Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LAN Kontroler - pomiar z dwóch liczników, załączanie odbiornika

08 Lut 2016 14:54 1110 5
  • Poziom 25  
    Witam,

Mam pomysł dotyczący zagospodarowania energii z PV aby nie oddawać jej do sieci energetycznej.
    Chciałbym dokonywać pomiaru za pomocą LAN Kontrolera z dwóch wyjść liczników impulsowych (produkcja inwertera i zużycie całkowite przez dom) i w przypadku nadprodukcji załączać obciążenie (grzałka elektryczna CWU).
    Czy jest to możliwe tym urządzeniem?
  • Zasilacze UPS
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Tak.
    Do LK1,2 jest napisany testowy soft Link, który liczy moc chwilową produkcji i moc chwilową zużycie i przelicza nadprodukcję. Mając tę wartość można załączyć przekaźnik sterujący grzałką (np. przez stycznik).
    Jednak jest pewien problem.
    Załóżmy, że instalacja w danej chwili produkuje 3kW, a dom bierze 0,5kW - mamy 2,5kW nadprodukcji.
    W LK ustawimy, że przy nadprodukcji 2kW ma się załączyć grzałka 2kW.
    LK ją załączy, ale w tym momencie zużycie domu wzrośnie do 2,5kW i LK rozłączy grzałkę, bo nie będzie spełniony warunek nadprodukcji ponad 2kW.
    I się zrobi błędne koło.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 25  
    putas napisał:
    Tak.
    Do LK1,2 jest napisany testowy soft Link, który liczy moc chwilową produkcji i moc chwilową zużycie i przelicza nadprodukcję. Mając tę wartość można załączyć przekaźnik sterujący grzałką (np. przez stycznik).
    Jednak jest pewien problem.
    Załóżmy, że instalacja w danej chwili produkuje 3kW, a dom bierze 0,5kW - mamy 2,5kW nadprodukcji.
    W LK ustawimy, że przy nadprodukcji 2kW ma się załączyć grzałka 2kW.
    LK ją załączy, ale w tym momencie zużycie domu wzrośnie do 2,5kW i LK rozłączy grzałkę, bo nie będzie spełniony warunek nadprodukcji ponad 2kW.
    I się zrobi błędne koło.

W tej sytuacji należałoby umieścić licznik zużycia za grzałką obciążającą inwerter lub wprowadzać offset mocy podczas załączania obciążenia.
    Widze, że bez dedykowanego sterownika sie chyba nie obędzie...
  • Poziom 10  
    Może lepsza droga niż przekaźnik to wykorzystanie wyjścia PWM w Lan kontrolerze?
    Regulator PI utrzymujący zadany poziom energii. 3-4 parametry do ustawienia - zadany punkt regulacji, Kp,Ki, częstotliwość PWM.
    Wtedy wystarczy prosty filtr RC + wzmacniacz operacyjny, Otrzymamy wyjście 0-10V,

podłączamy to do regulatora mocy SSR np:
    http://termoplus.pl/produkt/przekazniki-ssr/savp2240/

Wtedy mamy monitoring + prosty WATT router za cenę 300zł (150zł Lan kontroler +150zł moduł wykonawczy) Takiej kombinacji pod względem ceny nic nie pobije.

Tylko pytanie do programisty, co o tym myśli.
    Ale myślę że takie urządzenie miało by wzięcie.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Testowałem takie rozwiązanie, ale bardzo zakłócało sieć. Do tego stopnia, że inwerter się wyłączał.
    Ale to były tylko wstępne testy, więc może droga słuszna.
  • Poziom 10  
    Miałeś jakiś filtr LC?,

coś takiego:
    http://www.epanorama.net/documents/lights/lightdimmer.html#1kw230v

INDUSTRIAL ELECTRONICS AND CONTROLBy Bhattacharya
    A tutaj jak "domowym sposobem" wykonać dławik 100uH

Mam leżeć PLC na którym chcę przetestować jak to się będzie spisywało (klon S7-200), ale nie mam chwilowo czasu :(.

Myślałem też o tym aby zastosować MOSFET, i "reverse phase control" (włączamy w zerze, wyłączamy na górce prądu), ale to by trzeba na jakimś uP zrobić.