Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UART bez 485 - Kika UARTów

MAREK MRK 08 Lut 2016 19:48 777 9
  • #1 08 Lut 2016 19:48
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Witam, jeśli zły dział to przepraszam. Mam pytanie odnośnie kilku UARTów.
    Muszę zrealizować połączenie kilku modułów slave przez UART (BEZ UŻYCIA 485) do modułu master.
    Wszystkie moduły slave "milczą", czyli nic nie wysyłają a nasłuchują po uarcie komendy. Np. po wysłaniu komendy M1 do modułu 1 odpowiada np M1UART, (analogicznie kolejne moduły mają inne komendy (M2,M3).
    Chciałbym podłączyć wszystkie moduły slave przez diody 1N4148, dopiero przed master jest wykonany przeplot.
    Moduł master odpytuje każdy moduł slave innymi komendami a te odpowiadają do mastera. Dodam że prędkość to 19200.
    Czy takie coś ma prawo działać?
    untitl..pdf Download (9.87 kB)

0 9
  • Pomocny post
    #2 08 Lut 2016 19:55
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Diody na TX master/RX slave są zbędne. Z diodami na TX slave/RX master ma prawo działać, ale ja użyłbym raczej diod Schottky, np. BAT54. No i musisz mieć podciągnięcie do plusa na wejściu master rzędu 2k..4k7.

0
  • #4 08 Lut 2016 20:49
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Diody odwrotnie.

0
  • #5 08 Lut 2016 20:50
    Piotr Piechota
    Poziom 21  

Jak slave'y wymuszą stan niski na wejściu mastera?

edit:
    BlueDraco był szybszy :)

0
  • #6 08 Lut 2016 20:56
    MAREK MRK
    Poziom 18  

No tak, tak, diody odwrotnie, to z pośpiechu. Może jutro uda mi się sprawdzić to z 7 slave'ami. O tyle dobrze że 1 źródło zasilania więc jest wspólna masa, wszystkie pracują przy 5V i wszędzie jednakowa prędkość.

0
  • #7 09 Lut 2016 08:51
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jaki procesor używasz? Niektóre mają możliwość ustawienia wyjścia jako open drain (np. XMEGA), w takiej konfiguracji wystarczy wyjścia Tx slave'ów połączyć bezpośrednio razem i ew. dać tylko pull up na wejście Rx mastera. Masz też do dyspozycji np. w AVR (ale nie tylko) tryb MPCM, który idealnie nadaje się do takiej konfiguracji.

0
  • Pomocny post
    #9 09 Lut 2016 13:12
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

MAREK MRK napisał:
    Uzywam atmega2560 oraz atmega128.

To tylko skorzystasz z MCPC, a sprzętowo dioda i pull up jak koledzy już napisali. Swoją drogą to przy tak "dużych" AMegach, nie prościej i taniej przejść na XMEGA? Procek znacznie tańszy, a oferuje więcej. Chyba, że z jakiegoś powodu jesteś przywiązany do 5V.

0
  • #10 09 Lut 2016 13:19
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Niestety jestem uwiązany do 5V. Czy taniej i prościej. Raczej nie bo trzeba by zaprojektować maszynę od nowa praktycznie i napisać program. Tu wszystkie moduły są w dodatku są w 1 maszynie, a przełączanie wtyczki komunikacyjnej uart między modułami jest bardzo kłopotliwe choćby ze względu wysokiego napięcia w maszynie. To raptownie 7 diod i 1 rezystor. Podłączone i działa. Więc dziękuję za pomoc.

0