Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makieta inteligentnego domu - inżynierka

tomek_olo 09 Lut 2016 12:52 14355 14
 • Makieta inteligentnego domu - inżynierka

  Cześć!

  Kilka dni temu obroniłem pracę inżynierską, którą chciałbym Wam pokazać.

  Jest to makieta inteligentnego domu, która miała pokazać działanie kilku funkcji takiego systemu. Każde pomieszczenie ma własne oświetlenie LEDowe, "czujkę" alarmową pod podłogą (microswitch) i pstryczek od ręcznego zapalania światła. Dodatkowo zamontowałem termistor NTC 10k, fotorezystor i czujnik wilgotności gleby do mierzenia temperatury, natężenia światła i sterowania pompką podlewającą ogródek. Wiatraczek ze starego wzmacniacza imituje klimatyzację. Na koniec jeszcze wspomnę, że brama garażowa i roleta na oknie są poruszane elektrycznie (silniczki krokowe 28BYJ-48).

  Konstrukcja jest wykonana z kantówki 20mm, ściany z płyty PCV, okna to zwykła pleksa. Z racji tego, że okna są w rogach i zachodzą na dwie ściany roleta musiała być kątowa - zrobiłem ją z LEGO Technic i bibuły.

  Do sterowania wykorzystałem 2 sterowniki PLC, które udostępniła mi uczelnia. Główny odpowiada za nadzór nad całym systemem i sterowanie wszystkim wewnątrz domu. Drugi, mniejszy odpowiada tylko za ogródek. Dotykowy interfejs użytkownika realizuje panel operatorski.

  W domu są m.in.: alarm (naruszenie czujki włącza miganie świateł w całym domu i wywalenie komunikatu na ekranie, jeśli po zmroku nie ma nikogo w domu to po domu "chodzi" światło i symuluje obecność domowników), ręczne i automatyczne sterowanie zapalaniem światła (po zmroku naruszenie czujki w danym pomieszczeniu włącza oświetlenie), podlewanie ogródka (zbyt niska wilgotność gleby włącza pompkę) i klima - zbyt wysoka temperatura (3 różne tryby: dzienny, nocny i "pusty dom") włącza wiatrak.

  Wykorzystany silniczek krokowy z racji kiepskiego przełożenia na klockach jest za wolny. Teraz użyłbym innego.

  Załączam kilka zdjęć i schemat sterowania. Programu w ladderze nie będę wklejał.

  Makieta inteligentnego domu - inżynierka Makieta inteligentnego domu - inżynierka Makieta inteligentnego domu - inżynierka Makieta inteligentnego domu - inżynierka Makieta inteligentnego domu - inżynierka

  Alarm:  Sterowanie światłem:  Roleta:


  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  tomek_olo
  Poziom 5  
  Offline 
  tomek_olo napisał 4 postów o ocenie 34, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2013 roku.
 • OptexOptex
 • #2
  darekRD
  Poziom 14  
  Orientujesz się ile kosztują użyte przez Ciebie sterowniki? Nie znam sprzętu, ale wygląda na przemysłowy wypas. Versamax do obsługi ogródka wydaje mi się mocno przeinwestowaną sprawą.
 • OptexOptex
 • #3
  tomek_olo
  Poziom 5  
  darekRD napisał:
  Orientujesz się ile kosztują użyte przez Ciebie sterowniki? Nie znam sprzętu, ale wygląda na przemysłowy wypas. Versamax do obsługi ogródka wydaje mi się mocno przeinwestowaną sprawą.


  RX3i to kontroler typu PAC i w takim konfigu w jakim go użyłem strzelam, że kosztuje około 11-14k

  VersaMax Micro to około 2k

  dodatkowo sterowniki są połączone ze sobą bezprzewodowo radiomodemami Satela, które nie wiem ile kosztują, albo obstawiam około 1,5k od sztuki

  2 użyte panele HMI około 4k/szt.

  Tak, sprzęt jest zdecydowanie przewymiarowany do takiego zastosowania, ale tak wyposażone stanowisko w laboratorium mi udostępniono. Nie narzekałem z tego powodu :) Wszystkie połączenia elektryczne zrobiłem sam i zaprogramowałem cały grajdołek.
 • #4
  darekRD
  Poziom 14  
  Dobrze, że siedzę czytając ;). Skoro jednak taki sprzęt miałeś do dyspozycji to tylko się cieszyć. Lepiej pracować z nadmiarem, niż multipleksować wyjścia attiny.
  Mógłbyś jednak zamieścić więcej szczegółów technicznych, trochę o tych sterownikach, ich możliwościach... myślę, że tego się spodziewają czytelnicy DIY, bo w tej wersji post ma charakter artykułu na WP - zrobiliśmy prom kosmiczny, odpaliliśmy i poleciał.
 • #5
  Duch__
  Poziom 31  
  U mnie w mieszkaniu na samej centrali Integra 128 zrobiłem więcej funkcji niż ty masz na tej makiecie z tym PLC.
 • #6
  tomek_olo
  Poziom 5  
  darekRD napisał:
  Mógłbyś jednak zamieścić więcej szczegółów technicznych, trochę o tych sterownikach, ich możliwościach... myślę, że tego się spodziewają czytelnicy DIY


  Setup RX3i:
  - zasilacz IC695PSD040
  - CPU IC695CPE305
  - komunikacja IC695ETM001
  - 32 wejścia dyskretne IC694MDL660
  - 16 wyjść przekaźnikowych IC694MDL940
  - 8 wejść analog IC695ALG608
  - 8 wyjść analog IC695ALG708

  Setup VersaMax Micro:
  - CPU IC200UDR020
  - 4 wejścia analog IC200UEX624

  Radiomodemy Satellar 2DS

  Panele IC755CSW07CDA

  Mógłbym, ale DIY to raczej nie miejsce na ciężką przemysłówkę. Napisałem o tym całą pracę inżynierską, ze skrupulatnym omówieniem wszystkich funkcjonalności makiety i każdego modułu PLC. Po oznaczeniach każdy sobie może znaleźć i poczytać co to za sprzęt. Datasheety ogólnodostępne.

  Duch__ napisał:
  U mnie w mieszkaniu na samej centrali Integra 128 zrobiłem więcej funkcji niż ty masz na tej makiecie z tym PLC.


  Dobrze, że możesz sobie tym podpompować to i owo na forum. ;) Chyba nie do końca rozumiesz cel tworzenia pracy inżynierskiej. PLC to dosyć słabe rozwiązanie jeśli chodzi o inteligencję budynkową.

  Moją inspiracją był ten projekt na Logo!: https://ttl.pl/~plucien/dom/
 • #7
  Imekxus
  Poziom 17  
  Ja mam takie pytanie: po co zaprzęgać drogie PLC, skoro można użyć układu z mikrokontrolerem?

  analizując tą wypowiedź: Link myślę, że uC byłby lepszym, bo tańszym rozwiązaniem
 • #8
  rafcio363
  Poziom 30  
  Imekxus napisał:
  Ja mam takie pytanie: po co zaprzęgać drogie PLC, skoro można użyć układu z mikrokontrolerem?

  analizując tą wypowiedź: Link myślę, że uC byłby lepszym, bo tańszym rozwiązaniem


  Wystarczy przeczytać z zrozumieniem:
  Cytat:
  Tak, sprzęt jest zdecydowanie przewymiarowany do takiego zastosowania, ale tak wyposażone stanowisko w laboratorium mi udostępniono.


  Konsturkcja na plus, mi się podoba, ale zaraz się zacznie toczenie piany jakby to miałabyć konstrukcja z misji na marsa i jeszcze złożona najtaniej jak się da..
 • #9
  Marvinn8686
  Poziom 20  
  Dyskusja faktycznie zboczyła z tematu. Wiadomo, że w realnej implementacji koszty odgrywają duże znaczenie i należałoby użyć tańszych rozwiązań. Skoro jednak autor miał dostęp do droższych zabawek w laboratorium, to trudno się dziwić, że skorzystał. Arduino czy Raspberry są tanie i może się nimi pobawić na własną rękę. O użytym sprzęcie raczej tego powiedzieć nie można.

  Edit: widzę, że offtop wycięto. Nie ma uznania dla wysiłku włożonego w klepanie w klawiaturę ;)
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  Imekxus
  Poziom 17  
  kikiz napisał:
  Imekxus napisał:
  Ja mam takie pytanie: po co zaprzęgać drogie PLC, skoro można użyć układu z mikrokontrolerem?

  analizując tą wypowiedź: Link myślę, że uC byłby lepszym, bo tańszym rozwiązaniem


  Twój wpis trąci porównaniem koparki z łopatą. W biznesie najdroższy jest czas, za resztę płaci klient. Owszem w 5% przypadków zdarza się wykonywać dedykowaną instalację, oprogramowanie czy sprzęt dla klienta ale w pozostałych 95% doskonale spisują się rozwiązania już obecne na rynku więc nikt nie będzie rozwijał dodatkowej linii sterowników.
  Druga sprawa to fakt, że we własnym domu możesz mieć przewód na przewodzie, przewodem poganiany; możesz wiercić dziury w ścianach czy obudowach sprzętu RTV i AGD ale w domu klienta najważniejsza jest integracja z tym co się tam znajduje.
  Trzecia i chyba najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo. Pisanie oprogramowania na mikrokontrolerze nie jest bezpieczne. Koniec.
  a) Nie możesz być pewien za sprzęt - chyba, że już go używałeś ale tutaj sprowadzamy temat do budowy własnego sterownika, a ten chcesz wykluczyć
  b) Nie możesz być pewien za oprogramowanie - nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twój kod jest idealny to jego przetestowanie na wszystkie prawdopodobne zdarzenia nie jest możliwe.
  c) To są instalacje które muszą spełniać pewne normy; tak jak pisałem wcześniej w domu możesz mieć stertę iskrzących drutów i to jest Twoja sprawa ale instalacja u klienta musi spełniać normy żebyś ty nie został wyposażony w metalowe bransoletki kiedy stanie się coś złego.

  Stosowanie mikrokontrolera w projekcie inżynierskim - nie ! Jeżeli projekt zakłada zbudowanie przykładowej instalacji (takiej jaka mogła by znajdować się w domu) to jest to przede wszystkim przeszkolenie dla samego inżyniera. Robienie czegoś po łebkach odbija się w życiu zawodowym, a to może drogo kosztować.


  Głupoty wypisujesz, szczególnie to punktowanie, że nie można być niczego pewnym odnośnie mikrokontrolera... Robienie czegoś na mikrokontrolerze uważasz robieniem po łebkach? uuu, ja z tobą nie będę walczył, ale znam osoby, które mogło by takie stwierdzenie zdenerwować :P Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie, natomiast w momencie, gdy wypisujesz, że nie możesz być pewien za sprzęt, za oprogramowanie, a CO GORSZA piszesz, że w przypadku uC jakieś kable wystają ze ścian, no cóż... współczuję osobom, które używają Twoich projektów, jeśli programujesz uC (a chyba to robisz skoro tak chętnie go krytykujesz =))
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #13
  Jarek-Badyl
  Poziom 11  
  kikiz napisał:
  Stosowanie mikrokontrolera w projekcie inżynierskim - nie !
  Niby dlaczego, uzasadnij to kolego z łaski swojej.
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  Jarek-Badyl
  Poziom 11  
  kikiz napisał:
  Wystarczy, że przeczytasz ten akapit do końca to uzyskasz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.
  To nie jest żadne uzasadnienie tego co napisałeś.
  Po prostu nie potrafisz uzasadnić bzdur które napisałeś.

  -------------------------------------------------------------
  PS. Dziękuję za chamskiego PW, jakiego mi przysłałeś.
  U mnie na masz bana za to !
  Makieta inteligentnego domu - inżynierka