Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć głośnik do MP4 player

kazo.m 11 Lut 2016 19:49 885 16
  • #1 11 Lut 2016 19:49
    kazo.m
    Poziom 15  

Rozpocząłem budowę modelu kartonowego i postanowiłem zaopatrzyć go w dźwięk.
    Jako podstawę modelu chcę wykorzystać głośnik od starej Mini Wieży :
    http://www.airissupport.com/SupportHome2.aspx?Codigo=L202P
    Do większego głośnika podpiołem odtwarzacz MP4:
    http://www.x-kom.pl/p/78562-odtwarzacz-4gb-vedia-muzzio-trance-czarny.html
    Głośnik gra, ale trochę za cicho i momentami charczy.
    Pomyślałem o zastosowaniu mini wzmacniacza dostępnego na popularnym serwisie aukcyjnym:

Jego opis:
    PAM8403 mini 5V wzmacniacz amplifier 2X 3W moduł

IC, prosta konstrukcja, ale systematycznie funkcji
    Napięcie pracy: 2.5V-5.5V
    Maksymalna moc wyjściowa: 3W * 2 (5V 4)
    Z wbudowanym potencjometrem przełącznika, dzięki czemu można regulować głośność i sterowanie swobodnie
    Elastyczne wykorzystanie przy montażu.
    Napięcie pracy: 2.5 ~ 5.5V;
    Maksymalna moc: 3W x 2 (5V, 4 ?);
    Efektywność może być wyższa niż 90%;
    Obsługuje zasilanie USB

Czy może ten drugi będzie lepszy ?

Jego opis:
    Moduł wzmacniacz audio 2x15W 12V TDA7297

Wymiary: 50x50x42mm (L x W x H bez potencjometra)
    Napięcie zasilania: DC 12V 2A
    Moc wyjściowa: 15W + 15W
    Impedancja obciążenia: 4-8 ohm
    Wyjścia głośnikowe oraz wejście zasilania zostało Wyprowadzone na złącza śrubowe
    Wejście sygnały: gniazdo mini jack

Czy to rozwiąże problem cichego grania i charczenia ?

• #2 11 Lut 2016 21:21
    japycz321
    Poziom 20  

Jakikolwiek odtwarzacz mp3/mp4 nadaje się do wysterowania słuchawek nie głośnika. Nie mówiąc juz o tym ze możesz go spalić. Do głośnika podłącza się sygnał wysokopoziomowy. MP4 na wyjsciu ma sygnał niskopoziomowy który trzeba wzmocnić przy użyciu wzmacniacza. Może to być dowolny wzmacniacz audio tranzystorowy, czy prostszy na układzie scalonym TDA/LM. Z czego będziesz to zasilał? raczej ten 2 bedzie sensowniejszy

• #3 12 Lut 2016 00:19
    kazo.m
    Poziom 15  

Zasilany będzie z zasilacza po tablecie 5V, 2A
    Możesz mi polecić coś lepszego, co sprawdzi się w takim połączeniu ?

• #4 12 Lut 2016 07:03
    japycz321
    Poziom 20  

Nic sie nie sprawdzi za dobrze. 5V i zasilacz impulsowy po tablecie to nie zasilanie do wzmacniacza. Chyba ze to ma grać byle grało to ok. 3W to trochę za mała moc do słuchania muzyki.

• #5 12 Lut 2016 11:10
    kazo.m
    Poziom 15  

Chodzi mi o to by głośnik grał głośniej niż teraz, jakość dźwięku nie musi być super, ale jednocześnie muszę się zmieścić z wzmacniaczem w obudowie głośnika.
    Dźwięk jaki będzie odtwarzany, to odgłos startującego statku więc jakość nie musi być aż tak dobra.
    Jakie inne źródło zasilania można wykorzystać, które będzie lepsze od tego zasilacza ?

• #6 12 Lut 2016 11:19
    japycz321
    Poziom 20  

Jeśli nie chcesz słuchać muzyki to może i ten pierwszy wystarczy. Ale nadal 3W to szału nie zrobi, ani z głośnością ani z "głębią" tego dźwięku. Lepszym rozwiązaniem byłoby coś na 12V.

• #7 12 Lut 2016 11:54
    kazo.m
    Poziom 15  

Ok. Bardzo dziękuję za pomoc. Poszukam czegoś na 12 V i dam znać co udało mi się znaleźć.
    Głośnik ma około 15 W i 8 Omów, mam szukać czegoś o podobnych parametrach ?

• #8 12 Lut 2016 12:57
    japycz321
    Poziom 20  

Jeśli będzie miał większa moc i przesadzisz z głośnością możesz uszkodzić głośnik, jeśli mniejszą to przy większym poziomie głośności może zacząć się przesterowywać i zniekształcenia zrobią się spore. Okolice tych 15W to rozsądna wartość.

• #9 15 Lut 2016 00:20
    kazo.m
    Poziom 15  

Witam.
    Trochę czasu zajęło mi dokończenie modelu, ale w międzyczasie zauważyłem , że głośnik ma bardzo mały magnes i żadnych oznaczeń - totalna chińszczyzna.
    Lepiej będzie poszukać innego z większym magnesem ?
    Obok mojej klatki jest zakład mojego znajomego, który zajmuje się naprawą sprzętu audio w samochodach, na pewno będzie miał głośnik 15W 8Omów z większym magnesem.
    Z mini wzmacniaczy nie znalazłem nic innego poza tym na układzie TDA7297, więc chyba pozostanę przy nim.

• Pomocny post
    #10 15 Lut 2016 09:17
    japycz321
    Poziom 20  

Słuchałeś juz jaki to ma dźwięk? jeśli nie to najpierw to zrób i posłuchaj. Głośnik możesz wymieniać później, a spore prawdopodobieństwo że ten wystarczy.

• #11 15 Lut 2016 12:20
    kazo.m
    Poziom 15  

Mam jeszcze jedną prośbę, czy możesz mi podpowiedzieć jakiego zasilacza szukać do tego wzmacniacza na 12V ?

• #12 15 Lut 2016 15:00
    japycz321
    Poziom 20  

teoretycznie dowolny o odpowiednim napięciu i wystarczającym prądzie. W praktyce transformatorowy z odpowiednią filtracją powinien być dobry. Możesz go nawet samemu zrobić, potrzebujesz transformatora, mostka prostowniczego i kondensatora.

• #13 15 Lut 2016 15:30
    MrKamileq
    Poziom 7  

tylko transformatory nie są tanią rzeczą z 230/12v kosztuje około 50 zl więc transformatora szukaj w zepsutym sprzęcie :)

• #14 15 Lut 2016 15:47
    Freddy
    Poziom 43  

MrKamileq napisał:
    tylko transformatory nie są tanią rzeczą z 230/12v kosztuje około 50 zl więc transformatora szukaj w zepsutym sprzęcie :)
    Kup lampke halogenowa 20W za 30 zł, wyjdzie taniej :D, tam jest trafo 12V 20W.

• #15 15 Lut 2016 18:30
    kazo.m
    Poziom 15  

Na razie chyba zostanę przy zasilaczu impulsowym, bo zbyt drogo to wszystko wyniesie, a w przyszłości pomyślę o złożeniu zasilacza transformatorowego.

• #17 15 Lut 2016 21:31
    kazo.m
    Poziom 15  

Do 30 zł można dostać taki zasilacz do monitora czy laptopa.
    Myślę, że na razie taki wystarczy i zobaczę jak to wszystko działa.

Edit:
    Wszystko podłączone i gra świetnie. Głośnik jest wystarczająco głośny, a i charczenie zniknęło.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i wskazówki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME