Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Arduino][ATmega32] - Czujnik na ADC

11 Lut 2016 18:56 654 2
  • Poziom 3  
    Witam,

dostałem taki "prosty" projekt do zrobienia na studiach. Mam czujnik indukcyjny, na którego wyjściu jest wzmacniacz. Sygnał z wzmacniacza ma trafić na ADC procesora. Wiem, ze ADC mierzy napiecia w zakresi 0-Vref. Czyli moge mierzyc tylko napiecia dodatnie i mieszczące się w tym przedziale.

Na czujniku mam napisane:
    Output voltage differential 0...10V ( impedance load)
    Output voltage common mode 0V
    Output impedance 100 ohm – differential

Wykładowca powiedział mi, że ma zrobić mniej, a więcej: zamienić sygnał różnicowy na sygnał asymetryczny. Z tego co rozumiem to muszę przytłumić sygnał wzmacniaczem lub dzielnikiem do zakresu 0-5V abym mógł go dać na ADC. To jeszcze rozumiem i w ksiazce moge wyczytac jak to zrobic ADC. Jednak nie kapuje o co chodzi z tym output voltage differential i output voltage common mode ? Jak z kondycjonowac sygnal ?

Rozumiem, ze asymetryczny sygnal to taki, ktory jest na dwoch zaciskach i sie go mierzy od GND do Vout. Jednak co to jest ten "sygnal roznicowy" wychodzacy z czujnika przez wzmacniacz? Co to znaczy "output voltage differential", "output voltage common mode" ?

Tzn sygnal wychodzacy z czujnika przez wzmacniacz wyglada tak:

a) cos na ksztal sinusoidy od -5 do 5V (3 zaciski, z czego srodkowy robi za odniesienie - to jest te "common" ) ?
    b) cos na ksztal sinusoidy od -5 do 5V (i ma 2 zaciski) ?
    c) cos na ksztal sinusoidy od 0-10V (i ma 2 zaciski) ?

Wydaje mi sie, ze jest to opcja "a". Moze ktos mi to wytlumaczyc albo lopatologicznie narysowac ?

Potrafie napisac prosty program za pomoca Arduino co mierzy napiecie na potencjometrze. Nie rozumiem o co chodzi z tym przygotowaniem sygnalu. Jak on wyglada?
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 3  
    No z tego co wiem to jest samorobka, uklad doswiadczalny. Robiony kiedys przez innego studenta w celu prezentacji warstw wykrywajacych metale. Z tego co udalo mi sie dowiedziec to sygnal dziala tak: jak na rysunku (pisze na podstawie notatek, i informacji z google).

[Arduino][ATmega32] - Czujnik na ADC

Mam zapisane, ze gdy na wejsciu jest 0V i 0V, to sygnal tez powinien wynosic 0V, a nie Vref ("Single ended unipolar"). Dopiero jak to zrobie mam to dac na ATmege. Vref mam dobrac na podstawie podanych wartosci:

Output voltage differential 0...10V ( impedance load)
    Output voltage common mode 0V
    Output impedance 100 ohm – differential

Przepraszam, ze pisze chaotycznie, ale dopiero sie ucze. Jestem na studiach mechanicznych, a chcialbym troche elektroniki liznac.