Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana baterii kwasowej na litową w układzie fotowoltaicznym.

marant36 10 Lut 2016 08:55 1476 16
  • #1 10 Lut 2016 08:55
    marant36
    Poziom 11  

Witam.W moim zestawie fotowoltaicznym (2x180W) wymieniłem akumulatory kwasowe, 24V, na baterię litową.
    Niestety regulator podaje max. 27,2V, a li-ion potrzebują 29,7V.
    Przeprogramowanie nie wchodzi w grę (chiński regulator).
    Szukam już jakiś czas po internecie niedrogiego regulatora na ok. 20A do ładowania baterii litowych z paneli solarnych.
    Może ktoś taki gdzieś widział i podzieli się ze mną tą informacją.?

0 16
  • #2 11 Lut 2016 20:02
    jasu06
    Poziom 12  

Wygląda na to że przy słabym słońcu (zima) panele nie osiągają maksymalnej mocy i stąd niższe napięcie na regulatorze.
    Chyba trudno będzie dostać niezależny regulator pod li-ion o ile w ogóle takie są na rynku. Chociaż i tak niewiele to da jeśli panel nie osiągnie przynajmniej 28.8V - nie doładujesz do końca pakietu li-ion jeśli masz 7S.
    Jednym z rozwiązań jest regulator MPPT i zepnięcie paneli w szereg (ten regulator ma wbudowaną przetwornicę).
    Podobny układ działa u mnie z tym że w systemie 48V (pakiet li-ion 14S) a regulator ustawiony w trybie 'żel'. Wszystkie cele równo się ładują do 'pełna' nawet przy bardzo małej mocy na wyjściu z paneli.

0
  • #3 11 Lut 2016 21:13
    hostii
    Poziom 22  

29,7V. chyba będzie za dużo na bat. lit ? co masz napisane w specyfikacji baterii. Ja osobiście jestem w 48V i to tylko z nazwy bo napięcie ładowania jest 56.4 ( w zależności od temperatury panującej przy bateriach) po naładowania praca buforowa 54,5. Radzę zerknąć na baterię. Regulator eTRACER z MPPT i tylko taki polecam do off. Ja osobiście nie mam z nim żadnych problemów (zabezpieczenie przed zbyt dużym prądem z paneli działa) a ustawienia wpisujesz jakie chcesz. Niestety cena dobrych regulatorów odpycha..

@jasu06 jaki masz regulator ?

0
  • #4 10 Mar 2016 14:55
    marant36
    Poziom 11  

7x4,2V = 29,4V, a nie 29,7
    coś mi się źle policzyło.....:-)
    a pojemność ogniwa li-ion przy ładowaniu do 4,2V , a 4V to ogromna różnica.
    za to trwałość większa......coś za coś.
    dzięki za radę

0
  • #5 10 Mar 2016 22:40
    binkom
    Poziom 14  

Tu są programowane regulatory ładowania : http://www.ev-power.eu/Solar-GridFree/?cur=1
    Napięcie dowolnie programowane: http://www.ev-power.eu/Solar-GridFree/MPPT-So...8V-iTracer-60A-Input-150V-IT6415ND.html?cur=1

Ja będę zamawiał ten 3kW.
    Będzie współpracował ze Smart UPS APC 3000 RMI oraz 16 aku.: http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP200AHA-LiFeYPO4-3-2V-200Ah-WIDE.html?cur=1
    Aku zakupione w zeszłym roku czekają.
    Do tego około 56 paneli FS-272.
    Napięcie baterii 8 - 72 V - dowolnie konfigurowane,
    Info w pdf. na 41 stronie.
    Tu jest taki model 12/24 i też dowolnie konfigurowane napięcie aku.: http://www.ev-power.eu/Solar-GridFree/MPPT-So...-V-Tracer-20A-Input-150V-TR-2215BN.html?cur=1

0
  • #6 10 Mar 2016 22:57
    hostii
    Poziom 22  

@binkom
    Ja mam taki regulator E-tracera, jak najbardziej polecam. Takiego UPS mam na sprzedaż, jak masz to dorób sobie duży wentylator na chłodzenie transformatorów się nieźle grzeją. Te panele mają 72,5W co da 4kW a regulator jest do 3,2kW, chociaż wyłącza się powyżej 80A.

0
  • #7 10 Mar 2016 23:03
    binkom
    Poziom 14  

Panel są z Krzepic - z demontażu z 2007r.
    Pomiary pokazały około 60 -62 W w lutym.
    Przewymiarowanie paneli to tak na gorsze warunki pogodowe.

0
  • #8 10 Mar 2016 23:10
    hostii
    Poziom 22  

Ja tez mam 3,6kW cigsów ale kiedy pada deszcz i wychodzi słońce moc chwilowa przekracza 4,5kW. Dlatego w tym roku założyłem przekaźnik i LK rozłącza jak moc za bardzo skoczy bo regulator tylko 3 razy podejmuje prace po przekroczeniu, potem trzeba zrobic restart ręczny jak jesteś w domu, inaczej instalacja odpoczywa.

0
  • #9 10 Mar 2016 23:24
    Xantix
    Poziom 40  

marant36 napisał:
    dzięki za radę

Ja bym tam ładował max do 4,1 V/ogniwo. Daje to naładowanie do 85% pojemności znamionowej, ale za to ilość cykli wzrasta dwukrotnie. I na dodatek spadek pojemności w miarę zużycia będzie mniej gwałtowny.

0
  • #10 10 Mar 2016 23:31
    binkom
    Poziom 14  

To ważna informacja, dzięki.
    Planuję używać latem do zasilania klimatyzatora, i do podgrzewania wody.
    Tak że podłączenie paneli będzie grupowane w 2 obwody, ten do wody po przez
    regulator PWM.

Dodano po 4 [minuty]:

Tu jest taki fajny system zarządzający ładowaniem: http://pl.aliexpress.com/item/HIGH-ACCURACY-B...rchweb201560_1&spm=2114.01020208.3.138.fzimu6

Mam zamiar go zakupić.
    Planuję jeszcze dołożyć balanser do każdego ogniwa.
    Ja też planuję wykorzystywać 65 % pojemności aku.
    Żywotność wzrasta około 2,5 raza i praktycznie płaska charakterystyka rozładowania.

0
  • #11 10 Mar 2016 23:56
    hostii
    Poziom 22  

Klima może Ci nie działać bo to nie jest typowy inwerter- zależy jaką masz klime. Ja jak podłączyłem taką przenośną co cały ups drgał a światło mrugało, ale inna juz działa elegancko a moc tylko 900w. Do grzania wody kup sobie grzałkę na 48v nie dawaj przez ups bedzie dużo strat i grzać sie nie bedzie
    Pralka na tym ups nie działa ale cała reszta juz tak zmywarka,żelazko czajniki tylko trzeba nauczyć sie mocą zarządzać

0
  • #12 11 Mar 2016 00:10
    binkom
    Poziom 14  

Klimatyzator Samsung 2,5Kw Inwerter testowałem na takim bardzo starym UPS.
    Jest to Smart 2000XL - działało ok.
    A woda będzie grzana z 3 paneli szeregowo no i kilka stringów.

0
  • #13 11 Mar 2016 08:42
    binkom
    Poziom 14  

Xantix napisał:
    marant36 napisał:
    dzięki za radę

Ja bym tam ładował max do 4,1 V/ogniwo. Daje to naładowanie do 85% pojemności znamionowej, ale za to ilość cykli wzrasta dwukrotnie. I na dodatek spadek pojemności w miarę zużycia będzie mniej gwałtowny.

Żeby uzyskać 2 krotną ilość cykli to trzeba ładować maks do 80% pojemności i pozostawić około 20% energii w aku.
    To daje tak około 60-65% energii użytkowej.
    Producent standardowo podaje 80% DOD.

0
  • #14 11 Mar 2016 10:46
    hostii
    Poziom 22  

No tak baterie nie naładowane i do końca nie rozładowane czyli to daje jakieś 50% nominalnej pojemności- jak są nowe czyli domyślam się że pojemność aku będzie w granicy minimum 400Ah ? ja mam używki ale łączna pojemność 1085Ah/48V i nie rozładowuje ich poniżej 46V ale mimo to prądu w nich dużo i efekt ładowania/rozładowania praktycznie nie zachodzi.

0
  • #15 11 Mar 2016 11:08
    Xantix
    Poziom 40  

binkom napisał:
    Żeby uzyskać 2 krotną ilość cykli to trzeba ładować maks do 80% pojemności i pozostawić około 20% energii w aku.

A czy ja powiedziałem inaczej? Przecież od końcowego napięcia ładowania zależy władowana w aku pojemność. Przy napięciu 4,1 V/ogniwo mamy 80-85% pojemność znamionowej. A do zera przecież nikt normalny nie rozładowywuje akumulatorów. Faktem jest, że od końcowego napięcia ładowania mocno zależy trwałość aku litowego.

0
  • #16 11 Mar 2016 14:31
    binkom
    Poziom 14  

Xantix napisał:
    binkom napisał:

A czy ja powiedziałem inaczej? Przecież od końcowego napięcia ładowania zależy władowana w aku pojemność. Przy napięciu 4,1 V/ogniwo mamy 80-85% pojemność znamionowej. A do zera przecież nikt normalny nie rozładowywuje akumulatorów. Faktem jest, że od końcowego napięcia ładowania mocno zależy trwałość aku litowego.

Tak dokładnie, ważny jest też poziom rozładowania.
    Zakłada się około 60% efektywnego wykorzystania ogniwa.

0