Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

młynek bąk - włącznik zabezpieczający silnik wraz z włącznikiem ^/Y

09 Lut 2016 15:24 2628 23
  • Poziom 10  
    Witam. Mam u siebie do podłączenia włącznik trójkąt gwiazda, oprócz niego jest jeszcze włącznik zabezpieczający silnik.
    Wygląda to tak:

włącznik trójkąt-gwiazda

włącznik zabezpieczający

tabliczka znamionowa silnika:

podłączenie w silniku jakie jest obecnie

oznaczenia:

od lewej:
    góra: U1
    środek: V1
    dół: W1

od prawej:
    góra: W2
    środek: U2
    dół: V2

stare kable wyjściowe silnika, które łączy się z włącznikiem chce całkowicie wymienić gdyż nie są one w najlepszym stanie. Na zdjęciu podłączeń w silniku widać 2 kable: 3 i 4 żyłowy. Oba kable mam już zakupione.

kabel 3 żyłowy:

kabel 4 żyłowy:

Do tych dwóch kabli dochodzi jeszcze ten od mufy, jest on 4 żyłowy.

Mam pewną wątpliwość co do kabla 3 żyłowego, gdyż kolory żył: żółto-zielona i niebieska odpowiadają raczej za N i PE, a na starym podłączeniu w silniku widać, że 3 żyłowy jest podpięty odpowiednio do W2,U2 i V2. Chyba, że kolor tych żył akurat nie mają większego znaczenia, gdyż nie idą one bezpośrednio np. z mufy, (gdzie z góry wiadomo co jest czym i tu pomyłki być nie może) tylko są wpinane do silnika, a od silnika idą dopiero do włącznika.
    Za wszelkie sugestie rozwiązania tego problemu był bym niezmiernie wdzięczny.
  • Poziom 42  
    cinho90 napisał:
    Mam pewną wątpliwość co do kabla 3 żyłowego, gdyż kolory żył: żółto-zielona i niebieska odpowiadają raczej za N i PE,
    Na odwrót Niebieski-N, żółto-zielony PE. tak się przyjmuje. Jeśli masz możliwość załóż inny z odpowiednimi kolorami.
  • Poziom 10  
    moje przejęzyczenie, PE- żółto-zielony, N- niebieski, o to mi chodziło. Co do innych kabli z tym może być problem, raczej wątpię żebym znalazł gdzieś sklep, który dopasuje mi kolory żył do tych starych. Zaznaczyłem, że jakby to były kable od mufy to wiadomo, że każda żyła jest przydzielona do bolca i tu pomyłki być nie może, ale jeśli chce od nowa podpiąć kable do silnika, to raczej kolor nie ma tu większego znaczenia, przecież w każdej żyle idzie miedź o tej samej grubości i to ode mnie zależy co jest PE, co N. A akurat u mnie z 3 żyłowego jest podpinane od razu do w2,v2 i u2. Na kablu 4 żyłowym widać, że jedna żyła idzie na bodajże to jest PE obudowy silnika, a reszta do v1,w1,u1. Wydaje mi się po prostu, że w tej sytuacji kolory są umowne dla mnie, ważne w tym wszystkim jest to, żeby wiedzieć co jest co. Trochę zagmatwałem, ale może się ktoś połapie o co mi chodzi.
  • Poziom 42  
    Zrobisz jak uważasz. W końcu to twój silnik.
  • Poziom 10  
    Chce po prostu wiedzieć czy mój tok rozumowania jest dobry, czy może karygodny?
  • Poziom 10  
    Wiem, tylko nic na to nie poradzę, że w tym kraju nie ma uniwersalnej kolorystyki kabli. Jedyne co mogę chyba w tej sytuacji zrobić to dodatkowo zaizolować pod kolor każdą żyłę. Teraz jeszcze jedna wątpliwość co do tego włącznika zabezpieczającego. Z tego co wiem on raczej nie jest koniecznością, ale wcześniej był zamontowany to i teraz chciał bym go zostawić. Pytanie - do niego powinno się podprowadzić fazy z mufy i od niego przejście tych faz do włącznika trójkąt-gwiazda? Szukałem na elektrodzie, ale nikt takiego problemu nie poruszył.
  • Poziom 42  
    cinho90 napisał:
    Pytanie - do niego powinno się podprowadzić fazy z mufy i od niego przejście tych faz do włącznika trójkąt-gwiazda?
    A co to jest mufa? Wyłącznik zastosuj jako pierwszy od zasilania.
  • Poziom 10  
    mufa- wtyczka z bolcami, przynajmniej tak ja na to wołam.
  • Poziom 42  
    cinho90 napisał:
    mufa- wtyczka z bolcami, przynajmniej tak ja na to wołam.
    Na forum używaj nazwy wtyczka, wtedy nie będzie żadnych wątpliwości. Mufa natomiast występuje choćby w instalacjach hydraulicznych.
  • Poziom 10  
    Ok rozumiem, chodzi mi o wtyczkę, która idzie do gniazda. Jeśli bym nie stosował włącznika zabezpieczającego, to wiadomo, że wtyczkę podpinam pod trójkąt-gwiazda L1,L2,L3 bezpośrednio. A z tym zabezpieczającym muszę to zrobić pośrednio. Chciałbym, żeby mi ktoś wytłumaczył jak to zrobić. Jak widać na zdjęciu włącznik zabezpieczający ma 6 gniazd do podłączenia , cyferek oznaczających jest 10 a kabli od wtyczki 4 i teraz nie wiem: w gniazda 2,4,6 podpinać fazy, a u góry przejścia tych faz do włącznika trójkąt-gwiazda? Być może tworze herezje, ale chciałbym żeby ktoś mnie naprowadził jakoś.
  • Poziom 25  
    cinho90 napisał:
    Wiem, tylko nic na to nie poradzę, że w tym kraju nie ma uniwersalnej kolorystyki kabli.

Czego nie ma?
  • Moderator
    cinho90 napisał:
    Wiem, tylko nic na to nie poradzę, że w tym kraju nie ma uniwersalnej kolorystyki kabli.

W tym kraju, dyletancie, obowiązuje norma, która rygorystycznie to określa! I nie zezwala na używanie przewodów w kolorach niebieskim i zielono-żółtym do innych celów niż przeznaczony!
    Czyli "w tym kraju" tylko tacy niedouczeni pseudo fachowcy od siedmiu boleści pozwalają sobie na podobne określenia. Wstyd!
  • Poziom 42  
    Na wyłączniku jest wprawdzie 10 cyferek opisowych, ale jak dobrze się przyjrzysz to tylko 6-ciu odpowiadają styki(śruby)do podłączenia przewodów. Podepnij Fazy zasilania na 1,3,5, a nr.2,4,6 użyj do podłączenia w kierunku przełącznika λ/Δ
  • Poziom 10  
    retrofood, nie musisz się tak pieklić, wynikło to zwyczajnie z mej niewiedzy, oświeciłeś mnie i ok. Jeśli można dobrać sobie kolorystycznie żyły kabla to ok, kupie sobie odpowiedni. Właśnie po to tu przyszedłem, żeby się doinformować.
  • Moderator
    cinho90 napisał:
    retrofood, nie musisz się tak pieklić, wynikło to zwyczajnie z mej niewiedzy,

Mnie nie chodzi o Twoją niewiedzę, masz do takowej prawo. Jednak wypowiadanie się o własnej Ojczyźnie per "w tym kraju", w dodatku nieprawdziwie, uważam za niegodne obywatela.
  • Poziom 10  
    Jedno słowo a zmienia znaczenie. Na przyszłość będę pamiętał co pisze.

jeszcze jedno pytanie: Co to jest?

znajdowało się to z tyłu włącznika zabezpieczającego silnik

wydaje mi się, że powinno być tego 6 sztuk. Była tylko jedna, no chyba że tak musi być. Orientuje się ktoś może. Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 10  
    Naszkicowałem cały układ młynka, ma ktoś pomysł jak to w prawidłowy sposób połączyć?

• Moderator
    Przecież wszystko masz opisane jak na tacy!
  • Poziom 10  
    Niby sobie to rozpisałem i wychodzą mi dwie opcje:

podłączać według schematu który zakłada, że początki i końce na silniku podpinać do początków i końców włącznika trójkąt/gwiazda, fazy wtyczki dać do włącznika zabezpieczającego i od niego doprowadzić połączenie do faz włącznika gwiazda/trójkąt, czyli:

silnik - włącznik trójkąt/gwiazda
    w1 - w1
    v1 - v1
    u1 - u1
    w2 - w2
    v2 - v2
    u2 - u2

kolejność połączeń pomiędzy wtyczką, włącznikiem zabezpieczającym a włącznikiem trójkąt/gwiazda:

wtyczka
    L1
    L2
    L3

włącznik zabezpieczający
    1
    3
    5

doprowadzenie
    2
    4
    6

włącznik trójkąt/gwiazda
    L1
    L2
    L3

albo

silnik - włącznik trójkąt/gwiazda
    u1 - L1
    v1 - L2
    w1 - L3
    w2 - w2
    v2 - v2
    u2 - u2

wtyczka
    L1
    L2
    L3

włącznik zabezpieczający
    1
    3
    5

doprowadzenie
    2
    4
    6

włącznik trójkąt/gwiazda
    u1
    v1
    w1
  • Poziom 10  
    Dzięki za schemat. Chyba najbardziej jasny z tych co do tej pory udało mi się na elektrodzie znaleźć, jak dla mnie oczywiście. Wychodzi na to, że sposób podłączenia jaki chciałem wykonać na początku był ok. Zwątpiłem po prostu przeglądając inne podobne wątki.

Właśnie zauważyłem jeszcze jedną wątpliwość, a mianowicie: jak dam fazy od wtyczki do 1,3,5 włącz. zabezpieczającego a od 2,4,6 podprowadzę łączenia do włącznika trójkąt gwiazda to wyjdzie mi z tego plątanina kabli. U mnie mocowanie na oba włączniki jest tak ułożone, że 2,4,6 idealnie pasuje do kabli wtyczki od dołu. Żeby tak było z 1,3,5 musiał bym włącznik zabezpieczający dać do góry nogami. Nie wiem ale w moim przypadku 2,4,6 powinno być podłączone do wtyczki a 1,3,5 do włącznika trójkąt gwiazda. Jeśli tak zrobię będzie ok?
  • Poziom 25  
    cinho90 napisał:
    w moim przypadku 2,4,6 powinno być podłączone do wtyczki a 1,3,5 do włącznika trójkąt gwiazda. Jeśli tak zrobię będzie ok?

Może być, 1 3 5/2 4 6 w tym przypadku to kwestia umowna.
    Załączniki: