Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra gs 461- za wolne obroty.

10 Lut 2016 20:15 2421 11
  • Poziom 2  
    Unitra gs461 przy włączeniu za wolne obroty dopiero jak się rozgrzeje zaczyna dobrze grać, co to może być za przyczyna? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 43  
    Na odległość, bez sprawdzenia (pomiarów) nie można powiedzieć jednoznacznie. Może to być zużyty silnik, wyschnięty kondensator, jakieś opory mechaniczne wynikające z zaschniętego częściowo smaru...
  • Poziom 2  
    mam pytanie czy Art DJ PRE II przedwzmacniacz gramofonowy można podłączyć do kina domowego pionier pod wejście aux i to zagra serdecznie dziękuje za odpowiedz
  • Poziom 43  
    zbyszko1965 napisał:
    mam pytanie czy ... przedwzmacniacz gramofonowy można podłączyć do kina domowego pionier pod wejście aux

Nie widzę przeciwwskazań. Każdy przedwzmacniacz gramofonowy powinien dawać wystarczająco duży sygnał, by wysterować poprawnie wejście typu AUX.
  • Poziom 27  
    Obstawiam, że wypasiony silniczek silmy PRM 33-1,9 się odzywa. Silniczki silmy nie słynęły z jakości. Z tej rodziny PRM-ów pracowały silniczki w deckach Kasprzaka i wstawiony nowy chodził w miarę równo kilka miesięcy, a potem nawet stabilizator UL1901 nie dawał już rady trzymać mu obroty. Ustawione obroty wieczorem, rano już były zupełnie inne. Dopiero wstawienie innego "zagranicznego" silnika jak ręką odjął.
    Dla szalejącej silma nawet po rozebraniu, przesmarowaniu olejkiem silikonowym łożysk ślizgowych niewiele wnosiło, bo po kilku dniach od nowa jazda obrotów się zaczynała.
    Zakładam, że sam układ zawieszenia talerza nie ma problemów, że jak zimny smar układu łożyskowania to ma znacząco większe opory i dopiero nagrzany zaczyna się "rozkręcać". Tak więc w pierwszej kolejności podmianka silnika, a jak dalej bez zmian to może któraś z podkówek w układzie regulacji obrotów zaczyna się odzywać.
  • Poziom 37  
    Ja bym najpierw obstawił opory na łożyskowaniu talerza (stary smar), potem luźny albo za ciasny pasek, dopiero po wykluczeniu tych elementow przyjrzał bym sie silniczkowi na końcu elektronice.
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    Może to być

Andrzej L. napisał:
    Obstawiam

000andrzej napisał:
    Ja bym najpierw obstawił
    No to robi się nam loteria...
    Zawsze mi się wydawało (być może niesłusznie), że to w interesie zakładającego temat jest sprawdzenie podstawowych spraw mogące (na zdrowy rozum - nie trudno chyba się domyślić, ze jak coś się obraca to łatwiej będzie się obracać przy małym tarciu, a z paskiem akurat odwrotnie) wpływać na złe działanie. A tak to będziemy strzelać do tarczy nawet nie wiedząc czy ta tarcza jest - bo autor jakoś zaniemówił i znikł z własnego tematu...
  • Poziom 2  
    długo mnie nie było ale nie mogłem a więc mam pytanie jaki silniczek mogę zastosować zamiast prm-33-1,9 i bardzo dziękuje za odpowiedz.
  • Poziom 27  
    Celowałbym w silniczki 6V, pełno tego na aukcjach. Chociaż nie wykluczam silniczków w wersji 9V i 12V - nie mam parametrów tych obecnych w handlu "zagranicznych" więc pozostaje dobrać na czuja. Najczęściej w obudowie siedzi stabilizator obrotów (wersje 4-pinowe wymagają podłączenia podkówki regulacyjnej na zewnątrz - stąd 2 dodatkowe piny na podkówkę, a wersje 2-pinowe mają podkówkę wbudowaną w środku, na płytce stabilizatora obrotów, dostępną przez otwór regulacyjny).
    Stabilizator więc omijasz (otwierasz obudowę, wyrzucasz istniejącą tam płytkę i napięcie zasilania podajesz prosto na końcówki szczotek i sam silniczek sterujesz z układu regulacji prędkości gramofonu. W typowych układach wbudowany stabilizator dla znamionowych obrotów i obciążenia silnika utrzymuje jego napięcie pracy właśnie w okolicy 2-4V.
    Albo przystosowujesz istniejący stabilizator do pracy z obrotami gramofonu, przez zastosowanie potencjometru, który zapewni docelowe obroty talerza 33 i 45. Zapewne dedykowany wbudowany stabilizator ma lepsze właściwości stabilizacji prędkości niż ten oryginalny układ strobo, który jak widać w praktyce niewiele stabilizuje.
    Parametry PRM-33-1.9 masz na obrazku
    Unitra gs 461- za wolne obroty.
  • Poziom 2  
    Dzięki za podpowiedź, ale w tych sprawach jestem laikiem. Może znasz konkretny model, który mogę zastosować? Najlepiej nowy, z góry dziękuje.
  • Poziom 27  
    Gdybym fizycznie wymieniał w tym modelu, to bym ci podał na co konkretnie. Na tym etapie pozostaje jedynie metoda prób i błędów.
    Na start celowałbym w model 6V (chociaż wersje 12V mogą się okazać w praktyce obsadzone w środku takim samym mechanicznie silniczkiem - czyli takie same obroty - różniące się tylko elektroniką wbudowanego stabilizatora, czyli że więcej zbijają napięcia aby uzyskać takie same obroty) "SILNICZEK MT82" klepnij sobie na portalu aukcyjnym, naście złotych z wysyłką. W sumie nic innego na dziś dzień nie widzę z popularnych silników, zbliżonych mechanicznie do silmowskiego PRM-a. Tylko zawsze się upewnij czy ośka wiruje w prawo, bo są też oferowane modele z obrotami lewoskrętnymi ośki.
    Jesteś w stanie potwierdzić czy dla obrotów 33 na oryginalnym silniczku PRM jest napięcie w okolicy 1,9V, a dla 45 około 2,6V?
    Przy doborze głównie będzie chodzić o to, że w zależności od modelu, przy takim samym napięciu panującym bezpośrednio na kołkach szczotek (już za wewnętrznym stabilizatorem obrotów), mogą one mieć różne obroty - jedne będą mieć większe, a inne mniejsze od naszych oczekiwanych.
    Z danych silniczka PRM-33-1,9 wynika po przeliczeniu - z tabelkowych radianów/sek. na obroty/minutę http://www.przelicznik.com/predkosc-katowa-rad-s-hz-rpm.php, że ma on znamionowe obroty na poziomie ~1200rpm
    Oferowane silniczki MT82, jak podają jedni sprzedawcy mają 2000 (u innych największa sprawność tego silnika ponoć przy ~2500), więc będzie trzeba jeszcze zapewne obniżyć napięcie. Choć może się w praktyce okazać, że są to tylko suche dane i po obciążeniu talerzem wstawiony zamiennik będzie się bardzo podobnie zachowywał. Dobrym testem po podmianie będzie przeprowadzenie próby czy do "spowolnionego" nowego zamiennika trzeba użyć takiej samej siły aby zatrzymać ośkę. Jeżeli taki zamiennik łatwiej będzie zatrzymać to mamy problem :)
    Generalnie przejrzyj sobie kategorię:
    http://allegro.pl/silniki-dc-67331
    Czyli RTV i AGD -> Elektronika -> Elektronika -> Części mechaniczne -> Silniki -> DC i tam możesz coś wynajdziesz ciekawszego, bardziej zbliżonego do oryginalnego silniczka.
    Oczywiście najlepiej będzie celować właśnie w silniki, które znamionową prędkość mają zbliżoną do PRM-33-1,9 - czyli 1200rpm, bo wówczas mają one największą "sprawność" gdyż są skonstruowane do takich a nie innych obrotów. Nabycie silnika z dużo większymi obrotami i zbijanie ich przez zmniejszanie napięcia spowoduje, że silnik taki będzie coraz słabszy, niż taki który fabrycznie przewidziano do pracy na ~1200rpm.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, zbyszko1965! A ostatecznie jesteś pewny, że ten silniczek jest niesprawny? Zazwyczaj jego zmieniają, przy pełnym rezonie w jego uszkodzeniu i po sprawdzeniu wszystkich innych elementów . A w schemacie jest czego sprawdzać i zmieniać - żarówki dla podświetlania foto rezystorów, same fotorezystory, kondensatory, zwłaszcza elektrolity. Żarówki i fotorezystory należy odkurzyć . I nie zapomnij oczyścić mechanizm od starego smaru i naoliwić .