Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dach na warsztat 10x12 m - jakia konstrukcja?

xBASTERx 11 Feb 2016 17:40 8754 10
    xBASTERx
    Level 2  
    Witam
    Na wiosnę zamierzam postawić warsztat samochodowy o powierzchni 10m szerokości i 12m długości, jedno spadowy dach. I moje pytanie jest takie jak podeprzeć dach na takiej powierzchni bez stawiania słupa na środku i konstrukcji więźby bo zależy mi na tym aby nie obniżać w środku wysokości. Dach będzie drewniany pokryty blachą. I czy dobrym rozwiązaniem było by danie dwa razy dwuteownika na szerokości budynku pod krokwie? (i czy dwuteownik by to wytrzymał) ?
    DJ ANNUS
    Level 31  
    Oczywiście w projekcie warsztatu jest cała więźba dachu.

A jak robisz dyi warsztat to tylko wyobraźnia i praktyka cieśli.
    ALe i tak trzeba stalowe belki .
    1 PAWEL
    Level 42  
    Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem zamiast dwuteownika jest zastosowanie kratownicy stalowej na pewno konstrukcja lżejsza i wytrzymała na obciążenia.

janek1815
    Level 38  
    Kratownica niekoniecznie musi być stalowa może być również drewniana. Na aukcjach znajdziesz również gotowe kratownice przywożone głównie z Holandii ocynkowane i w idealnym stanie.

Co do dwuteownika ja mam na ścianach o rozstawie 6,5 m dany 100mm co 2 metry. Bez wyliczeń tak na czucie od 15 lat. Natomiast na hali co budowałem 3 lata temu 180mm co 1 metr. To było już liczone. Wiem że przesadzone no ale co zrobić.
    1 PAWEL
    Level 42  
    janek1815 wrote:
    Kratownica niekoniecznie musi być stalowa może być również drewniana.

Na 10 metrów szerokości drewniana kratownica to jest przegięcie.
    Nie uzyska się w miarę płaskiego dachu o małym pochyleniu

Płatwiowo-kleszczowa – ta więźba może podtrzymywać dachy o rozpiętości 12-16 m

janek1815
    Level 38  
    1 PAWEL wrote:
    Na 10 metrów szerokości drewniana kratownica to jest przegięcie.

Miałem propozycje takiej na 24m rozpiętości. Wkładana dźwigiem no cóż pewnie projektant się nie znał choć robi projekty na całą polskę na zamówienie.

1 PAWEL wrote:
    Płatwiowo-kleszczowa – ta więźba może podtrzymywać dachy o rozpiętości 12-16 m

Pytanie czy kolega będzie tam miał strop aby podeprzeć słupki. Jeśli nie pozostaną tylko dwuteowniki. Kolejny problem to:
    xBASTERx wrote:
    jedno spadowy dach.
    1 PAWEL
    Level 42  
    janek1815 wrote:
    jedno spadowy dach.

Jedno spadowy dach wymaga sztywnej konstrukcji w stosunku do konstrukcji dachu dwuspadowego o małym spadku .

10 metrów dwuteownika 180 mm waży 219 kg.
    xBASTERx
    Level 2  
    Właśnie chodzi mi o dach jedno spadowy bo warsztat będzie przylegał jedną ścianą do domu i jedna ściana będzie na granicy działki wiec tu tylko moge dach jedno spadowy zastosować.
    Nie chce robić żadnego stropu bo chodzi mi aby było jak najwyżej w środku bo chce wstawić podnośnik 4.70m, i dlatego ta kratownica mnie nie uszczęśliwia ;/
    janek1815
    Level 38  
    No to wymuruj wyższe ściany. Na 10m to będzie problem. No a skoro będzie stał w granicy działki to co na to sąsiad? To będzie samowolka czy budowane drogą urzędową? Jeśli to drugie to projektant Ci wszystko narysuje.
    1 PAWEL
    Level 42  
    Pozostaje tylko przeliczyć jakiej wielkości dwuteownik i jakie ugięcie będzie bez obciążenia i z obciążeniem w przypadku mokrego śniegu.
    xBASTERx
    Level 2  
    Wszystko jest prawnie załatwiane.
    No nic dzieki za odpowiedzi. Zobacze co projektant powie i sie bede pytał o te dwuteowniki.