Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei E3372 plus Router D-Link DWR 116 - jak z wydajnością?

gunner121 10 Feb 2016 15:39 2187 14
    gunner121
    Level 9  
    Cześć,

właśnie jestem w trakcie rozważania zakupu mobilnego internetu LTE w Play. Z powodu krótkotrwałej zmiany miejsca zamieszkania, stały internet i umowy na 6/24 miesiące odpadaj. I tutaj pojawiają się moje wątpliwości:

- po pierwsze jaki modem i router wybrać? Aktualnie jestem nastawiony na modem Huawei E3372 plus Router D-Link DWR 116.
    - i po drugie najważniejsze, czy taki zestaw uciągnie dwa komputery, które będą w mieszkaniu, z zasięgiem raczej nie powinno być problemu we Wrocławiu. Ponadto według BTsearch nadajnik lte Play jest w odległości 300m.
    Głównie chodzi o to czy np będzie można jednocześnie oglądać coś live na obu sprzętach? lub chociaż na jednym grać online w czasie gdy ktoś przegląda strony/ogląda Live na drugim?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    pawel.commandos
    Level 16  
    Jeżeli będzie problem z oglądaniem to problem będzie leżał po stronie LTE a nie routera.
    Wydajność tego D-link'a to ok 90-95Mbps po Ethernecie a i po radiu spokojnie ok 55 Mbps mi szło (więcej też pewnie pudzie, mój lapek ma kartę 802.11b/g MIMO gdzie router wspiera N300 MIMO).

Jak ze stabilnością pracy urządzenia to Ci nie powiem. Dużo sprzętu mi przez łapki przechodzi, sporo testuję, ale te testy to max kilka-kilkadziesiąt minut pracy.

Ps. najwięcej na testach po LTE widziałem 18-20 Mbps. Jednak to było w odległości ok 1 km od przekaźnika.
    matek451
    Level 43  
    Wbrew twoim optymistycznym oczekiwaniom proponuję zacząć od wykonania testów LTE Play w twojej lokalizacji np. na telefonie z LTE. Sieć LTE1800Play w miastach min we Wrocławiu bywa masakrycznie obciążona. Na Forum Play nie brakuje skarżących się na jego działanie. Jeśli dobrze zrozumiałem chcesz brać ten zestaw w abonamencie od operatora? Jeśli tak, to słabe rozwiązanie. W Play abonamentu nie bierze się pod uwagę, jest za drogi i za słaby. No i dlaczego akurat Play?
    gunner121
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    W Play miałem zamiar wybrać Internet na kartę, kupić któryś ze starterów, doładowywać co miesiąc 50zł i wykupować pakiet "Nielimitowany transfer" na miesiąc za 45zł.
    W niedziele będę na miejscu i przeprowadzimy testy telefonem z LTE.
    To jaka minimalna prędkość by się przydała tak by obsłużyć bezproblemowo oba komputery jednocześnie?
    matek451
    Level 43  
    Nieważne jaka oferta z Play, test prędkości to podstawa. Bez niego można się srogo zawieść. W przypadku abonamentu to cyrograf na 2 lata. Z kolei na kartę wymaga inwestycji w sprzęt a to też wydatek. Jak sprawdzisz to się przekonasz, wcześniejsze dywagacje to bicie piany. Jak testy wyjdą OK podejmujesz dalsze kroki. W tym interesujesz się ofertą RBM 5 z RWK i darmowym Internetem LTE w Play( koszt 5 zł/m-c), Ale to po testach, podobnie jak ewentualny dobór sprzętu.
    pawel.commandos
    Level 16  
    Z tego co mi wiadomo. TV z IPLI przy filmie w HD ciągnął 3,5 Mbps. Myślę że 8 by wystarczyło w zupełności.
    gunner121
    Level 9  
    Napisałem, że Play na karę, ponieważ zapytano: " No i dlaczego akurat Play?"
    Mógłbyś przybliżyć ofertę RBM, bo z ciężko mi coś wywnioskować z ich strony
    http://www.redbullmobile.pl/oferta/na-karte/taryfy-na-karte/
    Skoro kupując starter za 9zł ma być darmowy LTE to po co oferują dodatkowe pakiety na internet?
    matek451
    Level 43  
    RBM 5 to taryfa głosowa stąd dodatkowe pakiety internetowe. Usługa Darmowy Internet LTE bez limitu( 100GB z pełna prędkością potem możliwy lejek 2Mb/s) działa od 28 m-cy. Aby ją włączyć trzeba mieć 30 zł na koncie ale jest darmowa. jedyny koszt to 5 zł co m-c aby mieć pakiet internetowy 600MB . Jest konieczny aby Darmowy LTE chodził z pełną prędkością. Oczywiście trzeba wykonać zabieg uzyskania RWK na RBM5 aby nie doładowywać karty co 100/150 dni za 50 zł. Reasumując koszt to 5 zł/m-c za minimum 100GB na maksa potem 2Mb/s, na koncie minimum 30 zł i oczywiście nie starter RBM na kartę za 9 zł tylko Fakt Mobile, uzyskanie na nim RWK a potem migracja na RBM 5 na kartę z RWK.
    gunner121
    Level 9  
    Jaaa nie wiedziałem, że można tak zakombinować :D

Czyli w tym całym FaktMobile po to żeby uzyskać rok ważności konta doładowując dowolną kwotą?

A co do przenoszenia numeru na RBM 5, to na ich stronie tylko w ofercie RBM 9 jest informacja o darmowym LTE (i dalej piszą dokładnie o tym że trzeba mieć to 30zł), więc może zlikwidowali to RBM 5?

I nawet po wykupieniu i wykorzystaniu tego pakietu 600mb prędkość nie spadnie?
    tak jak po przekroczeniu 100gb
    matek451
    Level 43  
    Wg. informacji, które pojawiły się na http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=83390&start=630 Play naprawił błąd i przy migracji z Fakt Mobile na RBM 5 za pomocą kodu *163# RWK nie przenosi się na taryfę RBM 5, czyli ostatnia opcja aby ją uzyskać została zablokowana. Kto zrobił to wcześniej skorzystał.
    gunner121
    Level 9  
    W takim razie pozostaje wykupić RBM 9 i doładowywać po 35zł i wykupować pakiet na 600mb za 5zł co miesiąc.
    Czy lepszą opcją będzie Play doładowywać co miesiąc 50zł i wykupować pakiet "Nielimitowany transfer" na miesiąc za 45zł. Tylko nie mogę znaleźć czy tam też obowiązuje limit 100gb

Dodano po 13 [minuty]:

Wyczytałem właśnie z regulaminu:
    http://www.redbullmobile.pl/fileadmin/files/p...Darmowy_Internet_LTE_na_30_dni_22.10.2014.pdf
    że:
    W ramach usługi „Darmowy Internet LTE”, w trakcie 30 dniowego okresu ważności usługi prędkość transmisji danych wynosi maksymalnie 15 Mb/s w przypadku danych pobieranych i 5 Mb/s w przypadku danych wysyłanych.
    I następny punkt:
    Jeżeli klient w trakcie uruchamiania usługi nie ma aktywnego żadnego pakietu internetowego prędkość transmisji danych wynosi maksymalnie 32 kb/s. W przypadku gdy Użytkownik w trakcie aktywności usługi posiada dowolny, aktywny pakiet na transmisję danych i go wykorzysta, prędkość transmisji danych zostanie istotnie ograniczona i będzie wynosić maksymalnie 32 kb/s niezależnie od
    wykorzystywanej technologii.

Z tego wynika, że jak mamy pakiet to mamy darmowy ale tylko 15Mb/s, a jak nie mamy pakietu to 32kb/s ....
    matek451
    Level 43  
    Co do zestawu E3372 i DWR-116 to nie jest takie jednoznaczne. A to z prostego powodu. Ten modem występuje w wersji E3372s-153 i E3372h-153. Na dodatek każdy z nich w wersji zwykłej lub HiLink. W zależności od tego potrzebne jest odpowiednie FW na DWR-116. Do pobrania na stronie producenta. A zestaw działa i tyle. Po DWR-116 nie można oczekiwać zbyt wiele, czyli tyle ile wymaga się od routera za 100zł. Takie zestawy oferuje klientom Plus/CP, T-Mobile czy Play. Koszt około 250 zł za komplet. Ten patyk poprawi jedynie stan finansów sprzedawcy. Ty możesz użyć go do drapania się po plecach lub jako maszcik na chorągiewkę.
    gunner121
    Level 9  
    To którą wersje modemu E3372 polecasz do tego routera ?