Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralne ogrzewanie, zapowietrzanie się grzejników.

11 Lut 2016 18:15 8598 78
  • Poziom 30  
    Witam serdecznie, mam kilka pytań do kolegów.
    W domu posiadam centralne ogrzewanie układ otwarty i ciągle co odpowietrzam to ucieka powietrze z kaloryferów.
    Chciałbym zapytać czy podczas odpowietrzania woda z odpowietrzników powinna lecieć pod ciśnieniem czy wystarczy jak będzie kapała?
    2 sprawa jest taka że jak napuszczę wody do C.O tak a by się przelała przez zbiornik to po rozpaleniu i osiągnięciu jakieś temperatury ucieka woda z odpływu.
    Wiem powinno to ustąpić bo podczas wysokiej temperatury woda zwiększa objętość prawda? No i jak piec ostygnie i będzie zimny to znów tej wody brakuje i z odpowietrzników ucieka powietrze :-(.
    Nie wiem w czym tkwi problem, może w tym że na piecu temperatura szybko się podnosi, wcześniej takich problemów nie miałem.
    Dziś znów muszę dopuszczać wodę :-(
  • Poziom 35  
    Może jest zbyt mały zbiornik przelewowy, albo za nisko, co za tym idzie objętość o którą ciecz się rozpręża w wysokiej temperaturze przekracza jego litraż, a co za tym idzie, na zimnym zapowietrzają się już kaloryfery, bo w zbiorniku płynu brak.
    Z odpowietrzników na kaloryferach (nie automatycznych) powinno raczej sikać niż kapać - zależy od wysokości na jakiej jest zbiornik przelewowy, nie może być na równi, albo poniżej.
  • Poziom 42  
    sebaele22 napisał:
    Nie wiem w czym tkwi problem, może w tym że na piecu temperatura szybko się podnosi, wcześniej takich problemów nie miałem.
    Jakaś przyczyna takiego stanu musi być. Co zmieniłeś w instalacji?Gdzie ,jak wysoko zamontowane jest naczynie wzbiorcze, jakiej pojemności, z jakich materiałów jest zrobione CO, jakie grzejniki?
  • Poziom 30  
    Nie no zbiornik jest nad grzejnikami 1-1,5m jakoś tak.
    Hmmm no też pomyślałem o tym zbiorniku że może jest za mały :-(.
    Cała instalacja ma już dobrych parę lat i żadnych wycieków.
    Powiem tak że jak dopuszczę wodę to z odpowietrzników sika ale jak już temperatura przekroczy ponad 60 stopni to już jest problem, powietrze w grzejnikach ale po chwili coś poleci.
    Wczoraj wieczorem przy temperaturze 55 stopni odpowietrzyłem grzejniki i z niektórych poszło powietrze po czym krople wody.
    Dziś rano na zimnym piecu również sprawdziłem czy będzie kapało czy pójdzie powietrze, no i po odpowietrzeniu zeszło tylko powietrze brak wody :-(.
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    stanislaw1954 ciężko mi cokolwiek napisać :-( całe centralne było robione przez ojca jakieś z 20 lat temu.
    Zbiornik również był robiony a nie montowany Oryginalny.
    Jedynie co zostało zrobione to wymieniony piec z żeliwnego na KWS nieco większy, grzejniki no i w niektórych miejscach zostały założone rurki PEX a tak to wszędzie są chyba calowe.

Dodano po 2 [minuty]:

staszek z orawy naczynie jest wyżej od wszystkich grzejników.
    Pomyślałem że może to wina zbyt gwałtownie podnoszonej się temperatury (ciąg w piecu jest bardzo dobry po rozpaleniu to aż huczy).
  • Poziom 38  
    Dawno wymieniałeś ten kocioł? Tutaj może również być przyczyna ubytków. Trochę dziwne że po jednej nocy nie ma wody w grzejnikach. Musi być wyciek lub woda jest wyrzucana z naczynia. W ubiegłym sezonie grzewczym było dobrze? Coś zmieniałeś w instalacji od tamtego czasu?
  • Poziom 30  
    Piec był wymieniany dobre z 2 lata temu jest zapewne za duży.
    Brak wycieków, stawiam na to że woda jest za szybko wyrzucana przez zbiornik :-(.
    Powiem tak że jak temperatura osiągnie jakieś 65 stopni to już robią się problemy i woda ucieka przez naczynie.
    Do tej pory nic nie było robione.
  • Poziom 35  
    Może są jakieś "trudne" miejsca, trzeba kilka/kilkanaście razy odpowietrzyć. Spróbuj pompę na mniejsze obroty wrzucić (sprawdź czy hałasuje).
  • Poziom 32  
    Przed odpowietrzeniem wyłącz pompkę wymuszonego obiegu (jeśli jest zamontowana)odczekaj kilka minut i zacznij odpowietrzać.
  • Poziom 33  
    Witaj. To jest kontynuacja twojego wcześniejszego problemu opisanego na forum.Pytanie-czy ,jak wkręcasz ten piec na 60 st.C i stoisz przy nim ,to słychać w piecu bulgotanie albo jakieś odgłosy przypominające małe ,ciche wybuchy?
  • Poziom 42  
    A jest szansa zobaczyć zbiornik wyrównawczy ? albo spróbuj go narysować jak jest podłączony i gdzie jest wpięty do instalacji.

Dodano po 1 [minuty]:

kot mirmur napisał:
    To jest kontynuacja twojego wcześniejszego problem
    Też mi się tak wydawało.
  • Poziom 20  
    Może właśnie przez rury pex masz problemy w instalacji. Miejsce łączenia (głównie skręcane) po pewnym czasie potrafią puścić. Może gdzieś na nich jest przeciek. Albo na stalowych a nie masz dojścia by to sprawdzić. Jeśli instalacja jest bez pompy (grawitacyjna) to lepiej by było wymianę rur stalowych zastąpić nowymi stalowymi. Ale oczywiście schemat się przyda
  • Poziom 33  
    Kolego Bond tam jest pompa ,śledzimy temat.
  • Poziom 30  
    Pompę od dłuższego czasu mam na 3 biegu i słychać w niej szelest wody.
    Godzinkę temu dopuściłem wody i odpowietrzyłem przy wyłączonej pompie.
    Po uruchomieniu pompy i zapaleniu w piecu ponownie odpowietrzyłem przy 40 stopniach (z 3 grzejników zeszło powietrze).
    Przy 60 stopniach nie słychać nic głośnego w piecu, czasem słychać taki odgłos jakby się woda zaczynała nagrzewać ale nie gotować.
    Jak tylko będę mógł to wstawię zdjęcie zbiornika, a jeśli chodzi o jego wpięcie to jest wpięty na zasilaniu przed pompą (zaraz przy piecu).
    Instalacja jest z pompą jak i również posiada zawór kulowy, wszystkie rury stalowe są dobrze owinięte jakimś filcem i dobrze zaizolowane więc nie mam jak sprawdzić czy gdzieś cieknie ale jak by gdzieś ciekło to zapewne bym widział wyciek.
    Wszystkie złączki pex przejrzałem i nic nie zauważyłem.
  • Poziom 33  
    Witam-układ otwarty i zbiornik wyrównawczy na wysokości pieca>?????????
  • Poziom 30  
    O to zdjęcie zbiornika wyrównawczego:

Dodano po 2 [minuty]:

Piec znajduję się w piwnicy a mieszkam na parterze :-).
    Chodziło mi o to że zbiornik wyrównawczy jest wpięty na zasilaniu przed pompą obiegową :-)
  • Poziom 33  
    Ale i tak nie wiadomo gdzie.Teorytycznie powinien być wyżej od ostatniego punktu w pionie grzewczym.
  • Poziom 30  
    Zbiornik wyrównawczy znajduję się w mieszkaniu pod sufitem i jest na pewno wyżej od ostatniego grzejnika :-).
  • Poziom 22  
    Czy ta rura z boku zbiornika to przelew? Czy ona jest podłączona do tej rury na górze zbiornika ? To tak wygląda. A jeśli tak jest to nie dobrze. Sprawdź to dokładnie.
  • Poziom 30  
    Ta co wchodzi od dołu do zbiornika to jest podłączona zaraz przy piecu na zasilaniu przed pompą obiegową, a tą co widać z boku rurkę to ona jest podłączona u góry zbiornika i leci do kanalizacji.
    Więcej rurek przy zbiorniku nie ma.
    Kiedyś mieliśmy ten zbiornik podłączony do powrotu przy grzejniku ale ktoś pisał na forum że jest to źle zrobione i dlatego zapowietrzają się grzejniki.
  • Poziom 42  
    A jak często musisz dolewać wodę, czy odpowietrzać grzejniki.? Możesz określić ile wody dolewasz ?
  • Poziom 22  
    Więc masz źle. Ta rura przelewowa powinna wychodzić z boku naczynia a od góry ma być otwór albo fajka by dochodziło powietrze. Teraz jak napełnisz układ to przez przelewy wyciąga Ci wodę z układu i stąd mogą być te zapowietrzania. Tak więc musisz naczynie przerobić.
    Powinno być coś takiego w Twoim przypadku.
  • Poziom 30  
    Aha rozumiem niektórzy tak piszą a inni inaczej.
    Dolewam i odpowietrzam tylko jak mi się zagotuje woda w piecu przy 80 stopniach.
    Dziś znów tam miałem, napaliłem w piecu i poszedłem na ogród no i jak przyszedłem to już wywalało przez zbiornik i wszystko zapowietrzone :-(.
    Tak się zastanawiam czy pompa ma być na 3 biegu czy może na innym? No i czy nie wymieni w niej kondensatora?
  • Poziom 32  
    Brak napowietrzenia naczynia, tak jak kolega wyżej napisał lub źle podpięte naczynie i pompa ładuje wodę w naczynie. Przy jakiej temperaturze załącza się pompa?
  • Poziom 35  
    Skoro gotujesz wodę w piecu to jest to normalne że będzie się zapowietrzać. Zainstaluj automatyczne odpowietrzniki w newralgicznych miejscach.
  • Poziom 42  
    sebaele22 napisał:
    No i czy nie wymieni w niej kondensatora?
    A po co. Pompka pracuje?, więc nie szukaj dziury w całym.
  • Poziom 30  
    Tak pracuje ale też już ma dobre ponad 10 lat.
    Więc jak miało by być podłączone naczynie?

Dodano po 2 [minuty]:

No i jak działają takie automaty odpowietrzniki?
  • Poziom 22  
    Tak jak Ci napisałem. Musisz przerobić przelew. Rura bezpieczeństwa może być jak jest (to ta od dołu naczynia) Pompa nie musi pracować na 3 biegu. Włącz 1 i obserwuj czy wszystkie grzejniki grzeją jak należy. Jeśli tak to może zostać na 1, jak nie to włącz 2 i obserwuj dalej.