Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz do Tonsil AL 60

medion84 10 Lut 2016 21:06 630 7
  • #1 10 Lut 2016 21:06
    medion84
    Poziom 9  

Witam,

Posiadam kolumny Tonsil ZG60 w wersji AL60.
    Jaki wzmacniacz polecicie, aby je dobrze napędzić?

0 7
  • Pomocny post
    #2 10 Lut 2016 22:39
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Twoje głośniki mają moc znamionową 60W i impedancję 8Ω.
    Należy szukać wzmacniacza o mocy wyjściowej NIE WIĘKSZEJ niż 60W przy obciążeniu 8Ω.
    Jeśli tym głośnikom dasz więcej, niż ich moc nominalna, to nadmiar mocy przetworzą na zniekształcenia, dym z cewki i trociny z membrany.
    Przy okazji porównaj charakterystyki głośników, charakterystykę wzmacniacza i charakterystykę ucha: z tych 3 ogniw najlepsze własności ma zawsze wzmacniacz (pasmo, zniekształcenia ...), a jakość odsłuchu BARDZO zależy również od własności akustycznych pomieszczenia i wzajemnego usytuowania głośników i słuchacza.
    O wyniku końcowym decyduje cały łańcuch: źródło sygnału -> wzmacniacz -> głośnik -> pomieszczenie -> ucho.

Lekarze otolaryngolodzy alarmują, że powszechne zbyt głośne słuchanie muzyki powoduje masowe zjawisko niedosłuchu, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia.

0
  • #3 11 Lut 2016 06:29
    medion84
    Poziom 9  

OK, dzięki za cenne rady.

Słuchanie jakoś super głośno raczej nie jest dla mnie z uwagi na fakt małych dzieci w domu. Raczej zależy mi na dobrym odsłuchu przy głośności w granicach rozsądku. Próbuję postawić na jakość ponieważ dużo osób chwali ten model. Dlatego nie decyduje się na zakup nowych kolumn. Muzyka, do jakiej potrzebny mi sprzęt to okolice rocka, dużo perkusji, mocne gitary itp..

Czy mógłbyś wymienić kilka konkretnych modeli sprzętów godziwych uwagi o mocy wyjściowej 60W i 8Ω, które miałyby rację bytu przy AL60? Może być coś starego.

Pomieszczenie ma ok. 27m2 i jest dość wysokie: ok. 3,3m. Kolumny chciałbym ustawić we wcześniej zrobionych wnękach/półkach wewnętrznych w jednej ścianie, tak aby licowały się ze ścianą - nie wiem jeszcze na jakiej wysokości (również poszukuję porady).

Dziękuję uprzejmie za odpowiedź i poprosiłbym jeszcze jakieś konkretne modele wzmacniaczy, jeśli mogę. Pozdrawiam.

0
  • #4 11 Lut 2016 10:49
    Rzuuf
    Poziom 43  

medion84 napisał:
    ... z uwagi na fakt małych dzieci w domu ... dużo perkusji, mocne gitary itp.
    Hmmm, dla mnie tu jest sprzeczność, czyżby istniały jakieś kołysanki Def Leppard, Led Zeppelin, AC/DC, Queen, o których nic nie wiem?
    Kolumny najlepiej powinny być umieszczone na wysokości uszu słuchaczy. Nie wiem, czy wnęki, w jakich chcesz je umieścić, nie zmienią ich brzmienia.
    Spróbuj sam rozglądnąć się za dostępnymi dla Ciebie wzmacniaczami, a na Forum możemy je ocenić/porównać.

0
  • #5 11 Lut 2016 11:11
    medion84
    Poziom 9  

Rzuuf napisał:
    Hmmm, dla mnie tu jest sprzeczność, czyżby istniały jakieś kołysanki Def Leppard, Led Zeppelin, AC/DC, Queen, o których nic nie wiem?

Ja nie widzę tu żadnej sprzeczności. Gdyby jedno przeczyło drugiemu, oznaczałoby to, że ktoś, kto lubi mocną muzę, nie może mieć dzieci (?) - nie rozumiem.

Nie słucham w/w zespołów, ale podejrzewam, że mają jakieś ballady.

W każdym razie, to nie jest tematem rozmowy.

Mam na oku:

amplituner Unitra Radmor 5412
    korektor graficzny Radmor 5471
    tuner Radmor AM 5422

Jak to się spasuje?

0
  • #7 11 Lut 2016 23:16
    medion84
    Poziom 9  

Dziękuję serdeczne.

Czy jeszcze ktoś się wypowie? Chciałem poczytać opinie kilku osób.

amplituner Unitra Radmor 5412
    korektor graficzny Radmor 5471

+ Tonsli AL60

Co myślicie o tym połączeniu?

Dodano po 9 [minuty]:

Zastanawiam się, jak ma się moc amplitunera (muzyczna 2×44W, znamionowa na głośniki 2×35W, 8Ω) do mocy kolumn (2×60W, 8Ω)?

Czy to zagra bez przemęczenia?

0
  • #8 11 Lut 2016 23:58
    Rzuuf
    Poziom 43  

medion84 napisał:
    Czy to zagra bez przemęczenia?
    Co się tu ma "przemęczać"?
    Dopóki na głośnik nie podasz większej mocy, niż jest jego moc nominalna, to wszystko jest "cacy".
    Głośnik "napędzany" niższą mocą ma tylko mniejsze zniekształcenia, gra czyściej.
    To tylko KLAKSON wymaga jakiejś minimalnej mocy, aby wydobyć z siebie dźwięk, głośnik nawet 1000W będzie pięknie grał na mocy 1W - choć oczywiście będzie niewykorzystany (ale da się go jeszcze ściszyć!).

To tak, jak z piwem: w kuflu 1 litrowym zmieści się każda mniejsza ilość piwa, ale w kuflu 0,4 litra już 0,5 litra się nie zmieści. I nie pytaj, czy po torach o długości 1000km można przejechać tylko 1m ...

0