Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa klawiatura i mysz USB w Windows xp

08 Lut 2016 14:09 2838 15
  • Poziom 9  
    Witam
    Mój problem polega na tym że kiedy zainstalowałem systemu winxp wszystko działało ok, system czysty nic nie było instalowane i nic robione. Zaraz potem na osobnej partycji zainstalowałem Windows 8 i sterowniki z oryginalnej płyty z kompa. Po czym zmieniłem system operacyjny na XP i tu zaczął się problem gdyż mysz i klawiatura odmówiły posłuszeństwa. Próbowałem zmieniać parametry w Biosie lecz to nic nie dało, tryb awaryjny także nie pomógł. Mysz i klawiatura wyłączają się w trakcie ładowania systemu po prostu na klawiaturze gaśnie num lock i myszka tak samo. Nie wiem co dalej robić, do partycji w Windows XP mam dojście tylko z systemu win 8 na win XP nie mogę nic zrobić proszę o pomoc. Parametry komputera w załączniku.
  • Poziom 35  
    Zrób clear cmos i od razu po tym odpal windowsa XP.
  • Poziom 9  
    Zresetowałem bios ale nic to nie dało. Nie jestem pewien ale moim zdaniem to jest problem z kolejnością instalowania systemów. Nie wiem czy ktoś z was instalował win 8 z innym systemem ale u mnie to wygląda na to że win 8 najpierw się ładuje po czym każe wybrać wybrać mi system operacyjny. Po czym następuje restart komputera i uruchamia się win XP. Dla mnie to co najmniej dziwne w win XP na samym początku był monit o wybór systemu a dopiero potem jego ładowanie. W każdym razie moim zdaniem wina tkwi w tym że ósemka zamiast na samym początku wyświetlić monit o wybór systemu najpierw się prawię uruchamia ładując przy tym sterowniki bo przecież wybrać system można myszką, potem dopiero przełącza mnie na XP i z tego powodu nie działają kontrolery na XP-eku. Ja bym zainstalował odwrotnie tylko nie wiem czy tak da radę i będzie w porządku, chyba że ktoś ma lepszy pomysł.
  • Poziom 35  
    Ja bym sprawdził po prostu innym boot managerem.
    Odpalić z CD ploopa albo coś w ten deseń.
  • Poziom 9  
    A.Gieronimo napisał:
    Ja bym sprawdził po prostu innym boot managerem.
    Odpalić z CD ploopa albo coś w ten deseń.

Mógł byś trochu jaśniej
  • Poziom 35  
    https://www.plop.at/en/bootmanager/plpbt.bin.html
    Ściągasz wersję Live CD , rozpakowujesz, wypalasz ISO (nero/img burn) i odpalasz normalnie kompa z tej płyty.
    Pokaże ci się piękne menu ;) coś na kształt tego.
    Nie działa klawiatura i mysz USB w Windows xp

Ostatecznie można próbować ucywilizować boot loader windowsa 8.
    Pewnie jest jakiś haczyk z tym USB
    http://superuser.com/questions/492151/how-do-i-modify-my-boot-options-in-windows-8
  • Poziom 9  
    Zrobiłem to jak mówiłeś tylko tyle że u mnie wyskakuje pozycja partition1 i partition2 i reszta to samo z tym jak włączę partycję 1 to ładuje się ósemka a jak partycję 2 to pisze brak pliku NTRL czy jakoś tak. A jeżeli chodzi o ten link to nie za bardzo wiem co tam zrobić.
  • Poziom 35  
    Ahhh, czyli windows xp w cale nie ma bootloadera, ratunkiem jest płyta instalacyjna windows xp, odpalenie konsoli odsyskiwania i wydanie komend fixmbr i fixboot.
    Konsolę uruchamia się klawiszem "R" na niebieskim początkowym ekranie instalatora windowsa xp.
  • Admin grupy komputery
    W biosie włączona obsługa myszki i klawiatury USB?
    Sprawdzone w każdym porcie USB?
    Sprawdzone z myszką, klawiaturą PS2?
  • Poziom 9  
    Naprawa pomogła widows xp startue klawiatura i mysz działają. Wyjątkiem jest tylko skanowanie dysku na początku nie można anulować ponieważ klawiatura wtedy nie działa. Ale pojawił się kolejny problem nie mogę uruchomić windows 8 startuje sam xp płyta także nie pomaga. Moze jednak trzeba zainstalować systemy w odwrotnej kolejności najpierw 8 potem xp i wtedy bedzie ok. Co wy na to ?
  • Poziom 43  
    Raczej nie będzie OK. Od zawsze instalowało się od najstarszego do najnowszego.
    Kiedyś czytałem tutorial jak dowolną ilość dowolnych windowsów i linuksów zainstalować na kolejnych partycjach. Nie mogę go jednak teraz znaleźć. Ale idea była taka że sam najpierw tworzysz partycje po jednej na system. Dla nowszych windowsów od xp trzeba wymusić żeby nie tworzyl partycji rozruchowej. Jak np. na pierwszej partycji zainstalujesz XP to odpalasz Lice CD ubuntu np. i ukrywasz partycje z win XP. Wtedy na kolejnej partycji instalujesz Win 8 (nie wykryje w ogóle XP i nie ruszy jego loadera). Po instalacji Win8 zaznaczasz partycje z win XP jako widoczną (z poziomu Live CD linuksa) i instalujesz GRUB'a. W ten sposób w bootmgr masz ścieżkę do GRUB a sam GRUB wykrywa oba systemy. Dla GRUB też można zrobić jakąś małą partycje rozruchową bo on w bootsektorze się nie zmieści.
    Jeśli chcesz dostawić 3 system to ukrywasz partycje z dwoma pierwszymi itd itp.

Metoda zagmatwana ale pozwala instalować praktycznie dowolne systemy operacyjne w dowolnej kolejności. Ważne żeby każdy działał na jednej partycji i ponieważ windowsy nadpisują bootmgr to po każdym dodaniu nowego windowsa trzeba odbudować GRUB. Co istotne to jest to jedyna metoda jaką znalazłem żeby w GRUB mieć kilka windowsów i linuksów jednocześnie. Zwykle jak nawet masz 2 windowsy i zainstalujesz GRUB to na liście będzie jeden windows ( nowszy) i będzie prowadził do listy wyboru windowsa.
  • Poziom 9  
    Ja wiem że instalowało się od najnowszego do najstarszego i umnie mogło by tak być tylko żeby po tej instalacji działały mi myszka i klawiatura, jak by nie fakt że ósemka zamiast odrazu przłanczać mnie na wybrany system operacyjny sama sie prawie uruchamia a dopoiero podkoniec każe mi wybrać system co też potem według mnie powoduje nie działanie klawitaury i myszki. Z tego wszystkiego jednak sprubuję i zaistaluję odwrotnie systemy, zobaczę jak coś zawszę mogę skożystać z ego GRUB'a jutro dam znać co i jak.
  • Poziom 43  
    Myślę że jak najpierw zainstalujesz win8 a później win XP to uruchamiał będzie się tylko XP bo on raczej nie wykryje nawet obecności win 8. Ale za to jak już tak zrobisz to zawsze mimo wszystko możesz potem zainstalować GRUBa - jest szansa że przy tym układzie wykryje oba systemy. Bo XP nie powinien zepsuć w win8 nic poza bootmgr
  • Poziom 9  
    A może zrobie tak zainstaluje najpierw winxp potem winn8 a jescze naklońcu na niewielkiej partycji linuxa ubunu . Będzie tak ?
  • Poziom 43  
    Mniej więcej na to samo wyjdzie raczej. Tylko nie wiem jak tam w ubuntu wygląda sprawa poleżenia samego GRUB. Ani nawet nie jestem pewien czy Ubuntu nadal z niego korzysta (ale z czegoś korzysta a ten system ma tyle for że potrzebne info powinno dać się zgooglować).
  • Poziom 9  
    Zrobiłem tak najpierw utworzyłem dwie partycje podstawowe na partycji 1 czyli c: zainstalowałem windows 8. Po instalacji wszedłem w zarządzanie komputerem>zarządzanie dyskami, tam zmieniłem ustawienia partycji aktywnych czyli, ustawiłem partycję aktywną tą na którą chciałem zainstalować winxp. Następnie uruchomiłem ponownie komputer i zainstalowałem winxp oczywiście na partycji aktywnej, ta partycja była już oznaczona literką c:. Po zainstalowaniu winxp oczywiście win8 się nie uruchomił tylko sam xp więc użyłem BOOT menager z płyty aby uruchomić win8. Wszystko działało jak należy, można też uruchomić win8 po przez ponowną zmianę partycji aktywnej ale ja tego nie próbowałem. Żeby było teraz wszystko ok na samym końcu zainstalowałem linuxa (przyda się ) ponieważ nie za bardzo orientuję się jak zainstalować GRUB'a, teraz wszystkie systemy uruchamiają się ok klawiatura i mysz na xp działa bez zarzutów. Dziwi mnie tylko nigdzie ten sposób nie został opisany i dobrze by było gdy ktoś go gdzieś opisał. Co wy na to?