Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED obliczenia - charakterystyka prądowo napieciowa

10 Lut 2016 21:15 5805 4
 • Poziom 2  
  Witam , jestem świezkiem na forum tak wiec witam i zwracam się do was z proźbą o wytłumaczenie zadanie które dał mi wykładowca to wykreślenie charakterystyki prądowo - napięciowej .
  Dane jest napięcie przed rezystorem U1 i napięcie na diodzie Ud , mam rozumieć że pierwsze co robie to obliczam (U1-Ud) i prąd z prawa ohma.
  np. U1= 6V R=1k Ud= 1,95V Wtedy prąd wychodzi 4,05 mA .
  I tu zaczyna się problem co zrobić , jaka ma być zależność na wykresie ( co od czego) . Jeśli gdzieś popełniłem błąd to prosze o poprawienie
 • Poziom 10  
  Pierwsza sprawa, jaka dioda LED. To znaczy na jaki kolor świeci ta dioda, ponieważ każdy kolor diody ma swoje napięcie przy którym zaczyna świecić. Bo zwykła dioda krzemowa przewodzi przy 0.7V a czerwona dioda zaczyna świecić dopiero przy napięciu około 1,5V.

  I na jakiej zasadzie masz wykreślić tą charakterystykę? Na sucho bez żadnych wyników pomiarowych?
 • Poziom 2  
  Diod mam 5 rodzajów , podane miałem U1 wejściowe (od 0 do 5 V co 0,2 V) a potem co 1V , opór 1k , miałem zmierzyć voltomierzem napięcie na diodzie (za opornikiem i z tego obliczyc prąd płynący przez diodę . Cel zadania wykonanie charakterystyki prądowo napięciowej , mam rozumiec że na osi Y będe miał napięcie na diodzie a osi X ? Napięcie U1 czy Ud ? Moje pytanie wydaje się głupie ale nie znam na nie odpowiedzi .
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Żeby wyrywać charakterystykę prądowo-napięciowa to na osi X będziesz miał prąd który płynie a na osi Y będziesz miał napiecie. Do punktu min 0.7 prąd powinien być bardzo mały po przekroczeniu granicy powinien gwałtownie rosnąć. Zobacz sobie jakie masz diody znajdź notę katalogowa i zobacz jaki jest napięcie Ud lub Uf bo tak też może być oznaczone. Jest to napięcie przy którym Dioda zaczyna świecić.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Zajrzyj do książki jak taka charakterystyka wygląda, a nie zadajesz podstawowe pytania.

  I wrzucił być jakiś schemat pomiarowy, a nie wypracowania piszesz.

  Książkowa charakterystyka diod LED:

  Diody LED obliczenia - charakterystyka prądowo napieciowa