Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Uno - Czy to możliwe ..

11 Lut 2016 01:30 1416 10
 • Poziom 11  
  Kupiłem synowi (15 lat) (po części sobie) Arduino Uno Starter Kit. Wymyśliliśmy sobie rejestrator temperatury i jak usiadłem do narysowania schematu połączeń to się zastanawiam czy to w ogóle jest możliwe do wykonania.
  Założenia:
  Arduino Uno, RTC, moduł SD, LCD, Ethernet 5100, MAX6675 dla 1 czujnika K i 4 szt DS1820. Oczywiście chcieliśmy z pomocą przykładów i prób pomału dokładać poszczególne moduły ale jak rozrysowałem to zabrakło wyjść np MISO MOSI które są potrzebne do MAXa i SD i LCD. Prosze o informację czy taki układ jest wykonalny bo do rana chyba nic nie wymyśle więcej.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 25  
  Można podłączyć kilka urządzeń do jednego SPI tylko każde musi mieć swój CS.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 17  
  LCD podłącz przez moduł LM1602 ( I2c). Czujniki DS1820 wszystkie do jednego pinu
  (1-Wire ). MAX6675 to SPI. Resztę w tej chwili nie kojarzę :D .
 • Poziom 11  
  Dzięki Panowie za naprowadzenie, już doczytałem trochę ale czy Uno ma drugie SS/CS oprócz wyj 10 bo SD i MAX potrzebuje SPI. Druga sprawa RTC działa na I2C i LCD tez by działało wtedy na tej "magistrali" jak są wtedy rozróżniane elementy bo nie ma dodatkowej lini ?
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  SS dla SPI generuje się programowo na dowolnej linii. Na I2C urządzenia są adresowane, więc do jednego interfejsu możesz dołączyć dowolnei dużo urządzeń o różnych adresach. Może byś zaczął od poczytania trochę o teorii - SPI, I2C itd.
 • Poziom 11  
  Dzięki za podpowiedź, ale ciężko tak po 40-ce pojąć rzeczy dla modelarza-elektronika amatora :) a syn prędzej się zniechęci jak mu trochę nie pomogę a zabawa wydaje się być fajna. Bez porównania do lutowania układów z pojedynczych elementów jak się robiło 20 lat temu :). Idę czytać dalej, ale chętnie przyjmę więcej podpowiedzi.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  conti napisał:
  ..., ale chętnie przyjmę więcej podpowiedzi.

  Najpierw podaj nam materiały do analizy, żebyśmy zobaczyli co już zrobiłeś i co dokładnie chcesz osiągnąć.
  Często bywa bowiem tak, że projekt da się zoptymalizować.
 • Poziom 11  
  Na razie analizujemy przykładowe szkice żeby potem z kilku złożyć projekt z przyjętego założenia. Jak już coś połączymy to zwrócę się o dalszą pomoc.
 • Poziom 14  
  Myślę ze na początek uruchomcie każdy z modułów z osobna. I sprawdźcie czy wszystko działa, uruchamiasz czujnik DS18B20 działa, to uruchamiasz samą kartę SD jak masz przetestowane obydwa że wszystko ok to łączysz do kupy sprawdzasz czy działa. Druga bardzo ważna sprawa, bardzo często jest tak ze biblioteki do arduino kolidują jedna z drugą. Próbowałem złożyć coś podobnego RTC, SD, DHT11 i jeszcze parę rzeczy, sporo się napociłem żeby to wszystko działało.
 • Poziom 11  
  Taką własnie przyjąłem metodykę i cały czas czytam.
 • Poziom 10  
  Wszystkiego na raz się nie da bo nie starczy pinów i pamięci w UNO. Zaczynałem od UNO, teraz przesiadłem się na MEGA i jest zdecydowanie lepiej.
  Na kolidujące biblioteki zwrócono uwagę już wyżej, ale jeszcze trzeba uważać, na kolidujące piny w przykładach do poszczególnych shieldów (pojedynczo wszystko chodzi) trzeba myśleć i odpowiednio korygować połączenia i później deklaracje obiektów jak chcemy użyć kilka na raz.

  Ostatnio `zauważyłem też, że niby takie same moduły różnią się w wykonaniach różnych producentów. Podłączałem Wyświetlacz przez I2C i dopiero czwarta biblioteka zagrała z moim konwerterem. Różne opisy, podłączeń, różna wewnętrzna konfiguracja pinów, różne adresy.