Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel 2010 - suma.jeżeli dla wielu arkuszy

mattom0 08 Lut 2016 13:22 1302 9
  • #1 08 Lut 2016 13:22
    mattom0
    Poziom 8  

Witam, mam problem z excelem. Chodzi o to, że mam dane z jednego miesiąca, dla każdego dnia osobny arkusz (od 1 do 31). Każdy z nich jest taki sam (układ tabel) a potrzebuję zsumować dane z każdego tygodnia. Chodzi o to, żeby excel rozróżnił mi który to jest tydzień i wstawił dane z wybranego przeze mnie tygodnia. To jest właśnie warunkiem dla tej funkcji.

Dla jednego arkusza funkcja działa bez zarzutu. Problem pojawia się, gdy chcę żeby liczyła dane ze wszystkich arkuszy. Funkcja ma taką postać:

=SUMA.JEŻELI('1:31'!AN7;H5;'1:31'!AE7)
    AN7 komórka sprawdzana, czy warunek w niej występuje
    H5 jest warunkiem
    AE7 wartość zwracana po wystąpieniu warunku

Nadmienię, że przy wprowadzeniu chociaż dwóch arkuszy do równania, wyskakuje błąd w wyniku: #ARG!.

Jeśli ktoś spotkał się z czymś takim, proszę o podpowiedź.

0 9
  • #4 08 Lut 2016 16:31
    krzychu.m
    Poziom 19  

Może tak ale to rozwiązanie raczej łopatologiczne i pewno nie będziesz z niego zadowolony. Formuły zmieniłem tylko w komórkach zaznaczonych na żółto.

PS. Czy formuły z czego (jakiego arkusza) ma brać kryteria masz dobrze ustawione?

0
  • #5 08 Lut 2016 21:56
    marek003
    Poziom 40  

:) Formuła docelowo łącznie poniżej 180 znaków - przejdzie nawet w starych excelach :) tylko trzeba się opisać :)
    A tak prawdę mówiąc włąściwie w takim wypadku wystarczyło by zwykłe jeżeli() ale pomysł jak najbardziej trafiony.

Co do głównego pytania też jestem ciekaw odpowiedzi doświadczonych użytkowników - ja poległem nawet z tablicowymi ale ... nie jestem ekspertem.

0
  • #6 08 Lut 2016 23:00
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Można "po staremu" (marek003 - znasz to ;) ). Nazwa "Arkusz" była już zdefiniowana, zamieniłem jedynie ukośniki na średniki. Nie wiem tylko, czy suma dobra (lenistwo) ;)

Excel 2010 - suma.jeżeli dla wielu arkuszy

0
  • #7 09 Lut 2016 08:45
    marek003
    Poziom 40  

adamas_nt napisał:
    marek003 - znasz to.

Nie wiem - jakieś zaćmienie - próbowałem z sumą.iloczynów() ale w połączeniu z suma.jezeli() jakoś nie kojarzę. Niemniej nie zarzekam się że tego nie robiłem :)

No ale czasami tak mam :) . Szukam jakiś rozwiązań, odnajduje na elektrodzie, myślę nieźle to ktoś wykombinował - patrzę na autora "marek003" - kurczę, jaki ja zdolny ... byłem :)

0
  • #8 09 Lut 2016 12:46
    mattom0
    Poziom 8  

Panowie, dzięki za pomoc.
    znalazłem coś ciekawego i pomogło:
    =SUMA.ILOCZYNÓW(SUMA.JEŻELI(ADR.POŚR(Arkusz&"!AN:AN");H4;ADR.POŚR(Arkusz&"!AE:AE")))

Jeszcze raz dzięki za zaangażowanie.
    Proszę o zamkniecie tematu.

0
  • #9 09 Lut 2016 14:17
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Nie wiem czy dobrze rozumiem problem, bo autor postu mówi tylko o arkuszu z jednego miesiąca, a chce mieć dane tygodniowe, więc chyba chodzi o tygodnie w roku, a nie w miesiącu. A zatem plików powinno być tyle ile miesięcy, otwarte te z których chcemy odczytać dane. Trzeba też ustalić sposób numerowania tygodni i określić od jakiego dnia zaczyna się tydzień. Używane są różne sposoby numerowania tygodni - 3 najczęściej używane 1) pierwszy tydzień to tydzień w którym jest 1. stycznia, 2) pierwszy tydzień to ten, w którym są co najmniej 4 dni nowego roku (inaczej w którym jest 4 stycznia) i to jest chyba teraz zgodne z normą europejską, 3) pierwszy tydzień to ten, który w całości jest w nowym roku (zawiera 7 stycznia). Przyjąłem wariant 2) i założyłem, że tydzień trwa od poniedziałku do niedzieli.
    Zakładam, że pliki będą nosiły polskie nazwy miesięcy i rozszerzenie .xls, a arkusze będą numerami. W związku z tym odwołanie do arkusza, który zawiera np. 10 stycznia ma wyglądać tak:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Należy utworzyć formułę, która będzie zwracać tablicę, zawierającą odwołania do 7 kolejnych dni tygodnia. Może to być taka formuła:
    Można jej nadać nazwę Arkusze
    rok i nr_tyg są oczywiste, format jest kodem formatu - jest to tekst nazwany w postaci:
    albo odwołanie do komórki zawierającej sam kod bez dodatkowych cudzysłowów:
    Formuła zawiera separatory w konwencji Excela 2010, ale kierunek tablicy chyba jest obojętny.
    Dalej mając już określone nazwy arkuszy można wykorzystać formułę podaną przez adamasa_nt.
    P.S. Nie zauważyłem, że autor już wcześniej zamknął temat, więc wygląda na to, że jednak o co innego mu chodziło, ale może komuś innemu się przyda.

0
  • #10 21 Mar 2016 07:33
    mattom0
    Poziom 8  

Powyższe rozwiązanie znalezione w necie zadziałało.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

1