Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wózek do spawarki jeszcze raz

Nick2 09 Lut 2016 12:10 15684 11
 • #1 09 Lut 2016 12:10
  Nick2
  Poziom 13  

  Wózek do spawarki jeszcze raz
  Konstrukcje równych wózków do spawarek były już kilkakrotnie publikowane na forum elektrody. Ja również postanowiłem pokazać swoje produkty.
  Po wymianie spawarki z transformatorowej na inwerterową, o wiele mniejszą i lżejszą, ale bez kółek, pojawił się problem jej przewożenia. Sama spawarka jest lekka, ale w połączeniu z butlą jest już co podnieść.

  Fabryczne wózki nie bardzo mi się podobały, więc postanowiłem wykonać coś swojego. Docelowo wózek jest przeznaczony dla migomatu Telwin Technomig 210 Synergic, ale można go oczywiście wykorzystać do każdego migomatu o podobnych wymiarach.
  Docelowo wykonałem dwa wózki, jeden typowo garażowy do przewożenia spawarki po równej posadzce w garażu, a drugi o nieco innej konstrukcji pozwalającej na swobodne przewożenie spawarki w teren.

  Pierwszy wózek został wykonany z profili stalowych o przekroju 20x20mm oraz kątowników 25x25mm, z których wykonałem obramowania dla półek. Całość została skręcana śrubami w taki sposób, aby umożliwić całkowity jego demontaż, jeżeli zajdzie potrzeba, przykładowo przewiezienia go w bagażniku samochodu. Z tyłu wózka znajduje się ramka osłaniająca butlę wraz z uchwytami do powieszenia przewodów. Ramka jest zamocowana na dwóch trzpieniach na wysokości górnej półki, dzięki czemu wymiana butli nie jest problemem.
  Podstawy półek wykonałem ze sklejki wodoodpornej. Na dolnej półce ustawiona jest spawarka, natomiast górna półka służy do przewożenia akcesoriów spawalnicznych takich jak kątowniki magnetyczne, maska itp.
  W obecnej chwili wózek nie posiada jeszcze mocowania na butlę - docelowo tą funkcję będzie pełnił pas z klamrą przynitowany do tylnego profilu.

  Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz

  Druga konstrukcja została zainspirowana wózkiem kolegi Januszs0 umieszczonego pod poniższym linkiem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15342249#15342249

  Moja konstrukcja jest podobna, choć rożni się kilkoma szczegółami. Stelaż pionowy i wsporniki do mocowania kół wykonałem z profili 25x25mm, natomiast podstawę pod butlę z profili 20x20mm. Półkę do spawarki wykonałem z kątowników 25x25mm. Główny uchwyt do przewożenia udało mi się zakupić na złomie jako część uszkodzonego wózka transportowego. Są tam bardzo wygodne składane rączki. Uchwyty do wieszania przewodów zakupiłem w markecie i przynitowałem. Do mocowania butli zrezygnowałem z łańcuchów i pasków na rzecz cybantów wraz z półkolistym ceownikiem, które w oryginale służyły do mocowania muf światłowodowych na słupach. Na cybant założyłem wąż igielitowy, na ceownik ochronne gumowe profile. Na dolnej podstawce butli przynitowałem kawałek grubej gumy, a od dołu tam gdzie podstawa dotyka ziemi przynitowałem dwa kawałki paska klinowego.
  Całość spisuje się znakomicie, duże koła pozwalają na bezproblemowe przewiezienie spawarki w razie spawania w terenie.

  Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz
  Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz Wózek do spawarki jeszcze raz

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 09 Lut 2016 12:40
  Nemonek
  Poziom 27  

  Każda konstrukcja, która ułatwia życie jest godna pochwały. Ja na Twoim miejscu dałbym rączki z drugiej strony, półki na inwerter, raz że wygodniejsze do transportu (nie uderzasz kolanami w spawarkę), a po drugie jest oparcie dla spawarki. Plus za staranne wykonanie.

 • #3 09 Lut 2016 12:48
  Nick2
  Poziom 13  

  Rączki można obrócic z tym nie ma problemu bo zatrzaskowo kręcą sie w koło :) z tym że powstaje wówczas problem z butlą bo nie da sie do przodu nachylić wózka. Przewoziłem spawarkę niejednokrotnie i nie ma z tym najmniejszego problemu ani razu nie uderzyłem o nią kolanami

 • #4 09 Lut 2016 13:00
  Nemonek
  Poziom 27  

  Nie do końca mnie zrozumiałeś - nie rękojeści tylko cały stelaż przełożyłbym na drugą stronę półki a cały układ spawarka-butla pozostawiłbym bez zmian

 • #5 09 Lut 2016 13:54
  a_noob
  Poziom 22  

  Z tego co widzę to wózek da się prawie położyć i nim jechać, więc nie mam mowy o jakimkolwiek problemie z obijaniem się kolan, a przeniesienie stelaża z rączkami za spawarkę wymusiłoby konieczność zrobienia drugiego stelaża do trzymania butli, a to już trochę potworek by był.

 • #7 07 Sie 2016 20:42
  thargood
  Poziom 11  

  Hej
  Jak przymocowane są kółka? Jedna długa półoś czy dwie osobne przyspawane ? Nie wiem jak to za bardzo ogarnąć.
  Pozdrawiam

 • #10 08 Sie 2016 18:36
  thargood
  Poziom 11  

  Podpowiedz jeszcze jaki rozmiar kółek.... jedyne jakie znalazłem to do taczki ale to wielkie bambaryły są.

 • #12 17 Sty 2017 21:13
  OWIP2001
  Poziom 10  

  Bardzo fajny pomysł zainspirowało mnie to muszę taki zrobić.
  Pozdrawiam