Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei E3372 plus Router D-Link DWR 116 - jak z wydajnością?

gunner121 10 Feb 2016 15:39 2187 14
 • #1
  gunner121
  Level 9  
  Cześć,

  właśnie jestem w trakcie rozważania zakupu mobilnego internetu LTE w Play. Z powodu krótkotrwałej zmiany miejsca zamieszkania, stały internet i umowy na 6/24 miesiące odpadaj. I tutaj pojawiają się moje wątpliwości:

  - po pierwsze jaki modem i router wybrać? Aktualnie jestem nastawiony na modem Huawei E3372 plus Router D-Link DWR 116.
  - i po drugie najważniejsze, czy taki zestaw uciągnie dwa komputery, które będą w mieszkaniu, z zasięgiem raczej nie powinno być problemu we Wrocławiu. Ponadto według BTsearch nadajnik lte Play jest w odległości 300m.
  Głównie chodzi o to czy np będzie można jednocześnie oglądać coś live na obu sprzętach? lub chociaż na jednym grać online w czasie gdy ktoś przegląda strony/ogląda Live na drugim?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • #2
  pawel.commandos
  Level 16  
  Jeżeli będzie problem z oglądaniem to problem będzie leżał po stronie LTE a nie routera.
  Wydajność tego D-link'a to ok 90-95Mbps po Ethernecie a i po radiu spokojnie ok 55 Mbps mi szło (więcej też pewnie pudzie, mój lapek ma kartę 802.11b/g MIMO gdzie router wspiera N300 MIMO).

  Jak ze stabilnością pracy urządzenia to Ci nie powiem. Dużo sprzętu mi przez łapki przechodzi, sporo testuję, ale te testy to max kilka-kilkadziesiąt minut pracy.

  Ps. najwięcej na testach po LTE widziałem 18-20 Mbps. Jednak to było w odległości ok 1 km od przekaźnika.
 • #3
  matek451
  Level 43  
  Wbrew twoim optymistycznym oczekiwaniom proponuję zacząć od wykonania testów LTE Play w twojej lokalizacji np. na telefonie z LTE. Sieć LTE1800Play w miastach min we Wrocławiu bywa masakrycznie obciążona. Na Forum Play nie brakuje skarżących się na jego działanie. Jeśli dobrze zrozumiałem chcesz brać ten zestaw w abonamencie od operatora? Jeśli tak, to słabe rozwiązanie. W Play abonamentu nie bierze się pod uwagę, jest za drogi i za słaby. No i dlaczego akurat Play?
 • #4
  gunner121
  Level 9  
  Dzięki za odpowiedź.
  W Play miałem zamiar wybrać Internet na kartę, kupić któryś ze starterów, doładowywać co miesiąc 50zł i wykupować pakiet "Nielimitowany transfer" na miesiąc za 45zł.
  W niedziele będę na miejscu i przeprowadzimy testy telefonem z LTE.
  To jaka minimalna prędkość by się przydała tak by obsłużyć bezproblemowo oba komputery jednocześnie?
 • #5
  matek451
  Level 43  
  Nieważne jaka oferta z Play, test prędkości to podstawa. Bez niego można się srogo zawieść. W przypadku abonamentu to cyrograf na 2 lata. Z kolei na kartę wymaga inwestycji w sprzęt a to też wydatek. Jak sprawdzisz to się przekonasz, wcześniejsze dywagacje to bicie piany. Jak testy wyjdą OK podejmujesz dalsze kroki. W tym interesujesz się ofertą RBM 5 z RWK i darmowym Internetem LTE w Play( koszt 5 zł/m-c), Ale to po testach, podobnie jak ewentualny dobór sprzętu.
 • #6
  pawel.commandos
  Level 16  
  Z tego co mi wiadomo. TV z IPLI przy filmie w HD ciągnął 3,5 Mbps. Myślę że 8 by wystarczyło w zupełności.
 • #7
  gunner121
  Level 9  
  Napisałem, że Play na karę, ponieważ zapytano: " No i dlaczego akurat Play?"
  Mógłbyś przybliżyć ofertę RBM, bo z ciężko mi coś wywnioskować z ich strony
  http://www.redbullmobile.pl/oferta/na-karte/taryfy-na-karte/
  Skoro kupując starter za 9zł ma być darmowy LTE to po co oferują dodatkowe pakiety na internet?
 • #8
  matek451
  Level 43  
  RBM 5 to taryfa głosowa stąd dodatkowe pakiety internetowe. Usługa Darmowy Internet LTE bez limitu( 100GB z pełna prędkością potem możliwy lejek 2Mb/s) działa od 28 m-cy. Aby ją włączyć trzeba mieć 30 zł na koncie ale jest darmowa. jedyny koszt to 5 zł co m-c aby mieć pakiet internetowy 600MB . Jest konieczny aby Darmowy LTE chodził z pełną prędkością. Oczywiście trzeba wykonać zabieg uzyskania RWK na RBM5 aby nie doładowywać karty co 100/150 dni za 50 zł. Reasumując koszt to 5 zł/m-c za minimum 100GB na maksa potem 2Mb/s, na koncie minimum 30 zł i oczywiście nie starter RBM na kartę za 9 zł tylko Fakt Mobile, uzyskanie na nim RWK a potem migracja na RBM 5 na kartę z RWK.
 • #9
  gunner121
  Level 9  
  Jaaa nie wiedziałem, że można tak zakombinować :D

  Czyli w tym całym FaktMobile po to żeby uzyskać rok ważności konta doładowując dowolną kwotą?

  A co do przenoszenia numeru na RBM 5, to na ich stronie tylko w ofercie RBM 9 jest informacja o darmowym LTE (i dalej piszą dokładnie o tym że trzeba mieć to 30zł), więc może zlikwidowali to RBM 5?

  I nawet po wykupieniu i wykorzystaniu tego pakietu 600mb prędkość nie spadnie?
  tak jak po przekroczeniu 100gb
 • #10
  matek451
  Level 43  
  Wg. informacji, które pojawiły się na http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=83390&start=630 Play naprawił błąd i przy migracji z Fakt Mobile na RBM 5 za pomocą kodu *163# RWK nie przenosi się na taryfę RBM 5, czyli ostatnia opcja aby ją uzyskać została zablokowana. Kto zrobił to wcześniej skorzystał.
 • #11
  gunner121
  Level 9  
  W takim razie pozostaje wykupić RBM 9 i doładowywać po 35zł i wykupować pakiet na 600mb za 5zł co miesiąc.
  Czy lepszą opcją będzie Play doładowywać co miesiąc 50zł i wykupować pakiet "Nielimitowany transfer" na miesiąc za 45zł. Tylko nie mogę znaleźć czy tam też obowiązuje limit 100gb

  Dodano po 13 [minuty]:

  Wyczytałem właśnie z regulaminu:
  http://www.redbullmobile.pl/fileadmin/files/p...Darmowy_Internet_LTE_na_30_dni_22.10.2014.pdf
  że:
  W ramach usługi „Darmowy Internet LTE”, w trakcie 30 dniowego okresu ważności usługi prędkość transmisji danych wynosi maksymalnie 15 Mb/s w przypadku danych pobieranych i 5 Mb/s w przypadku danych wysyłanych.
  I następny punkt:
  Jeżeli klient w trakcie uruchamiania usługi nie ma aktywnego żadnego pakietu internetowego prędkość transmisji danych wynosi maksymalnie 32 kb/s. W przypadku gdy Użytkownik w trakcie aktywności usługi posiada dowolny, aktywny pakiet na transmisję danych i go wykorzysta, prędkość transmisji danych zostanie istotnie ograniczona i będzie wynosić maksymalnie 32 kb/s niezależnie od
  wykorzystywanej technologii.

  Z tego wynika, że jak mamy pakiet to mamy darmowy ale tylko 15Mb/s, a jak nie mamy pakietu to 32kb/s ....
 • #13
  matek451
  Level 43  
  Co do zestawu E3372 i DWR-116 to nie jest takie jednoznaczne. A to z prostego powodu. Ten modem występuje w wersji E3372s-153 i E3372h-153. Na dodatek każdy z nich w wersji zwykłej lub HiLink. W zależności od tego potrzebne jest odpowiednie FW na DWR-116. Do pobrania na stronie producenta. A zestaw działa i tyle. Po DWR-116 nie można oczekiwać zbyt wiele, czyli tyle ile wymaga się od routera za 100zł. Takie zestawy oferuje klientom Plus/CP, T-Mobile czy Play. Koszt około 250 zł za komplet. Ten patyk poprawi jedynie stan finansów sprzedawcy. Ty możesz użyć go do drapania się po plecach lub jako maszcik na chorągiewkę.
 • #14
  gunner121
  Level 9  
  To którą wersje modemu E3372 polecasz do tego routera ?