Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha HTR-2067B - Brak dzwięku

Tirisval 10 Lut 2016 20:49 1125 17
  • #1 10 Lut 2016 20:49
    Tirisval
    Poziom 8  

Witam, dziś kupiłem nowe kino domowe Yamaha HTR-2067B - Prism Audio Tornado
    podłączyłem je do TV Panasonic TX-L42ET60 kablem optycznym i tu zaczyna się problem brak dźwięku. Na starym kinie po podłączeniu kabla optycznego dźwięk jest od razu. Sprzęt działa poprawnie gdy np włączę radio lub test głośników to wszystko śmiga, lecz gdy włączę telewizję to brak choćby najmniejszego szmeru.

Próbowałem już wielu konfiguracji, przeczytałem całą instrukcję, w internecie nie znalazłem żadnych informacji o tym modelu i ręce mi już opadają. Niestety nie jestem specjalistą w dziedzinie sprzętu audio, zawsze wyznawałem politykę jak jest podłączone to ma działać ^^ ale niestety nie zawsze się to sprawdza.

Bardzo proszę o pomoc bo nie mam już siły i nie wiem co zrobić, jeszcze trochę i mi wszystkie włosy wypadną.

0 17
  • Pomocny post
    #2 10 Lut 2016 20:59
    ciuqu
    Poziom 33  

Zobacz czy sprzęt ma "przypisywanie wejść" np. Wejście optical może być przypisane do DVD, TV, CD itd.

0
  • Pomocny post
    #3 11 Lut 2016 07:57
    Polon_us
    Poziom 41  

Jakie wejście kolega ustawia na wzmacniaczu, aby uzyskać dźwięk z telewizora?

Czy kolega próbował pilotem wybrać wejście "Audio 1"? Zamiast "Scene TV"?

Jeżeli wybranie wejścia "Audio 1" zadziała, to proszę przejść do ustawień HDMI w wzmacniaczu i sprawdzić ustawienie "TV Audio In". Ustawić je na "Audio 1".

Po tej zmianie naciśnięcie "TV" powinno włączać te wejście.

Powodzenia :)

0
  • #4 11 Lut 2016 19:08
    Tirisval
    Poziom 8  

Dziękuję panowie, niby taka prosta rzecz, a wcale nie wpadłem na to:P, ale jak ktoś się za często nie bawi takim sprzętem, pod kątem konfiguracji to nawet taka błahostka może sprawić trudność.
    Sprzęt działa, wszystko śmiga świetnie.
    Raz jeszcze dziękuję ;)

Edit:

Wiecie co, działało przez chwilę, ale gdy wyłączyłem kino i włączyłem kino to brak dźwięku znowu.

W ogóle mam optyczny kabel podłączony do gniazda oznaczonego "audio 1" tylko tam jest wejście optyczne. W ustawieniach HDMI także ustawiam "audio 1". Gdy nacisnę na pilocie "audio 1" to powinien odtwarzać dźwięk, jednak tak się nie dzieje. Wcześniej dźwięk był i to jest dziwne na "audio 5" chociaż nic tam nie jest podłączone.

0
  • #5 11 Lut 2016 23:47
    Polon_us
    Poziom 41  

Tirisval napisał:
    W ustawieniach HDMI także ustawiam "audio 1". Gdy nacisnę na pilocie "audio 1" to powinien odtwarzać dźwięk, jednak tak się nie dzieje.

Jeżeli kolega zmienił ustawienie "TV Audio In" na "Audio 1" to proszę posługiwać się przyciskiem "TV" na pilocie.
    Wg instrukcji ta zmiana powinna skutkować tym, że przyciśnięcie "TV" na pilocie załączy automatycznie wejście zdefiniowane przez "TV Audio In", czyli " Audio 1" teraz.

Napisałem powyżej przecież:
    Polon_us napisał:
    Po tej zmianie naciśnięcie "TV" powinno włączać te wejście.

0
  • #6 12 Lut 2016 04:57
    Tirisval
    Poziom 8  

Problem w tym, że po naciśnięciu przycisku TV, przełącza na "Audio 1" ale zarazem automatycznie zmienia port HDMI w telewizorze na ten, pod który podłączone jest kino i to wszystko. Po ponownym przełączeniu Portu HDMI na ten gdzie jest Dekoder telewizyjny, dźwięku dalej brak. Dziwi mnie fakt, że wgl był dźwięk na "Audio 5" skoro do tego złącza żadnego kabla nie podłączyłem. Mało tego, Na "audio 1" w ogóle nie pokazuje aktywnych głośników a na "audio 5" jak najbardziej wszystkie.

0
  • #7 12 Lut 2016 09:16
    Polon_us
    Poziom 41  

Tirisval napisał:
    ale zarazem automatycznie zmienia port HDMI w telewizorze na ten, pod który podłączone jest kino

Przyznam, że tego nie przewidziałem. Sądzę, że byłoby to do wyprostowania, ale nie wiem, czy warto z tym "walczyć".

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie zmian wprowadzonych w "TV Audio In".
    Kolega wpisze tam wartość, która była tam uprzednio - fabrycznie chyba "Audio 4".

Po tej zmianie wyłączyć i włączyć wzmacniacz. Po tej operacji, dźwięk z TV powinien był być włączany przez "Audio 1". I to chyba będzie najlepsze rozwiązanie.

0
  • #8 12 Lut 2016 15:51
    Tirisval
    Poziom 8  

A czy jest w ogóle jakiś sposób do przywrócenia ustawień fabrycznych?

Ponieważ zrobiłem tak jak radziłeś ale dalej nic niestety.

0
  • #9 13 Lut 2016 07:50
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm, w instrukcji nie ma słowa o przywróceniu ustawień fabrycznych :(((

Czy kolega mógłby odłączyć ten wzmacniacz fizycznie od sieci zasilającej na kilkanaście minut?

Czasami takie zabiegi pomagają ....

Mam tu na myśli przywrócenie "Audio 1", a nie powrót do fabrycznych ustawień.

0
  • #10 13 Lut 2016 14:56
    Tirisval
    Poziom 8  

Więc tak, bawiłem się z tym wczoraj cały dzień, w sumie działa ale dalej jest coś nie tak, zwyczajnie jakaś paranoja.

Gdy nacisnę "TV" włącza się normalnie "Audio 1" po tym naciskam SETUP na pilocie i wybieram "Audio IN - Audio 1" i po chwili wynajduję głośniki i dźwięk się pojawia. Wszystko jest elegancko do momentu wyłączenia i ponownego włączenia amplitunera, poniewaz po tej czynności znów muszę wchodzić w SETUP bo sam nie wynajduję od razu głośników. Jest to o tyle irytujące, że trzeba tę czynność wykonywać za każdym razem, a powinno od razu samo załączyć skoro jest ustawione "Audio in -Audio 1".

0
  • #11 14 Lut 2016 05:10
    Polon_us
    Poziom 41  

Ja już nie mam konceptu.

Może spróbować skontaktować się z infolinią/serwisem Yamahy?

0
  • #12 14 Lut 2016 15:05
    Tirisval
    Poziom 8  

Nom chyba coś będzie trzeba zrobić w tym kierunku, wydaje mi się że to raczej nie przez kable, kabel hdmi który podłączyłem kosztował mnie 100zł, a optyczny jakieś 70zł, w takiej cenie to chyba badziewia mi nie sprzedali.

Dodano po 5 [godziny] 29 [minuty]:

Wiecie co, zaczynam się zastanawiać, czy przypadkiem nie złamałem światłowodu w kablu optycznym, akurat pracuję w firmie zajmującej się produkcją światłowodów i tak teraz mi się przypomniało że trzeba się z takim kablem obchodzić dość ostrożnie, ponieważ włókno światłowodowe jest bardzo kruche. A w pierwotnym planie umiejscowienia amplitunera była dość ciasna półka i dość mocno docisnąłem amplituner do ściany i nie pomyślałem o tym że przecież wystają tam kable.

Jutro kupię kabel i sprawdzę.

0
  • #13 14 Lut 2016 16:38
    Polon_us
    Poziom 41  

Nie wspominałem o tym prędzej, aby nie mieszać, ale połączenie optyczne nie jest jedyną drogą przesłania dźwięku z telewizora do Yamahy.

Obydwa urządzenia wspierają funkcję ARC - Audio Return Chanel - Zwrotny kanał audio. Sygnał audio przechodzi zwrotnie do wzmacniacza kablem HDMI łączącym te urządzenia.

Jeżeli kolega uaktywni tę funkcję w telewizorze i wzmacniaczu, to jest duża szansa, że to będzie działać.

Wzmacniacz musi być podłączony do gniazda HDMI 2 w telewizorze.
    W TV kolega uaktywnia Viera Link i ARC, w wzmacniaczu HDMI Control i ARC.

Zresztą, w instrukcjach powinno było to być opisane.
    Optyczny bym odłączył w tym przypadku, aby nie było wątpliwości, którędy sygnał audio przechodzi do wzmacniacza.

0
  • #14 15 Lut 2016 20:08
    Tirisval
    Poziom 8  

Ok. Problem rozwiązany.
    Rozwiązanie głupie moim zdaniem, ale skuteczne. Wygląda na to, że ani HDMI ani kabel optyczny nie łączył się od razu z głośnikami automatycznie, ponieważ oba gniazda "gryzły się ze sobą" tak dokładnie tak jak napisałem. Po odłączeniu kabla HDMI, kabel optyczny automatycznie uruchamia dźwięk. Tak samo odwrotnie gdy kabel optyczny jest odłączany to kabel HDMI także od razu łapie dźwiek.

0
  • #15 15 Lut 2016 21:56
    Polon_us
    Poziom 41  

To jest bardzo interesujące spostrzeżenie. Domyślam się, że kolega pozostał przy podłączeniu HDMI.

Ale mam pytanie. Czy te "gryzienie" się kabli, pojawiło się po włączeniu ARC?
    Czy też ARC nie miało na to wpływu?

0
  • #16 15 Lut 2016 23:07
    Tirisval
    Poziom 8  

Używam kabla optycznego, HDMI puki co odłączyłem całkowicie, ponieważ zestawu kina używam tylko do dźwięku.

Otóż, ARC w TV było włączone cały czas nawet przed kupnem kina było włączone ponieważ sprawdzałem to gdy pisałeś o tym wcześniej. W kinie co prawda było wyłączone, ale sprawdzałem ten sam sposób z włączonym i wyłączonym ARC. Gdy ARC w kinie było wyłączone to kabel HDMI w ogóle nie działał, optyczny zresztą też, bo kable "gryzły" się dalej mimo wyłączonego ARC, przy włączanym było tak samo. Widocznie moim błędem było to że podłączyłem Optical i HDMI jednocześnie nie sprawdzając wcześniej osobno. Chociaż nie mniej jednak uważam, że ten przypadek jest dość dziwny. Myślałem że elektronika jest na takim poziomie że nie powinno mieć to znaczenia ile i jakich kabli się podłączy skoro posiada tyle gniazd.
    Być może to tylko ja mam taki problem akurat, może to telewizor nie jest do końca kompatybilny z amplitunerem. Nie mam pojęcia, grunt że działa tak jak chciałem.

P.S. A tak swoją drogą, uważasz że lepszy dzwięk otrzymam z HDMI czy OPTICAL'a?

0
  • #17 16 Lut 2016 02:33
    Polon_us
    Poziom 41  

Tirisval napisał:
    A tak swoją drogą, uważasz że lepszy dzwięk otrzymam z HDMI czy OPTICAL'a?

Przy tym połączeniu - telewizor i wzmacniacz - nie ma żadnej różnicy w jakości dźwięku pomiędzy kablem HDMI czy optycznym.

0
  • #18 16 Lut 2016 06:10
    Tirisval
    Poziom 8  

Rozumiem, w takim razie zostaje przy OPTICAL'u , choćby ze względu na to że przy wciśnięciu SETUP nie przełącza mi na złącze HDMI gdzie kino jest podłączone. To mnie akurat irytowało ;)

0