Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nocny monitoring samochodu z wnętrza. Kamera na wandala.

08 Lut 2016 20:08 21165 19
  • Poziom 2  
    No więc mam taki problem - parkuję sobie na ogólnodostępnym, niestrzeżonym parkingu. Grasuje tam sobie jakiś gość, który kluczem/gwoździem rysuje samochody. Na początku grudnia porysował mi drzwi (oba skrzydła) z jednej strony, 2 tygodnie później - z drugiej, wczoraj - maskę. Nie ma znaczenia gdzie parkuję (miejsc jest sporo), więc nie chodzi o to, że kogoś zastawiam/zajmuję upatrzone miejsce - po prostu jakiś świr. Nie jestem jedyną osobą, której auto porysowano, ale z jakiegoś powodu upatruje sobie konkretne, nie rysuje jak leci. Łącznie poszkodowanych jest może z 5-6 osób, zgłoszone na policję, ale oczywiście nic nie potrafią zrobić.

Samochód naprawię z ubezpieczenia, kosztować mnie to będzie słono, ale nic nie zrobię. Natomiast prawdopodobnie nic to nie da, bo znów mi samochód zarysuje.

Więc czy jest jakiś monitoring, który mogę założyć, żeby go przyłapać?

Problemy:

Światła praktycznie nie ma, ciemność prawie absolutna.
    Podejść może od prawej, lewej i od maski - nigdy nie wiadomo.
    Nie widzę samochodu z okna na tyle, żeby jakakolwiek kamerka zamontowana w mieszkaniu miała sens.
    Praktycznie za każdym razem parkuję w innym miejscu, więc nie mogę kamerki zamontować na stałe na zewnątrz, raczej musiałoby to być w środku samochodu.

Nagrać potrzebuję ok. 12h, maks to 24h, ale to się zawsze dzieje w nocy, nigdy w dzień.

Budżet ciężko mi ocenić, bo nie mam pojęcia ile takie rzeczy kosztują. Ale jestem mocno zawzięta.
    Moderowany przez suworow:

Zmieniłem tytuł. Poprzedni "Rysowany samochód - kamera na wandala, jak to ugryźć?" może był i oryginalny, ale nieco mało zgodny z zasadami forum.

• OptexOptex
  • Poziom 39  
    KatieR napisał:
    Budżet ciężko mi ocenić
    Jednak coś trzeba założyć.
  • Poziom 2  
    Najchętniej w okolicach 500zł, ale takie w okolicach 1000zł też rozważę. Nie wiem, czy to wystarczające widełki jeżeli chodzi o odpowiedź.
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    Jedynie rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy to kamerki samochodowe z diodami IR (podczerwień) umieszczone w środku samochodu. Mam tylko wątpliwości czy poradzą sobie z doświetleniem przez szybę jeżeli na zewnątrz jest mega ciemno ?
  • Poziom 39  
    Gdyby tak zebrać się w grupie reszty poszkodowanych, to można by pomyśleć o czymś pewniejszym.
    KatieR napisał:
    Łącznie poszkodowanych jest może z 5-6 osób

6x500/1000 = 3000/6000 zł. Za tą cenę można już wymyślić coś lepszego.
    Jak często występują akcje tego dewianta?
  • Poziom 2  
    Wątpię, żeby innym "się chciało". Część osób nawet nie zgłosiła tego na policję, z tego co widzę to dwa samochody w ogóle nie zostały naprawione, pewnie dlatego, że są stare i właścicielom się nie chce, nie wiem. Kontakt mam osobiście tylko z jedną osobą.

Ciężko mi powiedzieć jak często, bo nie wiem komu jeszcze takie rzeczy się dzieją, a też regularnie obchodów nie robię - u mnie, tak jak napisałam, było 2x w grudniu i teraz. Tej osobie, z którą się kontaktowałam, też porysował 2x z jednej i z drugiej strony, w odstępie kilku tygodni. Więc podejrzewam, że co 2-3 tygodnie ktoś ma porysowany samochód.

Glider, nie do końca wiem jak one działają, coś na nich świeci i widać, że są? Bo wtedy się gość pewnie spłoszy.

Co, zresztą, też jest jakąś opcją, bo rozważałam już zamontowanie atrap kamer też.
  • Poziom 23  
    KatieR napisał:
    Glider, nie do końca wiem jak one działają, coś na nich świeci i widać, że są? Bo wtedy się gość pewnie spłoszy.
    Co, zresztą, też jest jakąś opcją, bo rozważałam już zamontowanie atrap kamer też.

Tak, świecą diody, ale w podczerwieni. Jest to światło prawie nie widoczne dla ludzkiego oka. Można dostrzec niewielkie świecenie koloru czerwonego, a nawet gdyby nasz "gwóźdź programu" nabrał jakiś podejrzeń to będzie to tylko na plus dla Ciebie.

Najlepiej poproś kogoś znajomego kto posiada kamerkę samochodową z jakąś sensowną ilością diód IR żeby pożyczył do testów. Ja myślałem o czymś takim:

http://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-xblitz-night-fullhd

A tutaj działanie podczerwienie w praktyce
    https://www.youtube.com/watch?v=AHe9eb6KVOk
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Na forum temat był poruszany wielokrotnie i chyba nigdy nie znalazł właściwego rozwiązania. Proszę poczytać te tematy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Jeżeli chcesz ograniczyć zużycie dysku twardego, to polecam zainteresować się kamerkami z detekcją ruchu. Które aktywują sie i nagrywają tylko wtedy, gdy wykryty zostanie ruch.
  • Poziom 24  
    glider33 napisał:
    Jedynie rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy to kamerki samochodowe z diodami IR (podczerwień) umieszczone w środku samochodu. Mam tylko wątpliwości czy poradzą sobie z doświetleniem przez szybę jeżeli na zewnątrz jest mega ciemno ?

Kompletnie NIC nie będzie widać, co dzieje się za oknem.
    Szyba działa jak lustro i odbite IR będzie oślepiało kamerę. Oświetlenie/doświetlenie musi być od zewnątrz.
  • Poziom 39  
    raffin napisał:
    Kompletnie NIC nie będzie widać, co dzieje się za oknem.
    Szyba działa jak lustro i odbite IR będzie oślepiało kamerę. Oświetlenie/doświetlenie musi być od zewnątrz.
    Zamieszczony wcześniej filmik raczej temu zaprzecza.
  • Poziom 23  
    dedito napisał:
    Zamieszczony wcześniej filmik raczej temu zaprzecza.
    Dokładnie, ale dla pewności zrobię dzisiaj test ze zwykłą kamerką do monitoringu z diodami IR i dam znać na forum.
  • Poziom 42  
    Jeśli szyba jest pod kątem do oświetlacza to odbić nie będzie. Trzeba tylko odpowiednio ustawić. Idealnie prostopadle tez może być ale tego nie da się zrobić w samochodzie przy profilowanych szybach. Pokombinowałbym wypożyczyć rejestrator z zasilaniem 12V i dwie kamery na przód i na tył auta. Jedna uwaga. Kamery swój prąd pobierają a i rejestrator też conieco zje. Może się okazać że po calonocnej pracy auta nie da się odpalić.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Tak jak obiecałem, zrobiłem mały teścik z kamerą IP Full HD wyposażoną w diody IR bo niestety moja kamera samochodowa nie posiada IR.
    Zamiast szyby samochodowej, użyłem szyby od witrynki regału, która jest mocno dymiona na czarno, także na pewno ogranicza działanie podczerwieni. W pokoju było prawie całkowicie ciemno, piszę prawie bo w kominku coś tam się paliło.

Córka stała za szybą w odległości około 2 metrów.

Nocny monitoring samochodu z wnętrza. Kamera na wandala.

Przy okazji sprawdziłem pobór prądu mojej kamerki samochodowej: 450 mA, czyli przed 12 godzin wypompuje z akumulatora około 6 Ah. Tragedii przy odpalaniu chyba nie będzie ?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zawsze można dodać jakiś oświetlacz(e) IR, 2 -3 kamerki o szerokim kacie obserwacji, nagrywanie na kartę - powinno dać rade - monitoring można zrobić tak by było widać przeciwległą stronę samochodu.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Cześć. A myślałeś o alarmie samochodowym z czujką mikrofalową dwustrefową? Alarm wykrywa wtedy intruza na zewnątrz auta. Swego czasu było to popularne rozwiązanie gdy ginęły kołpaki. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jeżeli auto stoi na parkingu gdzie obok stoją inne samochody to chyba nie zda egzaminu.
  • Poziom 22  
    Dlatego drugą strefę ustawia się na pre alarm i auto tylko "szczeka" na obcych a jeżeli odpowiedni długo będzie wzbudzany alarm to wtedy załączy się właściwy. Wszystko to kwestia konfiguracji czujki i alarmu.
  • Poziom 2  
    Nie myślałam o szczekającym alarmie z prostego powodu - tam chodzi dużo osób, przez parking przechodzi się też idąc do wiaty śmietnikowej, w dodatku jak ktoś będzie chciał sobie np. odśnieżyć samochód koło mojego, to na pewno uaktywni alarm. A ten rysujący palant prawdopodobnie tylko przechodzi obok z kluczem na wysokości biodra w ręce, więc alarm szczeknie i tyle go widzieli, nic to nie da.

Glider, dobrze wypadł ten test! Dziękuję, zorientuję się z pomocą bardziej doświadczonego technicznie przyjaciela czy jest to możliwe do zamontowania u mnie.

Wszystkim bardzo dziękuję za chęć pomocy, jakby ktoś jeszcze miał jakiś pomysł, to regularnie zaglądam :)
  • Poziom 16  
    Ewentualnie jakaś kamerka wykrywająca ruch, czyli z funkcją detekcji ruchu.
    Kolega pisał, że ma budżet około 500 zł, no to sprawdź sobie taką ukrytą w lusterku wstecznym: http://www.kamery.pl/produkty/kamery-samochodowe/lc-185cd.htm
    Masz tam funkcję doświetlenia w trybie dzień/noc.
    Jest to w zasadzie podwójna kamera nagrywająca przód i tył.