Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Działanie tranzystora MOSFET

09 Lut 2016 12:50 1521 14
  • Poziom 9  
    Witam. Mam dziwny problem z tranzystorem Mosfet IRF520 N. Taki zamówiłem w sklepie. Wg opisów zasad działania tranzystorów taki powinien wraz ze wzrostem napięcia na bramce otwierać drugi obwód dren-źródło. Niestety po zbudowaniu takiego układu, gdzie na bramkę podaje napięcie dzielone przez potencjometr z 5V, a w drugim obwodzie mam zwykłą diodę LED podłączoną anodą do zasilania i katodą do drenu, a dalej od źródła do masy rezystor 330. Teraz przy zerowym napięciu na bramce dioda świeci, a powinna przecież być zgaszona, zwiększając napięcie do 5 V dioda zaczyna gasnąć.
    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co jest nie tak albo czy ja czegoś nie rozumiem ? Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    Rezystor daj między diodę i dren bo w tym układzie który masz tranzystor z rezystorem w źródle i zerowym napięciem bramki tworzysz źródło prądowe a nie klucz. Prąd tego źródła zależy od rezystancji w źródle i parametrów tranzystora.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem tak jak mówisz, czyli podłączyłem diodę anodą do + potem katodą do rezystora, a drugi koniec rezystora do drenu mosfeta, a źródło już bezpośrednio do masy. Teraz przy zerowym napięciu bramki dioda świeci się cały czas a zwiększenie napięcia bramki do 5V powoduje dodatkowe rozjaśnienie diody.
  • Poziom 18  

Zlutuj tak jak na powyższym schemacie i powinno być dobrze.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem dokładnie tak jak jest na rysunku. Teraz LED świeci się cały czas a zmiana napięcia na bramce nie powoduje żadnych zmian, jedynie przy podaniu 5V na bramkę LED lekko się ściemnia.
  • Poziom 18  
    Przy 5V na bramce led nie ma prawa ściemniać się w stosunku do niższych napięć. Czy nie podłączyłeś tranzystora na odwrót? ( dren - źródło ) Spróbuj na bramkę testowo z pominięciem potencjometru podać masę. Dioda MUSI wtedy zgasnąć.

Tranzystor ten otwiera się przy napięciu pomiędzy 2 a 4 V. Wszystko poniżej tego napięcia powinno gasić diodę a powyżej powodować jej świecenie.
  • Poziom 9  
    Wczucam zdjęcia jak mam to podłączone na płytce. Wg opisu z internetu pierwszy pin to bramka, drugi to dren a trzeci to źródło, więc tak podłączyłem. Jak widać na obrazkach wsadzenie bramki w + albo - nic nie zmienia, jedynie podanie na + powoduje ze dioda leciutko przygasa, ale nie widać tego na zdjęciach.
    Działanie tranzystora MOSFET Działanie tranzystora MOSFET
  • Poziom 18  
    Nie uszkodziłeś tego tranzystora? Bo rozumiem że kupiłeś nowy. Jeśli posiadasz miernik to sprawdź czy nie ma przejścia między: bramka - dren, bramka - źródło.
    Sprawdź też przejście pomiędzy dren - źródło. ( W jedną stronę powinno być a drugą nie ) Bo według mnie powinno to działać. A już na pewno podanie masy na bramkę powinno zamknąć tranzystor.

Spróbuj jeszcze zrobić tak:

I podawaj na bramkę zamiennie + i masę. Jeśli dioda będzie świecić cały czas to tranzystor jest uszkodzony.
  • Poziom 9  
    W tym przypadku jeżeli bramka jest rozłączona to dioda świeci cały czas. Jeżeli teraz podam masę na bramkę to dioda gaśnie, jeżeli podam + na bramkę to też świeci.
    A te przejścia, o których mówisz to w jaki sposób mogę sprawdzić miernikiem ? Chodzi o tzw "brzęczyk" ?
  • Poziom 18  
    No to dziala. Podlacz teraz pod bramke potencjometr i powinno dzialac.
  • Poziom 37  
    To chyba masz to co chciałeś. Pamiętaj że rozłączona bramka nie ma zerowego potencjału względem źródła. Jest izolowana od kanału tranzystora i ma pojemność rzędu kilku nF, jak ją naładujesz, wystarczy dotknięcie palcem to kanał się otworzy dopóki ta pojemność się nie rozładuje. Dlatego jej potencjał musi być ustalony, albo na minusie albo te 5V. Najlepiej do minus przez rezystor i wtedy rezystancje wejściowa takiego klucza będzie taka jak ten rezystor. Może to być 1KΩ albo jeden MΩ ale nie może bramka być w powietrzu. Żeby sprawdzić MOSFET miernikiem to trzeba ustawić miernik na pomiar diody, plus do drenu, minus do źródła i raz zwierasz dren do bramki, powinien zacząć przewodzić. Potem bramka do źródła i powinien się zamknąć. Ale widać już że w układzie działa.
  • Poziom 9  
    Ok. dzięki wielkie za pomoc.
    Jeszcze pytanie trochę z innej beczki, wpiąłem wczoraj przypadkowo miernik chcąc zmierzyć napięcie z zasilacza 24V 2,5A na włączonym amperomierzu. Poszła iskra i pomiar prądu nie działa. Miernik to EM391, da rade coś z tym zrobić czy lepiej kupić nowy? Kosztował ~50 zł.
  • Poziom 37  
    Spaliłeś bocznik albo jeśli tam jest to bezpiecznik. Na jakim zakresie był amperomierz? Bo jak na 10A to nie ma tam bezpiecznika, na mniejszych zakresach często jest, wtedy warto wymienić bezpiecznik i miernik będzie dobry.

Sprawdziłem, na zakresie od 200mA w dół jest bezpiecznik, miernik jest do uratowania.
  • Poziom 9  
    Jest na nim napisane 10 A max. Otworzylem go przed chwilą i zauważyłem, że bezpiecznik 250L250V jest spalony. Jego wymiana powinna pomóc ?
  • Poziom 35  
    Wymień bezpiecznik na nowy o takich samych parametrach jak ten spalony.