Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot Kuchenny MPM KASIA 116B - Uszkodzony regulator silnika, spalony triak.

10 Lut 2016 07:53 3465 18
  • Poziom 11  
    Witam. Robot przestał działać na niższych obrotach niż maksymalne. Po rozebraniu obudowy okazało się że spalony jest Triak (stopiona obudowa). Kupiłem dwa traiki symbol BTA12 600B i BTA12 600E. Po wlutowaniu jednego i drugiego na wyjściu do silnika uzyskuję regulacje napiecia od 20 do 45VAC. jest to za mało aby silnik mógł się kręcić Pewnie mam zły typ Triaca i tu prosiłbym o pomoc.
    Cała płytka wygląda jak w tym linku: https://www.prymus.sklep.pl/sklep/p/10631/plytka-elektroniczna-mpm-kasia-de-246
  • Poziom 11  
    Niestety nie, Brakowało mi ręki aby zewrzeć styk, Zrobie to po powrocie do domu.
  • Poziom 11  
    A więc wygląda to tak. po załączeniu silnika na pełnych obrotach (230V) na jego zestykach jest cały czas 230V. Natomiast w sytuacji zmniejszonych obrotów na zestykach mamy przed załączeniem mamy 45VAC a po dołączeniu silnika napięcie siada do 0V.?
  • Poziom 11  
    Wygląda na to, że są tam dane dwie diody. Diak przewodziłby w dwie strony, a te dwie diody w jedną stronę przewodzą. Więc problem będzie chyba gdzie indziej.
    Załączam zdjęcia płytki nie ma tam dużo elementów.
    Robot Kuchenny MPM KASIA 116B - Uszkodzony regulator silnika, spalony triak. Robot Kuchenny MPM KASIA 116B - Uszkodzony regulator silnika, spalony triak.
  • Poziom 11  
    ok Zgadzam się, orginalny miał troszkę inna obudowę. Problem w tym jakie parametry powinien mieć Triac
  • Poziom 11  
    Tego niestety nie mogę zweryfikować, rozwaliła się całkowicie jego obudowa, nic nie odczytamy z tego elementu ani nie przemierzymy. W sprzedarzy jest płytka de 246. :) na zdjeciach które są w internecie niestety nie widać jaki jest symbol tego triaka, może komuś się uda znaleść jakieś informacje o tym elemencie.
  • Poziom 11  
    Bramka na tych dwóch trakach które testowałem też jest na 3 nóżce.
  • Poziom 26  
    Na zdjęciach nie widać diaka ani tranzystorów sterujących. Elementem wykonawczym pewnie nie będzie triak.
  • Poziom 11  
    Za diaka są dwie diody prostownicze polaczone przeciwsobnie, to jest zamiast diaka.
  • Poziom 11  
    A czy buz11 nie jest na napięcie do 50?
  • Poziom 11  
    Triak do tego regulatora to 2P6M. Trudno było go znaleźć ale się udało.
    Producent chyba specjalnie daje takie elementy aby ciężko było je dostać.
  • Poziom 2  
    Witam mam ten sam problem, widzę że kolega rozwiązał go, można liczyć na zdjęcie w którym miejscu na płytce regulatora jest ten triak 2P6M ponieważ jestem laikiem :D i nie wiem który podzespół mam wymienić pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Triak jest to ten czarny element przymocowany do blaszki (radiatora), na zdjeciu jest to lewy górny róg. :) Pozdrawiam