Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator do obudowy - jaki wybrać?

Tomeksup 08 Lut 2016 18:35 1377 12
  • #1 08 Lut 2016 18:35
    Tomeksup
    Poziom 16  

Po latach pracy z pc zdałem sobie sprawę, że w moim pc obieg powietrza jest niewłaściwy.

Poniżej zamieszczam zdjęcie z obiegiem powietrza.

Legenda i opis oznaczeń:
    Cyferki czerwone - wentylatory pracujące bez względu na temperatury
    1. Procesor - chłodzenie boxowe. Procesor podkręcony z 3,06 na 3,66. FSB z 266 na 333MHz.
    2. Doklejony klejem termoprzewodzącym wentylator na chipset. Zamontowany regulator obrotów. Standardowa prędkość to 2,5tyś. obr/min. Można zwiększyć do 4tyś. Po montażu przynajmniej da radę dotknąć radiatora.
    3. Wentylator zasilacza
    4. Chłodzenie karty graficznej - dwa wentylatory o maks. prędkości do 2tys. obr./min.

Kolor zielony - wentylatory włączane przyciskiem w czasie rzeczywistym w razie potrzeby - buczą nieźle.
    5. Wyciąga na zewnątrz powietrze.
    6. Wciąga z zewnątrz powietrze kierując je na kartę graficzną.

numer 7 - kolor fioletowy - planowany montaż wentylatora 105mm

numer 8 - pomarańczowy - sekcja karty graficznej wymagająca dodatkowego chłodzenia.
    Macie pomysł jak można schłodzić?

Potrzebuję dołożyć wentylator zasysający powietrze z przodu komputera (7). Rozstaw między otworami montażowymi to 105mm.

Jaki wybrać, czym się kierować, jaka prędkość wentylatora ? Proszę o rady.

Do wentylatora mogę opcjonalnie dopiąć sterownik wystający na zewnątrz komputera na 3 piny.

• #2 08 Lut 2016 18:41
    macko-777
    Poziom 15  

Analiza jak u Jacka Gmocha. :D

Dlaczego chcesz coś zmieniać, obieg powietrza masz prawidłowy, coś się grzeje? Masz tam tyle tych wentylatorów, że to chyba huczy jak mały samolot. Jeśli chcesz poprawić przepływ powietrza to uporządkuj te przewody w obudowie. Jeśli chcesz wrzucić jakiś wentylator na przód to szukaj wolnoobrotowego żeby nie generować dodatkowo i tak już pewnie dużego hałasu. Jednak najlepiej by było jakbyś powiedział czy coś się grzeje. Ja bym raczej dążył do redukcji liczby wentylatorów żeby nie robić hałasu.

• #3 08 Lut 2016 18:44
    Tomeksup
    Poziom 16  

Grzeje się karta graficzna radeon 4870

Link

Kiedy mam na karcie 60st. c w sekcji gpu to w sekcji dispio idzie do pnad 70st.c. Przy 91st. C wyłącza się komputer (odcięcie zasilania).

Muszę coś dołożyć aby dmuchało lub coś bezpośrednio od góry na kartę grafiki.]Link[/url]

• #4 08 Lut 2016 19:02
    mlewan
    Poziom 20  

Tak jak Kolega powyżej napisał. Przede wszystkim kable. Warto pamiętać, że przedni wentylator oprócz poprawienia cyrkulacji powietrza chłodzi też twarde dyski.

• #5 08 Lut 2016 19:07
    Tomeksup
    Poziom 16  

Ja coś potrzebuję na sekcję zasilania, bo vdc osiąga 110st. C podczas grania.

• #6 08 Lut 2016 22:51
    macko-777
    Poziom 15  

Cytat:
    Grzeje się karta graficzna radeon 4870

W innym temacie przeczytałem, że masz założone chłodzenie arctic cooling, to dobry zestaw. Jesteś pewien, że punkt zbiorczy ciepła tego radiatora przylega dobrze do GPU i nałożona została równomiernie dobra pasta?

Cytat:
    Ja coś potrzebuję na sekcję zasilania, bo vdc osiąga 110st. C podczas grania.

Nie rozumiem, grzeje Ci się aż tak zasilacz? W tamtym temacie przeczytałem, że to jakiś Feel - on na pewno nie wyrabia pod tą kartą i tutaj nic nie zrobisz poza wymianą zasilacza.

Problem też leży trochę w samej obudowie. Jest to obudowa starego typu, dosyć ciasna, przeznaczona pod komputer biurowy lub średniej klasy domowy i nieprzystosowana do odprowadzania takiej ilości ciepła. Jednak coś spróbuję pomóc. Przede wszystkim, jak już powiedziałem wcześniej, zrób porządek z przewodami. Nie może być takiej wiszącej pajęczyny bo to ogranicza ruch powietrza. Pospinaj wszystko ładnie i poukładaj jak najbliżej ścianek obudowy, tak aby środkiem swobodnie mogło przelatywać powietrze. Wentylator numer 6 jest kompletnie niepotrzebny (dopiero go zauważyłem). Ten wentylator możesz zainstalować z przodu, przed dyskami. Zmieniłbym też chłodzenie na procesorze. Te standardowe jest mało wydajne, w dodatku rozprasza ciepłe powietrze dookoła siebie. Najlepiej gdybyś zainstalował takie, które ma wentylator skierowany w taki sposób, że pomaga na przepływ powietrza w obudowie. Wstawiam poniżej zdjęcie. Ten wentylator na chipsecie też może ogrzewać kartę graficzną, ja bym go na próbę zdjął. Nic więcej w tej obudowie nie zrobisz aby poprawić chłodzenie.

• #7 09 Lut 2016 21:00
    Tomeksup
    Poziom 16  

1. Chłodzenie przylega do gpu. Na pamięciach są radiatory. Problemem nie jest temperatura GPU ale temperatura sekcji zasilania, która dochodzi w trakcie grania do 120st. C. i następuje wyłączenie komputera. Szukam radiatora do sekcji zasilania, takiego, który się zmieści. Opcjonalnie od góry zamontuję wentylator, ale cały czas myślę nad mocowaniem.

2. Zasilacz nie grzeje się, jest ok. Patrz punkt 1 --> sekcja zasilania karty graficznej.

3. Przewody opanowane, uporządkowane i spięte.
    4. Wentylator nr 6 jest uruchamiany w razie potrzeby(tak jak nr 5) w trakcie grania. Przy testach occ te dwa wentylatory poprawiają obieg powietrza i temperatura na CPU jest niższa o 5 st. niż bez tych wentylatrów.

5. Przed dyskami także zamontuję, lecz nie mam czasu iść do sklepu kupić jakiś dobry. Co poleciłbyś ?

6. Na procku i tak lepsze jest chłodzenie, bo te fabryczne to śmiech na sali. Szukam jakiejś używki. Co polecasz ? Tak żeby pasował pod 775 i później pod i5.

7. Na chipsecie niech zostanie, bo przy dużym obciążeniu cpu chipset grzeje się. Myślałem, żeby dać go z boku radiatora ale wtedy by kierował powietrze na cpu. Niestety nie idzie obrócić radiatora !

• #8 09 Lut 2016 22:14
    macko-777
    Poziom 15  

Cytat:
    Problemem nie jest temperatura GPU ale temperatura sekcji zasilania, która dochodzi w trakcie grania do 120st. C.

To jest trochę dziwne, ja bym stawiał na problem z samym zasilaczem. Wiem, że mierzyłeś napięcia na tym i wyszły w miarę stabilne, ale najlepiej byłoby znaleźć miejsce gdzie możesz sprawdzić tę kartę na jakimś dobrym zasilaczu. A czy sekcja zasilania na karcie grzeje się tak samo na oryginalnym chłodzeniu od producenta?

Cytat:
    5. Przed dyskami także zamontuję, lecz nie mam czasu iść do sklepu kupić jakiś dobry. Co poleciłbyś ?

6. Na procku i tak lepsze jest chłodzenie, bo te fabryczne to śmiech na sali. Szukam jakiejś używki. Co polecasz ? Tak żeby pasował pod 775 i później pod i5.

Na przód polecam jakiś duży wolnoobrotowy wentylator, jakikolwiek kupisz będzie OK. Chłodzenie procesora - tego jest mnóstwo, także na rynku wtórnym, zależy jakim dysponujesz budżetem. Ostatnio miałem do czynienia z BeQuiet! Dark Rock 2, spokojnie radzi sobie z mocnym i5 w pełnym stresie. Nie pamiętam tylko czy da się go zamontować do 775.

• #9 09 Lut 2016 22:19
    Tomeksup
    Poziom 16  

Zakupiłem wentylator Link.

Co do chłodzenia procka to proszę o linki do używek. Nie wiem za bardzo czego szukać. Pewnie z dużym radiatorem co pozwoli zastosować wolnoobrotowy wentylator do 2 tyś. obr. i tym samym ściszyć kompa.

Co do karty to nie czepiajmy się zasilacza.

Kiedyś już miałem problem w pewnej grze. Nie pamiętam tytułu. Chyba postal - ten nowy.
    Winę zrzuciłem na kartę grafiki. W momencie wybuchu komp. wyłączał się.

Co do sekcji zasilania to inne karty tego rodzaju mają na niej dodatkowy radiator. Po prostu trzeba to chłodzić i już.

Na fabrycznym chłodzeniu w sekcji zasilania był termopad i on odbierał ciepło. Teraz na sekcji nic nie ma.

• #10 09 Lut 2016 22:23
    macko-777
    Poziom 15  

Szczerze mówiąc to nie wiem czy na elektrodzie można dawać linki do aukcji. ;)

Sprawdź sobie na allegro ten co Ci napisałem, naprawdę porządny sprzęt i pracuje bardzo cicho. Tylko zobacz czy nadaje się pod 775.

• #11 09 Lut 2016 22:26
    Tomeksup
    Poziom 16  

Na allegro nie ma. Cena nowego powaliła mnie :(

Co myślisz o SilentiumPC Fortis HE1225 ?

• #12 16 Lut 2016 01:11
    myster1982
    Poziom 1  

Wentylator wolnoobrotowy to taki poniżej 1 000 rpm. Dwa tysiące i szybciej już mocno hałasuje.
    Najwolniejsze wentylatory dochodzą do około 300 obrotów.
    Zasada numer jeden - jak największy wentylator który powinien się kręcić jak najwolniej. najlepiej żeby był regulowany zakres.
    Dobrą propozycją i w miarę rozsądną cenowo jest Artctic Cooling F12 TC lub F12 PWM PST.

Jeden taki na przodzie obudowy jak najniżej dmuchający zimne powietrze do środka, drugi z tyłu i wysoko ( lub wcale na górze płasko) wysysający gorące powietrze na zewnątrz
    No i zdecydowanie polecam jakiekolwiek większe rozmiarowo chłodzenie typu Blokowego (cooler master, zalman , silentium PC itp)

• #13 18 Lut 2016 19:26
    Tomeksup
    Poziom 16  

Zakupiłem wentylator sigma. Przy 1100obr jest znośny. 1500 to maks.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo