Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JCX-15F(T90) - Sterowanie dolewaniem wody z filtra RO, przekaźnik

09 Lut 2016 09:37 978 7
  • Poziom 9  
    Witam!

O co chodzi:
    Potrzebuje sterować dolewaniem wody z filtra RO do beczki (woda potrzebna do akwarium)

Chciałbym wykorzystać stary niepotrzebny elektroniczny programator czasowy.
    Tak wiem, są gotowe rozwiązania, ale chcę wykorzystać coś co już mam.

Opis działania:
    1. Beczka pusta. Pływak znajduje się w dolnej pozycji (załącza się elektrozawór dolewający)
    2. Woda kapie, dolewa się, beczka pełna (pływak znajduje się już w górnej pozycji)
    3. Zamyka się elektrozawór.
    4. Opróżniam beczkę ręcznie
    5. Cykl się powtarza - bo beczka pusta - pływak na dole - elektrozawór się załącza(pkt 1)

Schemat (ogólnie przepraszam, nie jestem najlepszy w rysowaniu):

Dysponuje:
    -Czujnikiem poziomu cieczy/pływakiem magnetycznym, (zwiera jak jest w dolnej pozycji)
    -starym elektronicznym programatorem czasowym(roboczo nazwany na schemacie - "sterownik") - DPM DT03, TFE2
    JCX-15F(T90) - Sterowanie dolewaniem wody z filtra RO, przekaźnik JCX-15F(T90) - Sterowanie dolewaniem wody z filtra RO, przekaźnik
    - elektrozaworem wody na 230V

Pytanie:
    Gdzie najlepiej wlutować przewody pływaka (są dwa), tak aby przekaźnik załączał prąd na elektrozawór wody (ten który mam, pracuje pod napięciem 230V) w momencie opadnięcia pływaka na dół(wtedy zwiera). Czyli bezpośrednio podłączam go do wyjścia-gniazdka programatora czasowego.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 39  
    Jak to możliwe, że pływak raz jest w pozycji górnej a raz w dolnej?
    Cytat:
    1. Beczka pusta. Pływak znajduje się w dolnej pozycji (załącza się elektrozawór dolewający)
    2. Woda kapie, dolewa się, beczka pełna (pływak znajduje się już w górnej pozycji)

Potrzebne raczej dwa pływaki i poziom wody jest od dolnego do górnego lub dolny pływak powoduje start odliczania czasu pompowania.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 9  
    Już odpowiadam:

Pływak to taki pierścień, który się rusza (względem poziomu cieczy/tutaj wody), na trzepieniu (który się przymocowuje na stałe do beczki/zbiornika np za pompcą przyssawki, ale lepiej przy pomocy śrubki, kątownika, czegoś mocnego):

Jak jest na dole to zwiera. Jak jest na górze - prąd nie przepływa.

W pozycji górnej:

W pozycji dolnej:

https://www.youtube.com/watch?v=ADoJus6BWz8 tutaj film przedstawiajacy dolewke z uzyciem dwóch takich pływaków oraz gotowego sterownika.

Nadal nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie:

Gdzie wlutować przewody od pływaka w programatorze?
  • Poziom 39  
    Kolego dolny pływak w zbiorniku daje sygnał ON dla pompy a Górny pływak daje sygnał OFF. Z jednego pływaka będziesz miał sygnał ON lub OFF.
  • Poziom 9  
    No z jednego pływaka będę miał sygnał ON (w pozycji dolnej), i OFF (w pozycji górnej).
    Czujnik poziomu cieczy zwiera dwa kable, które:
    w pozycji dolnej pływaka, zwierają się (Pierścień na dole),
    i rozwiera w pozycji górnej (pierścień na górze).
    Chcę wykorzystać tylko jeden pływak, który będzie umieszczony trochę poniżej wysokości maksymalnej beczki.

Może pytanie powinno brzmieć:

Co zewrzeć w przekaźniku, aby ten podał prąd na wyjściu? :)
  • Poziom 39  
    Przekaźnik trzeba zasilić aby zwarł styki sterujące NO styki NZ są zwarte "bez prądu".
    W twoim układzie będziesz miał sygnał OFF a milimetr niżej, jak pływak opadnie z lustrem wody będziesz miał ON, pompa doleje kroplę wody i znowu będzie OFF. Podłącz miernik ciągłości obwodu do przewodów z zobaczysz jak działa gdy poruszasz pływakiem. Narysuj sobie na jego czpieniu czujnika kiedy masz ON a kiedy OFF. Beczka może i jest wysoka ale sygnały będą zakresie tych znaków niezależnie gdzie czujnik pływakowy umieścisz.
  • Poziom 9  
    Nie bardzo rozumiem. Badałem multimetrem (ustawionym na tak zwane piszczenie) Jak pływak jest nisko to piszczy, jak jest wysoko, to nie piszczy (prąd nie płynie).
    Woda się doleje i koniec pływak jest wysoko i odłączy mi elektrozawór. Później opróżniam beczke(wylewam ręcznie, małym pudełkiem lub pompką to nie ma znaczenia) i cykl się powtarza. Uparł się kolega na ten pływak, a mi chodzi o to gdzie go wpiąć. Zasadę działania znam, inaczej bym nie pytał...

Jeśli chodzi o praktykę stosowania to działanie poznałem na przykładzie urządzenia które dolewa odparowaną wodę do akwariów (Niveaumat firmy Aquamedic). I tam zastosowano dokładnie taki sam pływak, jak ten który jest powyżej.

p.s.Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to przyszłościowo zamontuje również drugi taki pływak z drugim elektrozaworem, ale to teraz nie ma znaczenia.

Nadal w/w pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Czy te nóżki trzeba zewrzeć, żeby przekaźnik zadziałał? (znaczy Cewki)?
    (trzeba powiększyć obrazek)
  • Poziom 39  
    Przekaźnik trzeba zasilić napięciem 48V. Pływak robi jedynie za przełącznik.