Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór spawarki inwertorowej

zybex 11 Feb 2016 18:37 2439 8
    zybex
    Helpful for users
    Przymierzam się do zakupu spawarki inwertorowej.
    Mam w tej chwili starą polską transformatorówkę, która też jest zasilana prądem jednofazowym ale bezpiecznik musi być minimum 20A. Jako, że mam w domu bezpieczniki topikowe to jakoś sobie radzę. Niestety wkrótce będę musiał spawać w innym miejscu i tam są tylko "S"-ki 16A. Tak czy inaczej od dawna chciałem kupić inwertorową i teraz sytuacja jakoby zmusza mnie do jej zakupu. Nie spawam dużo, ani na zarobek. Nie chcę wydawać zbyt dużo pieniędzy, bo ta spawarka będzie większość czasu stała niż spawała.
    Zastanawiam się nad zakupem Derdy 160A lub Rippera 250A. Ta druga jest nawet trochę tańsza od tej pierwszej. Którą lepiej wziąć i dlaczego?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    zybex wrote:
    Przymierzam się do zakupu spawarki inwertorowej.

Odwieczne pytanie do jakiej ceny ma być.
    Nemonek
    Level 27  
    Nie wiem na ile Ci pomogę, ale opiszę Ci mój przypadek. Stanąłem przed koniecznością pospawania cienkich blach chromoniklowych, a ponieważ moja transformatorówka była zbyt hojna w prądy, musiałem coś kupić na już. Oczywiście, jak mi się wydawało na jedną robotę, to nie ma co wydawać kasy. Idąc tym torem, zakupiłem spawarkę inwertorową KRAFT KD836 za coś koło 450zł komplet z dostawą. Ironicznie mówiąc, uwierzyłem od razu, że za te pieniądze to solidna, niemiecka konstrukcja :D . Jednakże, szczerze mówiąc, nie zawiodłem się na niej. Owszem prąd ma taki duży, jak te chińskie rączki co ją składały. Na pełnym zakresie, wskaźnik pokazuje 250A, a kleszcze pomiarowe 170A - tylko po co mi więcej, skoro elktrodą Φ4 można ciąć ceownik. Po tej malutkiej robocie z cienkimi blaszkami, udało mi się pospawać nią wiatę, solidną przyczepę do ciągnika i parę pomniejszych rzeczy. Do spawania używam przeważnie elektrod Φ3,25 lub Φ2,5, rzadziej Φ4, a stara spawarka - no cóż, nie była włączana chyba już od roku.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie, u siebie mam 20A, ale spawałem już u kolegi, gdzie ma 16A i na elektrodzie Φ3,25 nic się nie działo (z zabezpieczeniem oczywiście).
    Na koniec napiszę jakie prądy stosuję do spawania - na niej trzeba ustawiać jakieś 1,3 - 1,5 raza większe niż zalecane do spawania.
    A i jeszcze jedno, na firmę to specjalnie nie patrz, w tych cenach bebechy chyba wszystkie są jednakowe.
    zybex
    Helpful for users
    Widziałem też Kraft&Dele w bardzo przystępnej cenie, tzn. dużo niższej niż w/w spawarki. Wiem, że te prądy są zawyżone. Wskaźnik np. w Ripperze tylko pokazuje 250A a faktycznie takiego prądu ta spawarka nie osiąga. Chciałbym aby posłużyła mi kilka lat przy spawaniu od czasu do czasu. Teraz przy swojej transformatorówce używam głównie elektrod 2,5 a jak mi się zdarzy użyć 3,25 to bardzo sporadycznie.
    Zatem w związku tylko z tym, że te nowe nie muszą mieć aż tak dużego zabezpieczenia (rzędu 20-25A) i nie muszą mieć przy tym super grubych przedłużaczy, a jeszcze do tego są "bardzo" lekkie to chcę takową sobie zakupić.
    Wskaźnik cyfrowy nie jest mi potrzebny. To tylko "podnoszenie" ceny.
    Kwota jaką mogę przeznaczyć to 450 złotych.

Kraft&Dele 250A od około 350 zł
    Ripper 250A od około 420 zł
    Dedra 160A od około 550 zł

Tak w ogóle to najtańsze na znanym portalu aukcyjnym są już po 289, 309, 319zł.
    Czyli nie wybieram takiej całkiem taniej.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Tu w tym dziale jest wiele tematów o tych spawarkach o ich zaletach i wadach . skupił bym się na serwisie pogwarancyjnym , bo to pięta Achillesowa wielu firm.
    Nemonek
    Level 27  
    Na początek masz 2 lata gwarancji, a później to nie wiem czy (z mojego punktu widzenia) przy tych cenach naprawa będzie w ogóle opłacalna.
    zybex
    Helpful for users
    Ok, dzięki za wszelkie informacje. Mógłbym nawet przeznaczyć powiedzmy 700 zł ale nie wiem czy ta spawarka mi się kiedykolwiek zwróci. Po prostu mało spawam a nie jestem już młody. :-?
    Nemonek
    Level 27  
    O zwrocie kosztów można mówić jak się narzędziami pracuje zawodowo, ale wtedy korzysta się z innej półki. W naszym wypadku jest to raczej hobby i kupujemy narzędzia jak biżuterię - jak się nam spodoba i nas stać
    zybex
    Helpful for users
    Temat uważam za zamknięty. Dziękuję za wszelkie uwagi i rady.