Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP T5730 - Wymiana dysku flash 2gb na coś innego

11 Lut 2016 00:44 1275 7
  • Poziom 10  
    Mam małą zagwozdkę z terminalem HP 5730, który chcę przerobić na domowy serwer plików i odtwarzacz filmów podpięty pod TV.
    Na tą chwilę dorzuciłem mu pamięci do 2GB i kupiłem Turiona 64 X2 TL-58 (31W) i mam nadzieję, że wymiana zasilacza nie będzie potrzebna, testować będę dopiero jutro - zobaczymy w pierwszej kolejności czy temperatura pracy będzie znośna czy będzie trzeba się bawić w dorzucenie jakiegoś cichego wentylatorka :)

Do rzeczy - dysk flash, który siedzi w terminalu ma tylko 2GB (ATA 44PIN) i starcza ledwo na WinXP SP3 wiem, że przy docelowej konfiguracji pociągnie spokojnie Win7 32bit, ograniczeniem niestety jest dysk.

Szukam rozwiązania i waham się między dwiema opcjami: 32GB karta CF na adapterze ATA bądź Pendrive Adata UE700 SSD 32GB.
    Pytanie co jest bardziej opłacalne i czy z pendrive'a będzie można normalnie bootować Win7 :) Póki co stawiam na pendrive'a z racji ceny, możliwości dalszego wykorzystania i większej liczbie cykli zapisu z racji bycia micro-wersją SSD.

I z góry dzięki za wszystkie pomysły/wskazówki! ;)
  • Poziom 10  
    Bierz pod uwagę fakt, że jest to pendrive będący jednocześnie dystkiem SSD czyli w sumie liczę, że trochę wytrzyma i nie zajedzie się tak szybko jak karta CF...

A co z prędkościami zapisu/odczytu? Będzie znaczna różnica przy bootowaniu z karty na adapterze IDE 44PIN a penem na USB?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Szczerze to pojęcia nie mam jak wypada taki ata adapter. Dla pendriva wąskim gardłem będzie już samo w sobie USB 2.0. Nie wiem czy nie najlepszym rozwiązaniem byłoby jedno i drugie - mała karta tylko na system (8-16GB) a pendrive na dane. Jak na pendive będzie system to on tak na prawdę będzie mało użyteczny bo wiadomo - trzeba będzie uważać na dane. A tak to i poszaleć można jakiś na usb 3.0 64GB kupić - nie zginie.
  • Red. Komputery FAQ
    310artur napisał:
    Windows powinien dać się zainstalować na pendrive.
    Od kiedy windows 7 da się zainstalować na usb? Trzeba się nieźle bawić z tym aby to zadziałało. Po pierwsze instalator windowsa nie pozwoli zainstalować systemu na dysku/pendrive na usb. Po drugie nawet jak system uda nam się zainstalować to bez modyfikacji plików inf oraz odpowiedniej konfiguracji usług odpowiedzialnych za usb system wywali bsod'a i po zawodach ;) Jak chcecie to w wolnej chwili może napiszę poradnik.
  • Poziom 31  
    Karta CF dla instalatora win 7 jest widoczna nie jako dysk, ale pamięć wymienna. Co powoduje ogólną niemoc zainstalowani systemu na niej. Dopiero po specyficznym sformatowaniu karty CF można cokolwiek na niej zainstalować jak na dysku.
  • Poziom 10  
    Rozważałem różne opcje, w tym dysk ATA, SSD, pendrive'a albo kartę CF - generalnie komputer ma spełniać 2 funkcje - lokalny dysk multimedialny i konsolkę do gier retro ;)

Problem z dyskiem jest taki, że nie wejdzie w obudowę bez przeróbek a nie chciałem kombinować, przynajmniej póki co :D
    Na ten moment będę próbował przez taśmę podłączyć dysk ATA 30GB i zobaczyć czy da radę wpasować go w obudowę, we'll see.

Mam jeszcze jeden problem - chciałem zwiększyć ilość dedykowanej pamięci graficznej do 64-128mb bo 32 to graficznie na dwa razy filmy ciągnie :/

A co do Win7 to jest fajny programik WinToUSB, ale niestety mam problem z jego działaniem i jeszcze go nie rozgryzłem ;)

EDIT

Zmieniłem procka na Turiona X2 TL-58, dorwałem wersję 31W i powiem Wam, że po około 30min pracy temperatura odczuwalna niewiele większa od Semprona, więc duuuuuży plus dla Turka :D