Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ służący do pomiaru prądu akumulatora

ZSPUE 11 Lut 2016 12:06 1119 14
  • #1 11 Lut 2016 12:06
    ZSPUE
    Poziom 5  

Witam serdecznie,
    Od pewnego czasu zastanawiam się w jaki sposób dokonać pomiaru prądu ładowania w samochodzie osobowym?
    W starych pojazdach pamiętam że były montowane amperomierze wskazujące prąd ładowania.
    Chciałbym wykonać coś podobnego, tyle że wyświetlającego wynik w postaci cyfrowej ;)
    Teraz pytanie, czy zastosowanie bocznika 100A wpiętego w szereg za akumulatorem nie jest złym pomysłem? (pytam dlatego, że nigdzie nie spotkałem takiego rozwiązania)
    Jeśli nie bocznik, to może wykrorzystać przekładnik prądowy na przewód?
    Pozdrawiam

0 14
  • #4 11 Lut 2016 12:25
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 11 Lut 2016 12:37
    ZSPUE
    Poziom 5  

georgesgr napisał:
    Pytanie generuje inne pytanie: po co? Nie widze zadnego sensu posiadania takiej informacji przez kierowce w czasie jazdy. Kontrolka, jesli sprawna, wystarcza w wiekszosci przypadkow (jest maly wyjatek w przypadku kontrolki w sieci informatycznej, ale to juz problem "filozofi" kontroli).
    Prad zmienia sie od kilkudziesieciu, czy chwilowo moze nawet ponad 100A, do kilkudziesieciu miliamperow. Nie znam przyrzadu, mogacego dokonac pomiaru z rozsadna dokladnoscia w takim zakresie wartosci.

Generalnie po to żeby wiedzieć. To tak jak z wskaźnikami temperatury, coraz rzadziej montowane, a ja jednak lepiej się czuję jak widzę wskazanie temperatury.

Oczywiście zdaję sobie sprawę jak wygląda pobór prądu w samochodzie, największy pobór jest w czasie rozruchu (u mnie około 70A), później wszystko zależy od odbiorów.

Zdaję sobie sprawę, że posiadając zakres pomiarowy 0-100A nie będę w stanie osiągnąć dokładności rzędu miliamperów, jednak dokładność do jednego Ampera byłaby wystarczająca, i jak naj bardziej do osiągnięcia.

Pozostaje pytanie, czy można zastosować bocznik, i czy nie zaszkodzi on względnie nowoczesnej instalacji elektronicznej pojazdu?

0
  • #6 11 Lut 2016 12:52
    jharlan
    Poziom 25  

ZSPUE napisał:
    Teraz pytanie, czy zastosowanie bocznika 100A wpiętego w szereg za akumulatorem nie jest złym pomysłem?

Nie jest złym pomysłem.
    ZSPUE napisał:
    może wykrorzystać przekładnik prądowy na przewód?

Zwykły przekładnik prądowy na przewód przy prądzie stałym nie działa.
    ZSPUE napisał:
    czy można zastosować bocznik

Można
    ZSPUE napisał:
    czy nie zaszkodzi on względnie nowoczesnej instalacji elektronicznej pojazdu?

Nie

0
  • #7 11 Lut 2016 12:58
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Lut 2016 13:04
    jharlan
    Poziom 25  

georgesgr napisał:
    Chyba nie rozumiesz. Przy rozruchu prad moze przekroczyc 300A,

To chyba Ty nie rozumiesz.

0
  • #9 11 Lut 2016 13:06
    carrot
    Moderator Samochody

Można by to zrobić pośrednio, mierząc napięcie DF i przeliczając je na prąd ładowania za pomocą jakiegoś µc.
    Jest to rozwiązanie stosowane w wielu samochodach fabrycznie

0
  • Pomocny post
    #10 11 Lut 2016 13:23
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 11 Lut 2016 13:34
    ZSPUE
    Poziom 5  

georgesgr napisał:
    jharlan napisał:
    georgesgr napisał:
    Chyba nie rozumiesz. Przy rozruchu prad moze przekroczyc 300A,

To chyba Ty nie rozumiesz.

Wszystko sie zgadza, tylko w samochodzie to troche nie tak. Tak byloby po przerobkach, o ktorych pisze. I teraz wyobraz sobie w miejscu twojego amperomierza, bocznik, pozwalajacy na pomiar malych pradow. Spadek mapiecia na nim powoduje spadek napiecia ladowania, proporcjonalny do pradu i to samo przy zasilaniu elektroniki przed i w czasie rozruchu (kumulacja spadku napiecia akumulatora i spadku na boczniku moze jej nie wyjsc na zdrowie). To bylo dobre w czasach, gdy pobor pradu w instalacji nie przekraczal 20 - 30 A. Dzisiaj pobor jest na poziomie 80 - 150 A.

Czyli tak jak gdzieś tam na początku czułem, te 75mV spadku na boczniku to możę być zbyt wiele dla instalacji w samochodzie.

W takim razie, mógłby ktoś przybliżyć w jaki sposób dokonywany jest pomiar ładowania za pomocą napięcia na "DF"?

0
  • #12 11 Lut 2016 13:51
    jharlan
    Poziom 25  

georgesgr napisał:
    Spadek mapiecia na nim powoduje spadek napiecia ladowania,

ZSPUE napisał:
    Czyli tak jak gdzieś tam na początku czułem, te 75mV spadku na boczniku to możę być zbyt wiele dla instalacji w samochodzie.

te 75mV to 75 tysięcznych wolta (0,075V), no bez jaj!

0
  • #13 11 Lut 2016 13:54
    vodiczka
    Poziom 43  

ZSPUE napisał:
    Beza przesady, spadek napięcia poniżej 100mV niczemu nie grozi. Ponadto - w końcowej fazie ładowania prąd ładowania nie przekroczy 2A, spadek napięcia będzie rzędu pojedyńczych miliwoltów.
    Natomiast zgadzam się ze stanowiskiem kolegi:
    georgesgr napisał:
    Pytanie generuje inne pytanie: po co?
    Ja bym zbudował prosty układ wskazujący czy akumulator jest ładowany czy rozładowany, bez pomiaru prądu.

0
  • #14 11 Lut 2016 14:32
    ZSPUE
    Poziom 5  

vodiczka napisał:
    Natomiast zgadzam się ze stanowiskiem kolegi:
    georgesgr napisał:
    Pytanie generuje inne pytanie: po co?
    Ja bym zbudował prosty układ wskazujący czy akumulator jest ładowany czy rozładowany, bez pomiaru prądu.

Z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć ile prądu aktualnie jest "wpompowywane" w akumulator, ile pobierają aktualnie odbiorniki, ot właśnie po to ;)

Trafiłem na ciekawy projekt: Link, jedynie widzę problem w uzyskaniu tego sensora prądu.

Zamontowany na alternatorze pozwoli poznać prąd łądowania, pomiar prądu na akumulatorze pozwolił by zbilansować rozpływ prądów

0
  • #15 11 Lut 2016 14:56
    vodiczka
    Poziom 43  

ZSPUE napisał:
    Z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć ile prądu aktualnie jest "wpompowywane" w akumulator, ile pobierają aktualnie odbiorniki
    Będziesz obserwował wskazania amperomierza zamiast skupić się na prowadzeniu pojazdu ? To ma sens na stanowisku pomiarowym ale nie w czasie jazdy.

0