Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie działa klawiatura i mysz USB w Windows xp

napoleon1111 08 Feb 2016 14:09 5505 15
 • #1
  napoleon1111
  Level 9  
  Witam
  Mój problem polega na tym że kiedy zainstalowałem systemu winxp wszystko działało ok, system czysty nic nie było instalowane i nic robione. Zaraz potem na osobnej partycji zainstalowałem Windows 8 i sterowniki z oryginalnej płyty z kompa. Po czym zmieniłem system operacyjny na XP i tu zaczął się problem gdyż mysz i klawiatura odmówiły posłuszeństwa. Próbowałem zmieniać parametry w Biosie lecz to nic nie dało, tryb awaryjny także nie pomógł. Mysz i klawiatura wyłączają się w trakcie ładowania systemu po prostu na klawiaturze gaśnie num lock i myszka tak samo. Nie wiem co dalej robić, do partycji w Windows XP mam dojście tylko z systemu win 8 na win XP nie mogę nic zrobić proszę o pomoc. Parametry komputera w załączniku.
 • #2
  A.Gieronimo
  Level 35  
  Zrób clear cmos i od razu po tym odpal windowsa XP.
 • #3
  napoleon1111
  Level 9  
  Zresetowałem bios ale nic to nie dało. Nie jestem pewien ale moim zdaniem to jest problem z kolejnością instalowania systemów. Nie wiem czy ktoś z was instalował win 8 z innym systemem ale u mnie to wygląda na to że win 8 najpierw się ładuje po czym każe wybrać wybrać mi system operacyjny. Po czym następuje restart komputera i uruchamia się win XP. Dla mnie to co najmniej dziwne w win XP na samym początku był monit o wybór systemu a dopiero potem jego ładowanie. W każdym razie moim zdaniem wina tkwi w tym że ósemka zamiast na samym początku wyświetlić monit o wybór systemu najpierw się prawię uruchamia ładując przy tym sterowniki bo przecież wybrać system można myszką, potem dopiero przełącza mnie na XP i z tego powodu nie działają kontrolery na XP-eku. Ja bym zainstalował odwrotnie tylko nie wiem czy tak da radę i będzie w porządku, chyba że ktoś ma lepszy pomysł.
 • #4
  A.Gieronimo
  Level 35  
  Ja bym sprawdził po prostu innym boot managerem.
  Odpalić z CD ploopa albo coś w ten deseń.
 • #5
  napoleon1111
  Level 9  
  A.Gieronimo wrote:
  Ja bym sprawdził po prostu innym boot managerem.
  Odpalić z CD ploopa albo coś w ten deseń.

  Mógł byś trochu jaśniej
 • #6
  A.Gieronimo
  Level 35  
  https://www.plop.at/en/bootmanager/plpbt.bin.html
  Ściągasz wersję Live CD , rozpakowujesz, wypalasz ISO (nero/img burn) i odpalasz normalnie kompa z tej płyty.
  Pokaże ci się piękne menu ;) coś na kształt tego.
  Nie działa klawiatura i mysz USB w Windows xp

  Ostatecznie można próbować ucywilizować boot loader windowsa 8.
  Pewnie jest jakiś haczyk z tym USB
  http://superuser.com/questions/492151/how-do-i-modify-my-boot-options-in-windows-8
 • #7
  napoleon1111
  Level 9  
  Zrobiłem to jak mówiłeś tylko tyle że u mnie wyskakuje pozycja partition1 i partition2 i reszta to samo z tym jak włączę partycję 1 to ładuje się ósemka a jak partycję 2 to pisze brak pliku NTRL czy jakoś tak. A jeżeli chodzi o ten link to nie za bardzo wiem co tam zrobić.
 • #8
  A.Gieronimo
  Level 35  
  Ahhh, czyli windows xp w cale nie ma bootloadera, ratunkiem jest płyta instalacyjna windows xp, odpalenie konsoli odsyskiwania i wydanie komend fixmbr i fixboot.
  Konsolę uruchamia się klawiszem "R" na niebieskim początkowym ekranie instalatora windowsa xp.
 • #10
  napoleon1111
  Level 9  
  Naprawa pomogła widows xp startue klawiatura i mysz działają. Wyjątkiem jest tylko skanowanie dysku na początku nie można anulować ponieważ klawiatura wtedy nie działa. Ale pojawił się kolejny problem nie mogę uruchomić windows 8 startuje sam xp płyta także nie pomaga. Moze jednak trzeba zainstalować systemy w odwrotnej kolejności najpierw 8 potem xp i wtedy bedzie ok. Co wy na to ?
 • #11
  310artur
  Level 43  
  Raczej nie będzie OK. Od zawsze instalowało się od najstarszego do najnowszego.
  Kiedyś czytałem tutorial jak dowolną ilość dowolnych windowsów i linuksów zainstalować na kolejnych partycjach. Nie mogę go jednak teraz znaleźć. Ale idea była taka że sam najpierw tworzysz partycje po jednej na system. Dla nowszych windowsów od xp trzeba wymusić żeby nie tworzyl partycji rozruchowej. Jak np. na pierwszej partycji zainstalujesz XP to odpalasz Lice CD ubuntu np. i ukrywasz partycje z win XP. Wtedy na kolejnej partycji instalujesz Win 8 (nie wykryje w ogóle XP i nie ruszy jego loadera). Po instalacji Win8 zaznaczasz partycje z win XP jako widoczną (z poziomu Live CD linuksa) i instalujesz GRUB'a. W ten sposób w bootmgr masz ścieżkę do GRUB a sam GRUB wykrywa oba systemy. Dla GRUB też można zrobić jakąś małą partycje rozruchową bo on w bootsektorze się nie zmieści.
  Jeśli chcesz dostawić 3 system to ukrywasz partycje z dwoma pierwszymi itd itp.

  Metoda zagmatwana ale pozwala instalować praktycznie dowolne systemy operacyjne w dowolnej kolejności. Ważne żeby każdy działał na jednej partycji i ponieważ windowsy nadpisują bootmgr to po każdym dodaniu nowego windowsa trzeba odbudować GRUB. Co istotne to jest to jedyna metoda jaką znalazłem żeby w GRUB mieć kilka windowsów i linuksów jednocześnie. Zwykle jak nawet masz 2 windowsy i zainstalujesz GRUB to na liście będzie jeden windows ( nowszy) i będzie prowadził do listy wyboru windowsa.
 • #12
  napoleon1111
  Level 9  
  Ja wiem że instalowało się od najnowszego do najstarszego i umnie mogło by tak być tylko żeby po tej instalacji działały mi myszka i klawiatura, jak by nie fakt że ósemka zamiast odrazu przłanczać mnie na wybrany system operacyjny sama sie prawie uruchamia a dopoiero podkoniec każe mi wybrać system co też potem według mnie powoduje nie działanie klawitaury i myszki. Z tego wszystkiego jednak sprubuję i zaistaluję odwrotnie systemy, zobaczę jak coś zawszę mogę skożystać z ego GRUB'a jutro dam znać co i jak.
 • #13
  310artur
  Level 43  
  Myślę że jak najpierw zainstalujesz win8 a później win XP to uruchamiał będzie się tylko XP bo on raczej nie wykryje nawet obecności win 8. Ale za to jak już tak zrobisz to zawsze mimo wszystko możesz potem zainstalować GRUBa - jest szansa że przy tym układzie wykryje oba systemy. Bo XP nie powinien zepsuć w win8 nic poza bootmgr
 • #14
  napoleon1111
  Level 9  
  A może zrobie tak zainstaluje najpierw winxp potem winn8 a jescze naklońcu na niewielkiej partycji linuxa ubunu . Będzie tak ?
 • #15
  310artur
  Level 43  
  Mniej więcej na to samo wyjdzie raczej. Tylko nie wiem jak tam w ubuntu wygląda sprawa poleżenia samego GRUB. Ani nawet nie jestem pewien czy Ubuntu nadal z niego korzysta (ale z czegoś korzysta a ten system ma tyle for że potrzebne info powinno dać się zgooglować).
 • #16
  napoleon1111
  Level 9  
  Zrobiłem tak najpierw utworzyłem dwie partycje podstawowe na partycji 1 czyli c: zainstalowałem windows 8. Po instalacji wszedłem w zarządzanie komputerem>zarządzanie dyskami, tam zmieniłem ustawienia partycji aktywnych czyli, ustawiłem partycję aktywną tą na którą chciałem zainstalować winxp. Następnie uruchomiłem ponownie komputer i zainstalowałem winxp oczywiście na partycji aktywnej, ta partycja była już oznaczona literką c:. Po zainstalowaniu winxp oczywiście win8 się nie uruchomił tylko sam xp więc użyłem BOOT menager z płyty aby uruchomić win8. Wszystko działało jak należy, można też uruchomić win8 po przez ponowną zmianę partycji aktywnej ale ja tego nie próbowałem. Żeby było teraz wszystko ok na samym końcu zainstalowałem linuxa (przyda się ) ponieważ nie za bardzo orientuję się jak zainstalować GRUB'a, teraz wszystkie systemy uruchamiają się ok klawiatura i mysz na xp działa bez zarzutów. Dziwi mnie tylko nigdzie ten sposób nie został opisany i dobrze by było gdy ktoś go gdzieś opisał. Co wy na to?