Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor Toshiba 32LV933G - padnięty procesor?

09 Lut 2016 21:17 3981 3
  • Poziom 12  
    Witam.

Mam telewizor Toshiba 32LV933G. Działał bardzo dobrze, aż kilka dni temu tak po prostu od niechcenia odmówił posłuszeństwa i nie chciał się włączyć. Brak reakcji zarówno na pilota jak i na wbudowane przyciski. Dioda świeci cały czas, po kilku minutach zaczyna migać.

Telewizor został w zeszłym tygodniu dostarczony do serwisu RTV. Dzisiaj odebrałem go z powrotem. Z tego co mi powiedziano to wymieniali w nim pamięć flash ale nic to nie dało. Podobno trzeba by wymienić całą płytkę z elektroniką (bo sądzą, że padł główny scalak a nie mają sprzętu aby go wymienić), koszt tego zabiegu to jakieś 700zł, więc podziękowałem. Telewizor oczywiście zabrałem ze sobą i rozebrałem go aby jeszcze samemu sprawdzić co tam jest w środku ;D

Mogę potwierdzić, że pamięć była wymieniana bo widać to po lutach. Na płycie jest też chyba jakiś procesor, a dokładnie MSD3704PX. Gdy podłączę telewizor do gniazdka i chwilę poczekam to układ robi się ciepły i to nie taki letni, ale ciepły.

Do płytki dochodzi kabel od modułu zasilacza

Z tego co mi się wydaje to żółte przewody są od +12V, czerwone od +5V a czarny od GND. Sprawdziłem więc napięcia miernikiem i na czerwonych jest faktycznie 5V, ale na żółtych nie ma nic. Czy tam nie powinna być 12V cały czas? W sumie może być tak, że zasilacz 12V jest włączany dopiero w momencie załączenia telewizora np. pilotem.
    Jest jeszcze jedna ciekawa sprawa. Gdy po chwili zaczyna migać dioda sygnalizacyjna to w tym zasilaczu słychać takie "pstryknięcia" tak jakby zasilacz był włączany i wyłączany (przez co właśnie ta dioda miga), a na przewodach czerwonych zamiast 5V napięcie pulsuje w granicy 1,5 - 2V.

Czy te objawy z zasilaczem są w porządku? Czy może to on właśnie coś szwankuje?
    I czy można jakoś sprawdzić czy faktycznie wina leży po stronie uwalonego procka?

P.S. W załączniku przesyłam instrukcję serwisową tego telewizora ze schematami - ja niestety nie posiadam takiej wiedzy aby na ich podstawie dojść do wniosku czy z zasilaczem jest wszystko ok.
  • Poziom 24  
    Witam. W tym modelu częsta przypadłość niestety to uszkodzony główny procesor BGA najczęściej w gałęzi 3.3V, więc nic nie zdziałasz kolego tylko wymiana płyty głównej. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Rozumiem. Ale mam jeszcze jedno pytanie, dlaczego po jakimś czasie gdy telewizor jest podpięty do gniazdka to napięcie z zasilacza na czerwonych przewodach gdzie powinno być 5V w trybie Standby, zaczyna pulsować w okolicy 2V? Co zresztą objawia się migającą czerwoną diodą na panelu telewizora...
    Doszedłem już dlaczego na żółtych przewodach nie ma napięcia 12V - jest ono włączane prze procesor (zwierana jest linia PS_ON do +5V). Ale dlaczego napięcie 5V i to jeszcze generowane w trybie Standby zaczyna po chwili pulsować? Przecież z tego co mi się zdaje to powinno ono utrzymywać się cały czas na poziomie 5V.

Oto schemat zasilacza

Dodano po 4 [godziny] 24 [minuty]:

Ok mam nowy trop.
    Okazuje się, że zasilacz pracuje prawidłowo! Najpierw od wtyczki, zasilającej płytę główną (tej co widać na zdjęciu w pierwszym poście) wyjąłem kable: Szary, Czarny, Zielony, Niebieski i Fioletowy. Pozostawiłem więc tylko przewody +5V GND i +12V tak aby płyta główna nie miała dostępu do przewodów sterujących zasilaczem.

Efekt był taki sami - po kilku sekundach napięcie na linii +5V zaczyna pulsować w granicach 2V. Skoro płyta główna nie miała wpływu na działanie zasilacza (wyjęte pozostałe kable), pomyślałem, że może po jakimś czasie płyta pobiera za dużo prądu i to wykrywa zasilacz. Odłączyłem więc wtyczkę od płyty głównej i wpiąłem w nią, a konkretniej w linie +5V i GND, żarówkę halogenową 12V 20W. Widać to na tym zdjęciu

Z takim obciążeniem zasilacz pracował normalnie przez kilka minut i pracowałby nadal ale go wyłączyłem.

Wychodzi na to, że płyta główna po kilkunastu sekundach od włączenia zasilacza zaczyna co niecałą sekundę zwierać linię +5V do GND. Innego wytłumaczenia nie mam.

Jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje? Może tutaj leży problem?

Dodano po 4 [minuty]:

Zauważyłem też, że gdy telewizor jest wyłączony przez dłuższy czas to zanim te pulsacje napięcia/zwieranie do masy nastąpi mija dobrych kilkadziesiąt sekund. A gdy w tym momencie odłączę telewizor od gniazdka i podłącze znowu po krótkiej chwili to nie minie 5 sekund a znowu się zaczynają te "zwarcia". Tak jakby ten czas zależał od stanu naładowania jakiegoś kondensatora czy coś... dziwne
    I w momencie tych "zwarć" słychać ciche pstryknięcia na płycie głównej.
  • Poziom 21  
    Wymiana prcka w tym tv jest jak najbardziej mozliwa. Płyty nie kupisz tak łatwo.