Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa metalohalogenkowa zamiast sodowej w oprawie OUS 400W

djluzak 08 Lut 2016 18:24 1695 17
  • #1 08 Lut 2016 18:24
    djluzak
    Poziom 12  

Witam,

Posiadam oprawę UOS 400W, w której znajduje się obecnie wyładowcza lampa sodowa - oznaczenie lampy WLS 400W. Chciałbym zamiast niej zastosować lampę metalohalogenkową o tej samej mocy, bo drażni mnie pomarańczowe światło.

Np. taką: Osram HQI-BT 400W/D .

Czy będę musiał przerabiać układ zapłonowy w celu podłączenia innego typu lampy? A może obecny układ będzie współpracował z MH?
    Proszę o pomoc.

Lampa metalohalogenkowa zamiast sodowej w oprawie OUS 400W

• Pomocny post
    #2 08 Lut 2016 21:56
    marcelek93
    Poziom 15  

Teoretycznie powinien dać rade odpalic lampe MH (zwykle to sie udaje), jednak dla pewności wypadało by wymienić zapłonnik gdyż lampy MH mają wyższe napięcie zapłonu.

Pozdrawiam

• #3 09 Lut 2016 11:16
    djluzak
    Poziom 12  

W takim razie pozostaje mi kupić MH i sprawdzić czy odpali czy nie.

• Pomocny post
    #4 09 Lut 2016 19:42
    Rtęciówka94a
    Poziom 10  

djluzak napisał:
    W takim razie pozostaje mi kupić MH i sprawdzić czy odpali czy nie.

Uważam to za zły pomysł. Kolekcjonuję wyładowcze źródła światła i wiem, że złe parametry lampy poprzez zastosowanie złych układów zapłonowych potrafią ją zniszczyć. W źródłach światła nie eksperymentujemy.

• Pomocny post
    #5 09 Lut 2016 20:35
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

To stary układ zapłonowy i nie wiadomo czy odpali MH w nowych jest to wyraźnie zaznaczone . Więc próba na własne ryzyko.

• #6 10 Lut 2016 23:45
    djluzak
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje za wskazówkę. Gdybym Waszych rad nie przeczytał to mogłoby być niewesoło. Szkoda by było uszkodzić nową lampę....
    Zamówię zapłonnik do MH (do 400W). Czy dławik i kondensator mogą zostać stare?

Czytałem, że kondensator podobno można wywalić, bo służy do eliminacji mocy biernej.

• Pomocny post
    #7 11 Lut 2016 07:51
    Rtęciówka94a
    Poziom 10  

djluzak napisał:
    Bardzo dziękuje za wskazówkę. Gdybym Waszych rad nie przeczytał to mogłoby być niewesoło. Szkoda by było uszkodzić nową lampę....
    Zamówię zapłonnik do MH (do 400W). Czy dławik i kondensator mogą zostać stare?

Czytałem, że kondensator podobno można wywalić, bo służy do eliminacji mocy biernej.

Mogą zostać. Co do kondensatora to raczej można wywalić ( przynajmniej w rtęciówkach ), bez większych problemów z lampą.

• Pomocny post
    #8 11 Lut 2016 22:02
    mobydex
    Poziom 15  

witam
    Z racji że mówimy o efektach praktycznych, czy wymiana sodówek na metalohalogenowe zadziała to praktycznie tak. Nie trzeba wymieniać niczego i żarówki wcale się nie niszczą. Jedyny efekt uboczny to ciężki rozruch zimą. Poza tym trwałość taka sama jak sodówek. Tak
    "zmodernizowane" oprawy pracują bez awarii kilka lat.

• #10 11 Lut 2016 22:26
    mobydex
    Poziom 15  

Witam
    Obydwie żarówki są wyładowcze, a kwestia w moim przypadku była prosta - czy zamiana tych żarówek zadziała czy nie. Po teście praktycznym stwierdzam że zadziałała bez żadnej przeróbki. Jak układ zapłonowy nie dał by rady to byłby wymieniony, ale jak pisałem oprawy z wymienionymi w ten sposób żarówkami świecą bez problemu.

• #12 11 Lut 2016 22:30
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

mobydex napisał:
    Witam
    Obydwie żarówki są wyładowcze, a kwestia w moim przypadku była prosta - czy zamiana tych żarówek zadziała czy nie. Po teście praktycznym stwierdzam że zadziałała bez żadnej przeróbki. Jak układ zapłonowy nie dał by rady to byłby wymieniony, ale jak pisałem oprawy z wymienionymi w ten sposób żarówkami świecą bez problemu.

To nie są żarówki !!!

• #13 12 Lut 2016 01:49
    djluzak
    Poziom 12  

Dobrze wiedzieć, że istnieje szansa że na starym układzie zapłonowym zadziała, ale już dla świętego spokoju zamówię nowy zapłonnik.
    Edit: Wszystko ok, lampa odpaliła na nowym układzie zapłonowym. Również lampa sodowa na tym układzie chodzi ładnie. Dzięki za pomoc.

Muszę zadać jeszcze jedno pytanie. Zmierzyłem moc pobieraną przez lampę i wyszło 530W. Dlaczego lampa pobiera tak dużą moc, skoro MH ma 400W? Dławik jest od lampy sodowej 400W. Faktem jest że lampa mocno świeci, ale z uwagi, że to moja pierwsza lampa wyładowcza nie mam odniesienia do innych. Czy taki pobór mocy nie wpłynie na jej żywotność, czy może to normalna sytuacja?

• #14 16 Lut 2016 22:14
    Rtęciówka94a
    Poziom 10  

Łukasz-O napisał:
    mobydex napisał:
    Witam

To nie są żarówki !!!

Pospolity błąd. Żarówkami nazywamy sodówki, rtęciówki. Tyle tylko, że jest to sprzeczne.

• #15 16 Lut 2016 22:22
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Rtęciówka94a napisał:

Pospolity błąd. Żarówkami nazywamy sodówki, rtęciówki. Tyle tylko, że jest to sprzeczne.

Sodówki i rtęciówki to lampy wyładowcze. Nie mają nic wspólnego z żarówkami - po za gwintem.

• #16 18 Lut 2016 23:59
    djluzak
    Poziom 12  

To nikt się nie orientuje czemu MH mający 400W pobiera z sieci 530W?

• #17 19 Lut 2016 00:07
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

No wiemy , lampa 400W dławik 130 W i razem będzie 530 Wat .

• #18 19 Lut 2016 20:40
    Rtęciówka94a
    Poziom 10  

Łukasz-O napisał:
    Rtęciówka94a napisał:

Sodówki i rtęciówki to lampy wyładowcze. Nie mają nic wspólnego z żarówkami - po za gwintem.

To wiem, bo kolekcjonuję wyładowcze źródła światła :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME