Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralne ogrzewanie, zapowietrzanie się grzejników.

sebaele22 12 Lut 2016 23:06 5739 78
  • #31 12 Lut 2016 23:06
    sebaele22
    Poziom 30  

Ok zastanawiam się jeszcze nad wymianą tego kondensatora.

Dodano po 6 [minuty]:

I tak przeglądam aukcję i nigdzie nie widzę takiego zbiornika jaki polecacie...

• #33 13 Lut 2016 08:36
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Naczynie ma być podłączone tak jak tu:https://obrazki.elektroda.pl/8505285200_1455208567.jpg

• #34 13 Lut 2016 09:02
    sebaele22
    Poziom 30  

Naczynie chyba nie jest takie jak potrzebuję!!!
    Jeśli nie ma znaczenia jak się je montuje czy w pionie czy w poziomie to by było dobre ale mi się wydaje że w pionie.
    Co do kondrnsatora hmmm jak sami wiecie kondensatory tracą po jakimś czasie pojemność i silniki nie działają poprawnie.
    Obrazek z podłączonym naczyniem mało zrozumiały.

• #35 13 Lut 2016 10:07
    jas67
    Poziom 22  

Nie ma znaczenie czy naczynie montujesz w pionie czy poziomie. To które Ci zapodałem się nadaje tylko trzeba je zamontować do góry dnem w stosunku do tego co na foto.

• #36 13 Lut 2016 11:38
    sebaele22
    Poziom 30  

No tak zgadza się a u góry zostawić otwór? Tak żeby przez niego nie uciekala woda :-).
    No i czy zbiornik może być podłączony rurkami pex?

Dodano po 45 [minuty]:

No i jaki zbiornik z jakim przyłączem szukać 1 cal czy 3/4?
    I czy jest szansa aby się dowiedzieć ile L ma mój zbiornik po podaniu jego wymiarów?

• #37 13 Lut 2016 13:15
    jas67
    Poziom 22  

Tak, u góry ma być otwór. Dlaczego chcesz łączyć Pex-em skoro tam masz rury?
    Pex-em to najwyżej przelew możesz zrobić. Rura bezpieczeństwa ma być metalowa i gruba na cal. Dlatego zbiornik powinien mieć wyjścia calowe. Mając wymiary zbiornika każdy policzy jego pojemność. Nie mów że tego nie potrafisz bo to szkoła podstawowa.

• #38 13 Lut 2016 17:08
    stanislaw1954
    Poziom 41  

sebaele22 napisał:
    Obrazek z podłączonym naczyniem mało zrozumiały.
    A co tu trzeba rozumieć? Rura bezpieczeństw powinna być podłączona bezpośrednio od kotła w miarę najbliższą drogą i do góry(bez kolanek) do zbiornika wyrównawczego. Podłączona ma być do zbiornika wyrównawczego od dołu(raz) i nad powierzchnią wody (po raz drugi), po to by łatwiej wychodziło z niej powietrze !!! to jest też bardzo ważne.Tak jak wspomniał
    jas67 napisał:
    Rura bezpieczeństwa ma być metalowa i gruba na cal.

• #40 13 Lut 2016 18:11
    stanislaw1954
    Poziom 41  

sebaele22 napisał:
    jakoś dziwnie wprowadzony odpływ.
    Tak odpływ powinien być wyprowadzony z boku z zbiornika.

• #41 13 Lut 2016 19:33
    redelektron
    Poziom 19  

Witam
    Nie jestem żadnym specjalistą w temacie hydrauliki i systemów co ale może uda mi się jakoś pomóc autorowi. Mam bardzo podobny układ instalacji co autor. Funkcjonuje on ponad 15 lat bez problemów. Niestety kilka rzeczy musiałem sam wykapować. Dolewam wody może raz do roku. Chyba, że coś robię to częściej. Uzupełnianie wody robię przy zimnym piecu i wyłączonej pompie. Odkręcam delikatnie zawór dolewania tak żeby woda wpływała bardzo powoli do układu i idę odpowietrzać grzejniki. Zaczynam od najniżej położonego i stopniowo idę w górę kończąc na poddaszu. Czasem trzeba chwilę poczekać przy odkręconym odpowietrzniku ze względu na wolny dopływ wody. Woda z odpowietrzników ma wyraźnie "sikać". Warto trochę jej spuścić gdyż czasami bywa przeplatanka woda - powietrze. Po zakończeniu odpowietrzania wracam do kotłowni. Woda z przelewu już spływa małym strumieniem - nigdy całą rurą! Zakręcam dopływ wody, włączam pompę na II biegu i pozostawiam żeby wszystkie resztki powietrza wylądowały w grzejnikach. Po upływie kilkunastu minut można jeszcze raz przelecieć po grzejnikach i spuścić resztki powietrza zaczynając jak wcześniej od najniższego i kończąc na najwyższym. Po tym można wyłączyć pompę, uzupełnić ewentualny ubytek wody (bardzo powolne dolewanie) i zacząć palić w piecu. Czasami bywa, że po jakimś czasie jeszcze gdzieś coś się zapowietrzy ale to już można odpowietrzać w trakcie normalnego palenia (50-75stC). Po tym odpowietrzaniu warto dolać wody ale też bardzo delikatnie. Zapowietrzenia zdarzają się się gdy temperatura pieca przekroczy 90stC. Po tym warto dolać wody do układu. Dane mojej instalacji: instalacja miedziana, grzejniki panelowe (blaszane), piec 17kW, zbiornik wyrównawczy około 30L położony jakieś 1,5m nad najwyższym grzejnikiem. Tam gdzie najczęściej zapowietrzają Ci się grzejniki warto wkręcić odpowietrzniki automatyczne. No i to chyba wszystko. Mam nadzieję że to co napisałem jakoś Ci pomoże. Pozdrawiam

• #42 20 Lut 2016 11:51
    sebaele22
    Poziom 30  

Dziękuję a jak z pompą odpowietrzać ją? Jeśli tak to czy przy włączonej czy wyłączonej? Czy na zimnym piecu czy na ciepłym? No i jak często tą śrubkę odkręcać?

Dodano po 6 [minuty]:

redelektron piszesz że po odpowietrzeniu dolewasz jeszcze wodę tak? Ale takie ponowne dolewanie znów wprowadza w instalację powietrze...
    Tak się zastanawiam czy bieg pompy ma znaczenie, u mnie jest na 3 kiedyś było jak pamiętam na 2 ale to przy innym piecu.
    Ja od jakiegoś czasu palę od góry czyli zasypuję piec opałem i następnie rozpalam od góry ale po takim paleniu wydaje mi się że temperatura idzie szybko do góry mimo tego że pompa jest na 3 biegu...
    Już kurcze sam nie wiem jak odpowietrzać itp.

• #43 20 Lut 2016 17:25
    tutorek
    Poziom 12  

A może kolego zapchany masz filtr przed pompą obiegową ? Sprawdź czy zmniejszenie obrotow pompy poprawi sytuację, jeśli tak to wielce prawdopodobne, że to filtr na co.

• #44 20 Lut 2016 21:12
    sebaele22
    Poziom 30  

Filtr jest czysty dziś został wyczyszczony.
    Powiem tak, dziś rano na zimnym piecu dolałem wody odkręcając minimalnie zawór po czym poszedłem coś robić, pompa C.O oczywiście wyłączona.
    Po powrocie do piwnicy z rury przelewowej leciała woda lecz nie mocno tylko delikatnie więc zakręciłem wodę odczekałem chwilę i zacząłem odpowietrzanie od pompy aż do ostatniego grzejnika.
    Ustawiłem pompę na 2 bieg i włączyłem ją, po tym wszystkim zaczynałem rozpalanie. W piecu mamy bardzo mocny ciąg więc temperatura zaczynała szybko podnosić się, przy 20 stopniach zauważyłem że już z rury przelewowej zaczyna kapać woda a jak ciąg był mniejszy to przestawała. Po dojściu do 50 stopni odpowietrzyłem ponownie ale tylko grzejniki i powietrza zeszło mało a z przelewu hmmm może z 2-3l (podłożyłem wiaderko).
    Po powrocie do domu czyli teraz z 1h na piecu miałem 40 więc go otwarłem dołożyłem temperatura podskoczyła do 55 stopni zamknąłem piec i poszedłem do domu.
    Po chwili poczułem że grzejniki mocno grzeją więc poleciałem do piwnicy i zauważyłem że 15kg wiaderko jest już pełne wody a na piecu z 66 stopni.
    Wkurzyłem się bo wydaje mi się że tyle wody co wyleciało nie mieści się w moim zbiorniku wyrównawczym, postanowiłem przy tej temperaturze odpowietrzać i oczywiście z 2-3 grzejników poszło powietrze po czym woda i z pozostały również woda.
    Więc teraz się tak zastanawiam że jak wyleciało więcej wody nisz mieści się w zbiorniku to po ostygnięciu pieca czyli jutro rano grzejniki znów będą zapowietrzone tak?

• #45 20 Lut 2016 21:23
    stanislaw1954
    Poziom 41  

sebaele22 napisał:
    15kg wiaderko jest już pełne wody
    sebaele22 napisał:
    wydaje mi się że tyle wody co wyleciało nie mieści się w moim zbiorniku wyrównawczym
    Z tego może wynikać,że masz za małe naczynie wzbiorcze.

• #46 20 Lut 2016 21:31
    sebaele22
    Poziom 30  

No tak ale grzejniki pod temperaturą 60 stopni były lekko zapowietrzone po czym poleciała woda.
    I teraz nie wiem jak będzie na zimnym piecu.
    Wcześniej było wszystko ok, może albo piec za mocno ciągnie bo aż w nim huczy i podgrzewa szybko górę pieca i dlatego temperatura rośnie gwałtownie, na pewno jest pieca za duży eko kws 10, albo po prostu pompa coś szwankuje.

• #47 20 Lut 2016 21:39
    stanislaw1954
    Poziom 41  

sebaele22 napisał:
    na pewno jest pieca za duży eko kws 10, albo po prostu pompa coś szwankuje.
    Moc pieca= moc grzejników.A jeżeli są zbyt duże różnice to albo piec "gotuje", zwłaszcza jak jest ciepło->,to gdy jest za duży, albo nie można dogrzać domu=> gdy piec jest za mały w stosunku do ilosci grzejników.

• #49 20 Lut 2016 21:51
    sebaele22
    Poziom 30  

Więc jeśli teraz woda idzie z grzejników przy 60 stopniach to co będzie rano poleci czy po prostu nie odpowietrzać a rozpalać?

Dodano po 3 [minuty]:

Naczynia nie wymieniłem bo bym musiał dojść sporo przerobić.
    Wiem bez tego się nie obędzie ale tak jak pisałem wcześniej było inaczej.
    Nie wiem może przez te palenie od góry tak się dzieje.
    Jeśli zapale od góry to temperatura ładnie się trzyma ale jak już w piecu na ruszcie wodnym zostanie sam żar i dołączę do tego 2-3 łopatki węgla to po chwili temperatura mi przekracza 60 stopni i muszę przymykać czopuch :-(

• #50 20 Lut 2016 21:59
    dement
    Poziom 12  

Cytat:
    nie można dogrzać domu=> gdy piec jest za mały w stosunku do ilosci grzejników

Chyba raczej jak piec jest za mały w stosunku do zapotrzebowania na ciepło. Przewymiarowanie mocy (ilości) grzejników nie ma wpływu na niedogrzanie budynku pod warunkiem zagwarantowania odpowiedniego przepływu czynnika grzewczego. Ale to tak na marginesie.

• #51 20 Lut 2016 22:09
    jas67
    Poziom 22  

Wygląda na to że masz przewymiarowany kocioł. Jakbyś tak jeszcze fotkę połączeń kotła zapodał....

• #52 20 Lut 2016 22:32
    sebaele22
    Poziom 30  

Za wiele nie widać ale zawsze coś:

Byłem przed chwilą w piecu, nic nie dokładałem, temperatura była w granicy 45 stopni.
    Postanowiłem sprawdzić czy z odpowietrzników poleci jeszcze woda no i okazało się że nic ani woda ani powietrze :-( a w wiaderku było 9,5l wody która wyleciała przez przelew.
    Może mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z tym odpowietrzaniem, bo jak już pisałem przy 60 stopniach jeszcze woda szła z grzejników ale gdy zeszło na 40 stopni to już nic nie leci :-(.
    więc jeśli rano ponownie zapalę i nie doleję wody to czy przy temperaturze 50-60 stopni nie unormuję się poziom wody?
    Kurcze już nie wiem jak mam wam to napisać, kiedyś było inaczej wszystko hulało przy 65stopniach.

• #53 20 Lut 2016 22:48
    jas67
    Poziom 22  

Rura bezpieczeństwa powinna iść prosto z kotła do góry a na układ w bok. U Ciebie to jest źle. Przerób to, zmień naczynie. Ile mocy ma kocioł. Jaką powierzchnię ogrzewa ? Nie widać zbyt dobrze ale chyba filtr masz na odwrót. powinien być skierowany do pompy a wygląda że jest do rury zasilającej. Nie widać też na rurze zasilającej zaworu zwrotnego ani odcinającego. Chodzi mi o miejsce na przeciw pompy. Jest tam coś ?

Chyba jednak coś tam jest ale trudno powiedzieć co. Nie widać też czy masz zawór przed filtrem.

• #54 20 Lut 2016 23:04
    sebaele22
    Poziom 30  

Rury bezpieczeństwa nie ma możliwości inaczej poprowadzić :-(, wychodzi ona zaraz pod pompą.
    Kocioł to eko kws 10 czyli 10KW.
    Mieszkanie ma 72m kwadratowe (stare budownictwo, budynek nieocieplony, a w mieszkaniu 8 kaloryferów, bez ciepłej wody użytkowej oraz podłogówki).
    Tak filtr jest podłączony na odwrót (wszystko robił śp. ojciec).
    Zawór zwrotny jest kulowy, zawór odcinający jest tylko jeden na zasilaniu za pompą i na powrocie.

Dodano po 2 [minuty]:

Wydaje mi się że kocioł szybko się nagrzewa i wywala wodę, albo pompa nie daje rady.

• #55 20 Lut 2016 23:19
    tutorek
    Poziom 12  

Zeby naczynie wzbiorcze bylo za male to musialbys miec ok.700l wody w instalacji, zakladam, ze naczynie wzbiorcze ma z 15-20l.
    Niepokoi mnie zdjecie, bo wydaje sie ze pompa pompuje z zasilania i powrotu kotla jednoczesnie, rozdzielonych jedynie filtrem, za pompa tez jest polaczenie miedzy zasilaniem i powrotem, ale z zaworem kulowym, ktory powinien byc zamkniety, aby woda nie szla po najmniejszej linni oporu, czyli najkrotsza droga na powrot instalacji. Niestety zdjecie jest niewyrazne i nie widac tego dokladnie. Jesli moje przypuszczenia sa prawdziwe to goraca woda z kotla jest odprowadzana tylko na zasadzie grawitacji, moze to byc za maly przeplyw i powodowac, ze kociol gotuje wode i powoduje wyrzucanie jej przez naczynie wzbiorcze.

• #57 20 Lut 2016 23:50
    tutorek
    Poziom 12  

Troche rozjaśnilo kolejne zdjecie, na chwilę obecną obstawiałbym zapchany filtr pod pompą powodujacy wzrost ciśnienia w instalacji i wyrzut wody z instalacji lub uszkodzony zawór zwrotny, kulowy na obejściu pompy (nie za bardzo go widzę, ale powinien być), powodujacy ze pompa mieli wode w kółko przez obejscie, a nie na grzejniki. Slaby przepływ wody może powodować lokalne gotowanie wody w kotle i tworzenie bąbli pary wodnej wypychajacych wodę z układu.
    Na pewno nie jest to przewymiarowanie kotła, bo byś sygnalizował, że woda jest bardzo goraca w grzejnikach, aż się gotuje, natomiast pompa 25/40 jest wystarczająca nawet do 50-60kW, no może mieć urwany wirnik, możesz to zweryfikować jak masz jakiś manometr w instalacji co - zmiana obrotów pompy powinna zazwyczaj powodować zmiany wskazań manometru.

• #58 21 Lut 2016 00:01
    sebaele22
    Poziom 30  

Filtr przeczyszczony, zawór kulowy jest jak widać za pompą nieco wyżej.
    Jeśli on by był uszkodzony to grzejniki byłby zimne prawda? Tu nie dzieją się problemy przy niskiej temperaturze tylko jak ju przekroczę te 60 stopni.
    Albo zbiornik za mały, albo piec za duży, albo pompa nie pracuje tak jak powinna (może kondensator rozruchowy do wymiany), dziś miałem na 2 biegu jutro włączę na 3 tak jak było to wcześniej.

Dodano po 1 [minuty]:

Wirnik jest cały.

• #59 21 Lut 2016 00:12
    tutorek
    Poziom 12  

Miałem na myśli zawór zwrotny na obejściu pompy, taki z kulką, musi blokować krótki obieg pompy, jeśli go nie ma pompa nie pompuje wody w instalacjie co, tylko na krótko, chyba że tam jest zawór kulowy blokujacy ten baypass, tyle, że niewidoczny dla mnie na zdjęciu.

• #60 21 Lut 2016 01:09
    redelektron
    Poziom 19  

Witam
    Dolewam wody zawsze taką samą technologią - powoli. Nie dochodzi do wprowadzenia powietrza bo nie ma skąd się wziąć. Pompy nigdy nie odpowietrzałem gdyż woda sama wypycha z niej powietrze. Zamontowana jest tak samo jak u Ciebie. A jeszcze przyszło mi na myśl, że jak masz mocny ciąg kominowy to może piec Ci jakoś lokalnie gotuje wodę tak jak pisał ktoś wyżej.

Szukaj w 5mln produktów