Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Półki z blachy, jak dobrać do konkretnego obciążenia?

10 Feb 2016 13:58 3456 6
 • Level 8  
  Dzień dobry,
  projektuję dla siebie półki na CD. Z uwagi na koncepcję "artystyczną" chcę by były z jak najcieńszej blachy stalowej.
  Jaką grubość musi mieć blacha jeżeli półka będzie miała przekrój L, pionowa część przykręcana do ściany będzie miała wysokość 12,5 cm, część pozioma 14 cm, a 10 płyt CD waży 1 kg i zajmuje prawie idealnie 10 cm długości półki?
  Czy 1,5mm wystarczy? Czy muszę znaleźć blachę o konkretnym składzie stali?
  Jestem kompletnym laikiem w tym temacie.

  Pozdrawiam
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 27  
  THRaKeD wrote:
  ...projektuję dla siebie półki na CD. Z uwagi na koncepcję "artystyczną" chcę by były z jak najcieńszej blachy stalowej.
  Jaką grubość musi mieć blacha jeżeli półka będzie miała przekrój L, pionowa część przykręcana do ściany będzie miała wysokość 12,5 cm, część pozioma 14 cm, a 10 płyt CD waży 1 kg i zajmuje prawie idealnie 10 cm długości półki?
  Czy 1,5mm wystarczy?
  Najpierw Twoje założenia, - wydaje mi się, że 10 szt. płyt nie może nawet z pudełkami ważyć 1 kg. Nie może też zajmować 10 cm. Ale załóżmy, że tak jest, to obliczenie, czy kątownik z blachy o takich wymiarach jak podajesz ulegnie odkształceniu nie jest możliwe. Dlaczego? Dlatego, że nie jest znany promień gięcia - chodzi o to gięcie 90° robiące z pasa blachy właśnie kątownik. Ten promień gięcia determinuje "nośność" półki. Moja porada jest następująca, skoro tak sobie wymyśliłeś, to musisz mieć dostęp do krawędziarki. Zrób na tej konkretnej doświadczalny odcinek o długości 10 cm. Przymocuj do ściany i postaw na to te 10 płyt. Potem oceń, czy blacha którą zastosowałeś ma wystarczającą grubość. Jak Ci się nie chce, to wykonaj półkę z blachy o grubości nie 1,5 a 2 mm. Gwarantuję, że się nie ugnie.
  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 43  
  101pawel wrote:
  Najpierw Twoje założenia, - wydaje mi się, że 10 szt. płyt nie może nawet z pudełkami ważyć 1 kg.
  Też tak sądzę. Masa 10 plyt CD w indywidualnych opakowaniach to ok. 550g dla cieńszych (5mm) i ok. 750g dla grubszych (10mm) pudełek.
  10 grubszych zajmie ok. 10 cm półki.
  THRaKeD wrote:
  Z uwagi na koncepcję "artystyczną" chcę by były z jak najcieńszej blachy stalowej.
  Rzecz gustu ale cienka blacha to nie mój gust. Proponowałbym 2 a nawet 3mm jeżeli półka będzie dłuższa niż 30cm, choć 1,5 mm wystarczy.
 • Level 8  
  Dziękuję za odpowiedzi.
  Mam tych płyt ok. 1000, więc półki będą musiały być zdecydowanie dłuższe. Najdłuższa będzie miała ok. 1,5 m. Czy blacha 1,5mm wystarczy przy obciążeniu 15kg?
  Usługodawca podał mi typy blach, jakimi dysponuje:
  - stalowe konstrukcyjne dc01
  - kwasoodporne 304
  Płyty wraz z pudełkami zmierzyłem i zważyłem (na kiepskiej wadze ale dla orientacji wystarczającej), tak jest, 10 pudełek CD ustawionych obok siebie ma 10cm i waży ok. 1kg.
 • Level 27  
  THRaKeD wrote:
  Czy blacha 1,5mm wystarczy przy obciążeniu 15kg?

  Napisałem Ci w poprzednim poście, żebyś zrobił te półki z blachy 2 mm, niezależnie z jakiej - byle stalowej, będą wystarczająco sztywne. 1,5 metrowa półka będzie ważyła wtedy ok 6 kg, a wykonana z blachy 1,5mm - 4,5kg. Różnica wagowa 1,5kg przekłada się różnicę kosztową 4,50zł (przyjmując 3zł/kg blachy)
  4,50 na jednej półce możesz chyba stracić i mieć pewność, że się nie wygnie.
  Aha, jeśli te półki mają mieć długość 150cm, to samo wygięcie na kształt litery L nie wystarczy. Nie ma takiej możliwości, by ta część półki, na której ustawiasz płyty była idealnie prosta, będzie jakoś tam mniej lub więcej falista. Aby temu zapobiec trzeba wykonać dodatkowe gięcie, "w dół" lub "w górę", jak wybierzesz "w górę", to te płyty Ci nie będą zlatywały. To dodatkowe gięcie nie musi być wielkie, wystarczy 5 mm, ale nie każda krawędziarka potrafi wykonać tak małe. Niech Ci gość zrobi najmniejsze z możliwych.

  |
  |
  |_____i <-- to zagięcie "w górę" usztywnia i prostuje półkę
 • Level 8  
  Projekt jest troszeczkę graficzny w wyglądzie. Dlatego zależy mi na jak najcieńszej blasze, żeby praktycznie zniknęła. Wzorowałem się na tym:
  Półki z blachy, jak dobrać do konkretnego obciążenia? Półki z blachy, jak dobrać do konkretnego obciążenia?
  W tym projekcie użyta jest blacha 1,5 mm, długość półki to 77 cm

  Mój projekt na ścianie będzie wyglądał tak:
  Półki z blachy, jak dobrać do konkretnego obciążenia?

  Te pionowe prostokąty to też półeczki ale "czyste" L, tzn, tylko na dole poziom ugięty, żeby było miejsce na świeczkę, czy inne duperelki. Tylko poziome półki będą miały ścianki boczne. Poziome części tylko dotykają pionowych. Najdłuższe z poziomych mają 142, 95, 82, 77 i 60 cm.
  Jeżeli będę musiał skrócić półki, by utrzymać 1,5 i nie wyginać przeciw falowaniu, to da się zrobić.
  Powiedzmy priorytety są takie:
  142 i 95 mogę podzielić każdą na dwie części jeżeli 1,5 mm blacha wytrzyma spokojnie obciążenie, ale jeżeli miałbym dzielić też 82 to wybiorę blachę 2 mm.
  Czy byłbyś uprzejmy podać mi orientacyjnie, przy jakiej bezpiecznej długości uniknę falowania?
  Dobrze, że moja waga zawyżyła wagę 10 płyt. Jeżeli nie ważą kilograma tylko 3/4 to może jest szansa na 1,5 mm :)

  Może takie mocowanie pomoże?
  Półki z blachy, jak dobrać do konkretnego obciążenia?
 • Level 27  
  THRaKeD wrote:
  Czy byłbyś uprzejmy podać mi orientacyjnie, przy jakiej bezpiecznej długości uniknę falowania?
  Dobrze, że moja waga zawyżyła wagę 10 płyt. Jeżeli nie ważą kilograma tylko 3/4 to może jest szansa na 1,5 mm :)
  Muszę Ci powiedzieć, że taka ściana z płytami, jak zaplanowałeś, wygląda nieźle.
  Co do strony technicznej i właściwie jedynego w tej chwili problemu, który jest problemem teoretycznym, bo w praktyce nie musi wystąpić. Ten problem to nazwane tu falowanie blachy występujące już przed i po jej zagięciu. Z czego się to bierze, co jest przyczyną? Możliwe przyczyny są dwie: jedna to niejednorodność blachy powstała w trakcie jej walcowania. Powstają miejscowe nieregularne naprężenia, które objawiają się na krawędzi, po przecięciu arkusza blachy. Te naprężenie są różnej wartości dlatego przecięta krawędź nie trzyma linii prostej. Druga możliwa przyczyna to niedoskonałość krawędziarki - maszyny która zagina blachę. Nie wiem na jakim rodzaju krawędziarki będzie to wykonywane, ale chodzi jakość o płaszczyzn, czy też jeśli jest to gięcie na pryzmie - jej rowka i ruchomego noża (klina). Tak to już jest, że istotne - wykonujące gięcie elementy się "wyrabiają", co powoduje, że w jednym miejscu jest już kąt prosty a kilka cm dalej dopiero np. 88°. Im gięty element dłuższy, tym to bardziej widoczne. Zapobiegają temu różne dodatkowe przetłoczenia, czy zagięcia, ale Ty tego nie planujesz i nie chcesz. Napisałem, że to falowanie nie musi wystąpić. Jak być tego pewnym? Bardzo prosto, zrobić doświadczalnie jedną półkę, tą najdłuższą i sprawdzić. Inna metoda NIE istnieje. Nie jest to zresztą doświadczenie drogie. Użyj do tego celu blachy 1,5mm, to przy okazji sprawdzisz nośność.
  Aha, widoczne na zdjęciu półki wykonane są z blachy 2mm.
  Pozdrawiam