Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena tv [problem z odbiorem stacji]

elektryk1e 19 Cze 2005 20:37 1425 11
  • #1 19 Cze 2005 20:37
    elektryk1e
    Poziom 22  

Witam. problem polega na tym ze nie mam poprawnego odbioru tvn w p-n kanal 47. na obraz nachodzi mi inny program lokalny kanal 52. zauwazylem ze gdy wyciagne na chwile zasilacz wtyczkowy od wzmacniacza i wlacze po 3 min wszystko jest dobrze, kiedys juz mialem ten sam problem i wymiana zasilacza naprawila problem ale teraz znowu sie pojawil. czym to moze byc spowodowane ponizej dolaczam schemat polaczenia kabli i anten.
    czy moze pomoc dodanie stabilizatora albo dodatkowego konda filtrujacego w zasilaczu. probowalem dac wiekszy zasilacz ale nie pomoglo obraz byl znieksztalcony. (aktualny zasilacz 12V 100mA)

• #2 19 Cze 2005 20:50
    WiesiekU
    Poziom 21  

Na moje to ten 52 kanał ma za silny sygnał i po wzmocnieniu zabija 47. Niestety poziomy sygnałów mogą być bardzo różne. Spróbuj może delikatnie obniżyć wzmocnienie wzmacniacza.

• #3 19 Cze 2005 21:15
    1433
    Poziom 24  

Zastosuj zasilacz antenowy z regulowanym napięciem wyjściowym.

• #4 19 Cze 2005 21:27
    Stachserwis
    Poziom 28  

Spróbuj z wkładkami wzmacniaczy innych prod..., (niektóre lubią się wzbudzać w extremalnych warunkach)
    pozdr..$$

• #5 19 Cze 2005 21:33
    piotr
    Poziom 23  

witam
    proponuje antene kierunkowa MDX87 i wzmacniacz SWA107
    poprawa murowana

• #6 20 Cze 2005 09:52
    skorpi
    Poziom 18  

1433 napisał:
    Zastosuj zasilacz antenowy z regulowanym napięciem wyjściowym.

Popieram , kosztuje kilkanaście złotych.

• #7 20 Cze 2005 11:17
    maryann
    Poziom 37  

Zanim jednak wydasz te kilkanaście, zaobserwuj co sie dzieje, gdy wyjmujesz zasilacz z prądu; wiadomo- wtedy powoli przestaje pracować- ale jeśli przez ten moment zaraz po wyjęciu obraz poprawia sie zanim zginie w śniegu- to znaczy, że wzmacniacz faktycznie jest za mocny i się wzbudził (albo antena sie uszkodziła: np. wypadły direktory i jest podatniejsza na wzbudzenia). Pomoże wymiana wzmacniacza na słabszy lub obniżenie napięcia zasilaczem regulowanym. Jeżeli nie ma efektu poprawy "na moment"- wtedy trzeba szukać gdzie indziej.

• #8 20 Cze 2005 12:48
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

WiesiekU napisał:
    Na moje to ten 52 kanał ma za silny sygnał i po wzmocnieniu zabija 47. Niestety poziomy sygnałów mogą być bardzo różne. Spróbuj może delikatnie obniżyć wzmocnienie wzmacniacza.

Witam

Z Twojego rysunku wynika, że stosujesz wzmacniacz nie w antenie, tylko na linię - zgadza się????

W antenach masz symetryzatory, następnie zwrotnica (która powinna odpowiednio wyciąć i przepuścić kanały) i dopiero wzmacniacz na linię.

Jakie masz odległości (jak długi przewód) od tego wzmacniacza do telewizorów???

Problem polega (tak jak kolega wyżej pisał) na zakłócaniu się kanałów, co jest spowodowane nierównym poziomem sygnału z poszczególnych anten (poszczególnych kanałów) Może także być uszkodzona zwrotnica, która przepuszcza 52 kanał.
    Proponuje Tobie na początek ominąć wzmacniacz - przewód zbeczkuj i zobacz czy znacznie ulegną pogorszeniu programy. (wyłącz zasilacz z prądu)

• #9 20 Cze 2005 13:09
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Jestem z Poznania i zajmuję się instalacjami RTV. Jeśli mam Ci pomóc, musisz podać miejsce zamieszkania. Zapraszam na PW.
    Cześć!

• #10 20 Cze 2005 22:03
    elektryk1e
    Poziom 22  

kasprzyk napisał:
    WiesiekU napisał:

Witam

Z Twojego rysunku wynika, że stosujesz wzmacniacz nie w antenie, tylko na linię - zgadza się????

W antenach masz symetryzatory, następnie zwrotnica (która powinna odpowiednio wyciąć i przepuścić kanały) i dopiero wzmacniacz na linię.

Jakie masz odległości (jak długi przewód) od tego wzmacniacza do telewizorów???

Problem polega (tak jak kolega wyżej pisał) na zakłócaniu się kanałów, co jest spowodowane nierównym poziomem sygnału z poszczególnych anten (poszczególnych kanałów) Może także być uszkodzona zwrotnica, która przepuszcza 52 kanał.
    Proponuje Tobie na początek ominąć wzmacniacz - przewód zbeczkuj i zobacz czy znacznie ulegną pogorszeniu programy. (wyłącz zasilacz z prądu)

tak to jest wzmacniacz na linie. kable to okolo 10 15 m kazdy od trojnika. od anten do trojnika to okolo 2 m. wiec jaki dokladnie kupic ten zasilacz? z regulowanym pradem czy napieciem? w jakich zakresach??

• #11 20 Cze 2005 22:43
    elexor
    Poziom 24  

Antena szerokopasmowa (siatkowa) służy do suszenia grzybów, a nie do odbioru stacji TV. Powinny być anteny kierunkowe i odpowiedni osprzęt, wtęczas Masz dobry odbiór.

• #12 20 Cze 2005 23:03
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

10,15 metrów - to niewiele dobry przewód + rozg - to jakieś 6-10 dB straty - w zależności od poziomu sygnału na wejściu, te straty nawet nie powinieneś zauważyć na obrazie. Dlatego nadal proponuje Ci wyeliminować ten wzmacniacz - zobacz co wtedy się dzieje.

Jednak wydaje mi się, że przyczyna lezy już na wejściu do zwrotnicy, wzmacniacz ten, wzmacnia już zakłócony obraz.
    Wyłącz w tym czasie (jak to się dzieje) antenę która może zakłocać TVN, jeżeli obraz się poprawi, bedzie to świadczyło o zakłocaniu przez nią TVN-u - jezeli obraz badal będzie taki sam, sygnał zakłócający idzie juz z kierunku TVn-u - wtedy tylko pozostaje antena kierunkowa dobrze ustawiona i wieloelementowa.
    Cięzko jest na odległość dobrze stwierdzić - do tego przydałby się pomiar sygnałów
    pzdr

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo