Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogrzewanie podłogowe na grawitacji bez pompy

sokol27je 11 Lut 2016 20:38 3375 19
  • #1 11 Lut 2016 20:38
    sokol27je
    Poziom 6  

Witam, posiadam w domu instalacje grawitacyjna, piony z 5/4", grzejniki grzeją dobrze (nawet dekoracyjny pionowy 2m). Przy okazji remontu łazienki chciałbym włożyć ogrzewanie podłogowe, tylko po to żeby była ciepła podłoga bo grzejnik i tak będzie. Powierzchnia łazienki do ogrzania podłogi to 5m2.
    Jak proponujecie to zrobić by dobrze działało? ...konieczna będzie pompa w instalacji i zabezpieczanie przed wysoka temperatura, jest może do tego schemat...

0 19
  • #2 11 Lut 2016 21:01
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Schematy są i były już ilustrowane przy niejednym temacie. Jeżeli jest ogrzewanie podłogowe to zazwyczaj robione jest z rur pex, a do tego pompa już obowiązkowo

1
  • #3 11 Lut 2016 22:57
    sokol27je
    Poziom 6  

Jakbym znalazł schemat odpowiedni to bym nie pytał....
    a są może większe średnice pex lub inne rozwiązania stosowane w mojej sytuacji, pompa wody wchodzi w gre ale tylko przy pex (przy piecu teraz by to było bardzo pracochłonne). Właściwie to sie zastanawiam czy np nie zrobić tej pex na 2 razy po koło 12m lub 3 po około 8m może wtedy dało by rade bez pompy? (bo jest jeszcze problem z jej włacz/wył) do tego zawór rtl dla odpowiedniej temeratury jak juz pisałem podłoga nie musi ogrzewać łazienki aby była tylko "dość ciepła"

0
  • #4 11 Lut 2016 23:16
    jaszto
    Poziom 22  

Zrób sobie ogrzewanie elektryczne.

0
  • #5 11 Lut 2016 23:39
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

sokol27je napisał:
    Jakbym znalazł schemat odpowiedni to bym nie pytał....
    a są może większe średnice pex lub inne rozwiązania stosowane w mojej sytuacji, pompa wody wchodzi w gre ale tylko przy pex (przy piecu teraz by to było bardzo pracochłonne). Właściwie to sie zastanawiam czy np nie zrobić tej pex na 2 razy po koło 12m lub 3 po około 8m może wtedy dało by rade bez pompy? (bo jest jeszcze problem z jej włacz/wył) do tego zawór rtl dla odpowiedniej temeratury jak juz pisałem podłoga nie musi ogrzewać łazienki aby była tylko "dość ciepła"

Żeby mieć pewność że będzie grzać, musisz mieć pompę na tym tylko obiegu. Poza tym najlepiej, żeby samo się odpowietrzało. Im więcej metrów wsadzisz, tym trudniej to przejdzie na grawitacji, poza tym przewód musiałbyś ułożyć z minimalnym spadkiem, bez jakichkolwiek syfonów, a wyjście podłączyć poniżej podłogi, czyli np. w piwnicy. Nie widzę szansy ułożenia 24 m, żeby grzało na grawitacji.
    Ja mam na niewielkiej powierzchni w kuchni na parterze pod stołem aby było ciepło w "nogi" ułożony pex ze spadkiem, podpięty pod wyjście grzejnika panelowego, i podłączone poniżej podłogi w piwnicy. To nie służy do ogrzewania, tylko jest ciepła podłoga pod stopami.

Pozdrawiam

0
  • #6 12 Lut 2016 19:34
    sokol27je
    Poziom 6  

czyli masz dokładnie tak jak chce mieć, tez tylko ciepło w nogi na małej powierzchni jak już pisałemi i tak grzejnik będzie...
    mogę zrobić ze spadkami nie ma problemu ta łazienka jest na 1pietrze a pion idzie za ścianą, jak rozumiem na podłodze masz w poziomie równo a spadki są na wejściu i wyjściu? i ile metrów pex u ciebie jest 16mm?
    stąd ten pomysł na np 2 razy po 12m w sumie to nie wiem ile metrów trzeba tej pex żeby ogrzać 5m2 na zasadzie aby tylko było ciepło w nogi?
    a jak ty masz podpięcie na wyjsciu grzejnika, że cała woda z grzejnika idzie na podłogówkę czy trójnik? i czy masz zawór rtl w tym układzie?

0
  • Pomocny post
    #7 12 Lut 2016 21:22
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

sokol27je napisał:
    czyli masz dokładnie tak jak chce mieć, tez tylko ciepło w nogi na małej powierzchni jak już pisałemi i tak grzejnik będzie...
    mogę zrobić ze spadkami nie ma problemu ta łazienka jest na 1pietrze a pion idzie za ścianą, jak rozumiem na podłodze masz w poziomie równo a spadki są na wejściu i wyjściu? i ile metrów pex u ciebie jest 16mm?
    stąd ten pomysł na np 2 razy po 12m w sumie to nie wiem ile metrów trzeba tej pex żeby ogrzać 5m2 na zasadzie aby tylko było ciepło w nogi?
    a jak ty masz podpięcie na wyjsciu grzejnika, że cała woda z grzejnika idzie na podłogówkę czy trójnik? i czy masz zawór rtl w tym układzie?

Spadek to spadek, również w podłodze, ciężko to wykonać. U mnie jest około 7-8m i 2-3 m2. Ja mam trochę nietypową instalację bo jednorurową, ale wszystko działa też na grawitacji. Na wyjściu grzejnika jest trójnik i dwa zawory, którymi można ustawić proporcje przepływu, np. zablokować bezpośrednie wyjście grzejnika, a poprowadzić obieg poprzez spiralę w podłodze. Podłączenie pod wyjście grzejnika ogranicza temperaturę cieczy wchodzącej do podłogówki, co jest istotne jak temperatura cieczy zasilającej jest wysoka, szczególnie stosowane przy grawitacyjnym obiegu. Ale też trzeba wziąć pod uwagę, czy jest wystarczający przekrój przewodu zasilającego grzejnik, żeby nie było tak, że na podłogówkę będzie wchodzić zimna woda. Na wyjściu podłogówki jest tez zawór, na wypadek gdyby coś się stało z instalacją podłogową, wtedy ten obieg można całkowicie wyłączyć. Z pompą masz większą gwarancję że to będzie działać.

Narysuj swój schemat, jak u Ciebie wygląda układ CO i jak chcesz to podłączyć, wtedy łatwiej ktoś Ci da uwagi.

Pozdrawiam

0
  • #8 13 Lut 2016 18:38
    sokol27je
    Poziom 6  

własnie nie wiem jak to rozegrać żeby było dobrze, bo własnie mam remont i będą płatki granitowe wiec dobre do podłogówki i mam nadzieje już ich nigdy zrywać nie będę:).
    Jak udało ci się zrobić spadek na podłodze? styropian ze spadkiem bo wylewka to chyba nie?
    ja będę miał chyba problem jakbym chciał tak jak Ty bo ciepła jest w tym samym miejscu co zimna, ciepła musiała by iść po ścianie na podłogę...
    a są w ogóle jakieś zestawy z pompą dla mojej sytuacji czy sam to muszę wszystko kompletowa/konstruować, raczej dużo większe moduły robią, i na 20m pex to jakaś "mała" pompa żeby grawitacji za raz nie popsuć

Właściwie to na razie abym pex włożył w podłogę a później będę najwyżej kombinował jak to ustawić by działało:)

schemat mój wygląda tak, pion (środkowy) idzie klatka schodową za ściana łazienki (w rogu)...

0
  • #9 13 Lut 2016 20:58
    roman 18
    Poziom 19  

witajcie,kolego co prawda nie jest to zgodne ze sztuka hydrauliki ale mógłbym ci zaproponować rozwiązanie tego tematu w ten sposób.jeżeli będziesz miał grzejnik w łazience to podłącz podłogówkę z tyłu grzejnika w powrót na zaworze najlepiej dobrej jakości kulowy aby było jak najmniej dławienia i przepuść to przez podłogówkę,ale 20 m to max i najlepiej jak miałbys możliwość wpięcia tego powrotu gdzieś poniżej tej podłogi .oczywiście powrót tego grzejnika też łączysz do instalacji ale zawór powrotu musi być aby to zamknąć gdy będzie grzała podłoga.warunkiem tego jest to aby przy wszystkich grzejnikach były zawory aby wyrównać opory które powstaną po podłączeniu podłogówki.pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #10 14 Lut 2016 00:00
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

sokol27je napisał:
    własnie nie wiem jak to rozegrać żeby było dobrze, bo własnie mam remont i będą płatki granitowe wiec dobre do podłogówki i mam nadzieje już ich nigdy zrywać nie będę:).
    Jak udało ci się zrobić spadek na podłodze? styropian ze spadkiem bo wylewka to chyba nie?
    ja będę miał chyba problem jakbym chciał tak jak Ty bo ciepła jest w tym samym miejscu co zimna, ciepła musiała by iść po ścianie na podłogę...
    a są w ogóle jakieś zestawy z pompą dla mojej sytuacji czy sam to muszę wszystko kompletowa/konstruować, raczej dużo większe moduły robią, i na 20m pex to jakaś "mała" pompa żeby grawitacji za raz nie popsuć

Właściwie to na razie abym pex włożył w podłogę a później będę najwyżej kombinował jak to ustawić by działało:)

schemat mój wygląda tak, pion (środkowy) idzie klatka schodową za ściana łazienki (w rogu)...

Ułożenie ze spadkiem, 2m-1cm spadku, gdy jest 8m-4cm+grubość przewodu = 6 cm betonu w poziomie, gdybyś ułożył w styropianie, to wtedy nie masz grzania, :D jak zmniejszysz grubość styropianu, będziesz grzał piwnicę... Dlatego napisałem Ci, że nie widzę szansy na 24 m na grawitacji.

Co do pompy, są pompy cyrkulacyjne do wody o wydajności 6l/min, ale mają małą wysokość podnoszenia, dlatego w przypadku zapowietrzania obiegu mogłyby mieć problem, poza tym nie wiem jak z zawartością zanieczyszczeń w obiegu, czy by się nie wydzierały... Są pewne zasady prowadzenia kabli w łazience, dlatego bez znajomości miejsca zamontowania grzejnika i wanny/prysznica trudno powiedzieć, czy taka pompa mogłaby być zamontowana w łazience, czy musiałaby być w piwnicy, a raczej jak piszesz na klatce schodowej... Nawet przepływ 6l/minutę na tym tylko obiegu mógłby zmienić przepływ grawitacyjny w pozostałych grzejnikach, dlatego powinna być możliwość dławienia obiegu podłogówki zaworem, a w związku z tym tak istotne jest miejsce zamontowania pompy, i kierunku przepływu aby zapobiec sytuacji że w pompie pojawi się powietrze, bo to oznacza jej spalenie. Przy pompie obiegowej do CO 25/4 na pierwszym biegu o mocy 30W, i zdławieniu do 1/4 przekroju pex16 uzyskasz przepływ 3,5l/minutę... Bez dławienia taka pompa może obsłużyć całą Twoją instalację. Możesz znaleźć również sterownik który na podstawie czujników temperatury może sterować pompą...

Najlepiej zrobić instalację i podłączyć przed betonem na styropian, wtedy można sprawdzić czy działa... :D

Pozdrawiam

0
  • #11 15 Lut 2016 11:00
    sokol27je
    Poziom 6  

roman 18 napisał:
    witajcie,kolego co prawda nie jest to zgodne ze sztuka hydrauliki ale mógłbym ci zaproponować rozwiązanie tego tematu w ten sposób.jeżeli będziesz miał grzejnik w łazience to podłącz podłogówkę z tyłu grzejnika w powrót na zaworze najlepiej dobrej jakości kulowy aby było jak najmniej dławienia i przepuść to przez podłogówkę,ale 20 m to max i najlepiej jak miałbys możliwość wpięcia tego powrotu gdzieś poniżej tej podłogi .oczywiście powrót tego grzejnika też łączysz do instalacji ale zawór powrotu musi być aby to zamknąć gdy będzie grzała podłoga.warunkiem tego jest to aby przy wszystkich grzejnikach były zawory aby wyrównać opory które powstaną po podłączeniu podłogówki.pozdrawiam.

zawory są te słynne stare cieknące na parterze na 1pietrze będzie wszystko nowe, regulacja zaworów tylko na tym pionie czy całej instalacji?
    czyli schemat wyglądałby tak?

Sstalone napisał:
    Witam,

Ułożenie ze spadkiem, 2m-1cm spadku, gdy jest 8m-4cm+grubość przewodu = 6 cm betonu w poziomie, gdybyś ułożył w styropianie, to wtedy nie masz grzania, :D jak zmniejszysz grubość styropianu, będziesz grzał piwnicę... Dlatego napisałem Ci, że nie widzę szansy na 24 m na grawitacji.

Co do pompy, są pompy cyrkulacyjne do wody o wydajności 6l/min, ale mają małą wysokość podnoszenia, dlatego w przypadku zapowietrzania obiegu mogłyby mieć problem, poza tym nie wiem jak z zawartością zanieczyszczeń w obiegu, czy by się nie wydzierały... Są pewne zasady prowadzenia kabli w łazience, dlatego bez znajomości miejsca zamontowania grzejnika i wanny/prysznica trudno powiedzieć, czy taka pompa mogłaby być zamontowana w łazience, czy musiałaby być w piwnicy, a raczej jak piszesz na klatce schodowej... Nawet przepływ 6l/minutę na tym tylko obiegu mógłby zmienić przepływ grawitacyjny w pozostałych grzejnikach, dlatego powinna być możliwość dławienia obiegu podłogówki zaworem, a w związku z tym tak istotne jest miejsce zamontowania pompy, i kierunku przepływu aby zapobiec sytuacji że w pompie pojawi się powietrze, bo to oznacza jej spalenie. Przy pompie obiegowej do CO 25/4 na pierwszym biegu o mocy 30W, i zdławieniu do 1/4 przekroju pex16 uzyskasz przepływ 3,5l/minutę... Bez dławienia taka pompa może obsłużyć całą Twoją instalację. Możesz znaleźć również sterownik który na podstawie czujników temperatury może sterować pompą...

Najlepiej zrobić instalację i podłączyć przed betonem na styropian, wtedy można sprawdzić czy działa... :D

Pozdrawiam

tak zacznę na samym styropianie własnie od sposoby romana18 właściwie to to samo co u ciebie, jak nie zadziała to będę zmuszony na pompe.
    schemat łazienki

0
  • Pomocny post
    #12 15 Lut 2016 11:45
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

sokol27je napisał:
    roman 18 napisał:

zawory są te słynne stare cieknące na parterze na 1pietrze będzie wszystko nowe, regulacja zaworów tylko na tym pionie czy całej instalacji?
    czyli schemat wyglądałby tak?

Schemat podłączenia tak, jeżeli to ma być tylko grawitacyjnie. Jeżeli ułożysz spiralę bez spadku, to może nie działać. Proponowałbym również dać zawór na wyjściu podłogówki, tak na wszelki wypadek. Jaka jest odległość od góry grzejnika łazienkowego do proponowanego ujścia podłogówki do pionu powrotnego? Najlepiej, gdyby przekrój pexa nie był mniejszy aniżeli przekrój rury zasilającej grzejnik drabinkowy. Gdyby było inaczej, to jak zamknie się zawór powrotny dla odpływu bezpośredniego z grzejnika do pionu powrotnego, żeby wymusić obieg przez podłogówkę, ograniczy to moc grzejnika. Co do regulacji zaworów, to niech wypowiada się kolega roman 18, bo ja jego uwagi nie rozumiem, po co wyłączać grzejnik ja grzeje podłogówka, jak jest za gorąco wystarczy zmniejszyć przepływ na całym obiegu grzejnik + podłogówka, poprzez zawór na wejściu wody do grzejnika na górze lub zdławić oba zawory pod grzejnikiem lub ewentualnie na proponowanym przeze mnie zaworze na wyjściu podłogówki.

Czy obecny grzejnik drabinkowy pozostaje, i jaką temperaturę na wejściu i na wyjściu grzejnika uzyskujesz normalnie?

Pozdrawiam

Dodano po 12 [minuty]:

sokol27je napisał:
    tak zacznę na samym styropianie własnie od sposoby romana18 właściwie to to samo co u ciebie, jak nie zadziała to będę zmuszony na pompe.
    schemat łazienki

Możesz też zastosować inny sposób, robisz beton, w niego wkładasz listwy w taki sposób, że ich dolna krawędź wyznacza położenie pexu, następnie po stwardnieniu betonu w stopniu takim że możesz na niego wejść, wyjmujesz listwy i w szczeliny równo układasz pex ze spadkiem, i zalewasz betonem który zwiąże z niezastygniętym betonem, na styropianie może być ciężko to zrobić. :D Przewód możesz tylko układać tam gdzie będziesz chodzić, a nie na całej powierzchni.

Pozdrawiam

0
  • #13 15 Lut 2016 12:39
    sokol27je
    Poziom 6  

tak na razie spróbuje na samej grawitacji, nie wiem jak w mojej sytuacji miałbym wykonać spadek na podłodze jak zasilanie i powrót sa w tym samym miejscu, nie rozumiem twojego sposobu na spadek. W schemacie mam zawór na wyjściu podłogówki, a jaki ty proponowałeś zawór na wyjściu podłogówki?. grzejnik drabinkowy dopiero będzie instalowany http://www.fischergrzejniki.com.pl/p/393/grzejnik-%C5%82azienkowy-fischer-nord-160x50..

temperatury są bardzo rożne w skrajnym przypadku zdarza się ze woda nie piecu się zagotuje :D chodź na ogól 80-60c na wejściu na wyjściu około 20c mniej(ale jak pisałem drabiniaki tej jeszcze nie ma jest na razie panelowy)

no własnie nie wiem jak ten spadek wykonać za równo projekt i nachylenie. Widze tylko trzy możliwości nachyleń a i ważne mam na to około 11cm:
    *ze spadkiem styropian na to pex z tym samym spadkiem i zalewam betonem na równo(czyli betonu raz grubiej raz cieniej, rożny dystans pex do terakoty)
    *styropian na równo a pex układam jakoś ze spadkiem w betonie(podkładam cos pod pex np lub podczas zalewanie, tez rożny dystans pex do terakoty)
    *wszystko ze spadkiem styropian pex beton(równy dystans pex do terakoty, podłoga ze spadkiem :| )
    A projekt to spadek po scianie 3m lub 2m łatwiej pod 2m zasilanie mogłoby isc po scianie...

0
  • #14 15 Lut 2016 13:25
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

sokol27je napisał:
    tak na razie spróbuje na samej grawitacji, nie wiem jak w mojej sytuacji miałbym wykonać spadek na podłodze jak zasilanie i powrót sa w tym samym miejscu, nie rozumiem twojego sposobu na spadek. W schemacie mam zawór na wyjściu podłogówki, a jaki ty proponowałeś zawór na wyjściu podłogówki?. grzejnik drabinkowy dopiero będzie instalowany http://www.fischergrzejniki.com.pl/p/393/grzejnik-%C5%82azienkowy-fischer-nord-160x50..

temperatury są bardzo rożne w skrajnym przypadku zdarza się ze woda nie piecu się zagotuje :D chodź na ogól 80-60c na wejściu na wyjściu około 20c mniej(ale jak pisałem drabiniaki tej jeszcze nie ma jest na razie panelowy)

no własnie nie wiem jak ten spadek wykonać za równo projekt i nachylenie. Widze tylko trzy możliwości nachyleń a i ważne mam na to około 11cm:
    *ze spadkiem styropian na to pex z tym samym spadkiem i zalewam betonem na równo(czyli betonu raz grubiej raz cieniej, rożny dystans pex do terakoty)
    *styropian na równo a pex układam jakoś ze spadkiem w betonie(podkładam cos pod pex np lub podczas zalewanie, tez rożny dystans pex do terakoty)
    *wszystko ze spadkiem styropian pex beton(równy dystans pex do terakoty, podłoga ze spadkiem :| )
    A projekt to spadek po scianie 3m lub 2m łatwiej pod 2m zasilanie mogłoby isc po scianie...

Zawory na wyjściu podłogówki, nie zauważyłem, takie same są u mnie i u Ciebie.

Tylko te warianty:
    1)ze spadkiem styropian na to pex z tym samym spadkiem i zalewam betonem na równo(czyli betonu raz grubiej raz cieniej, rożny dystans pex do terakoty)
    2)styropian na równo a pex układam jakoś ze spadkiem w betonie(podkładam cos pod pex np lub podczas zalewanie, tez rożny dystans pex do terakoty)

Jak oceniam, że 2 jest lepszy, ale mniej metrów pexa można ułożyć. W tym wariancie można posłużyć się listwami do ułożenia pexa w betonie, 11 cm to zdecydowanie za dużo żeby można wyciągać listwy z betonu bez jego zniszczenia.

Dla grawitacji ważna jest różnica poziomów, ale również brak jakichkolwiek syfonów w obiegu.

60 stopni to trochę za dużo dla podłogi, dlatego grzejnik ma za zadanie tą temperaturę wejściową wody do podłogówki zmniejszyć. Jeżeli bez grzejnika, a z pompą, to trzeba by było się podłączać pod pion powrotny...

0
  • Pomocny post
    #15 15 Lut 2016 20:03
    roman 18
    Poziom 19  

witajcie,właśnie chodziło mi o taką instalację tej podłogówki,zawory kulowe wstaw nowe z dławicami,nie baw się w spadki bo się zamotasz i narobisz syfonów,grzejnik musi być aby zmniejszyć temperaturę a także uzyskać większe ciśnienie na podłogówkę.warunkiem działania jest dobre odpowietrzenie tego.napuść wody do instalacji ,zamknij zasilanie drabinki,to wtedy powrotem będzie napełniała się podłogówka,grzejnik tak długo odpowietrzaj aż będzie leciała woda oczywiście zamiast odpowietrznika wkręć jakijś zawór na czas odpowietrzania.pozdrawiam

0
  • #17 17 Lut 2016 18:39
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

sokol27je napisał:
    Dzieki za rady a co powiecie na pexe 20mm, może bedzie lepszy obieg wieksza srednica?
    http://pl.wavin.com/web/produkty/grzanie-i-ch...owe/rura-pexalpe-cz-w.pn10-20x2.25100m-17.htm

Większa średnica to mniejsze niebezpieczeństwo syfonów, i więcej ciepła w podłodze, ale jak zrobisz ze spadkiem to takiego niebezpieczeństwa nie ma, a obieg uzależniony będzie również od średnicy przepływu w grzejniku i zaworów, jeżeli tam jest 3/4 to możesz również w podłodze dać 20 mm. Wszystko będzie uzależnione jaki uzyskasz przepływ, jak będzie za duży to będziesz musiał go dławić żeby temp. wody nie była za duża.

Pozdrawiam

0
  • #18 17 Lut 2016 20:34
    sokol27je
    Poziom 6  

instancja z 3/4 a grzejnik na pewno mniejsze rurki wysyłałem linka, czyli z czego lepiej 16 czy 20?(chodzi mi tylko o poprawność działania mojej instalacji)

0
  • #19 18 Lut 2016 09:03
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

sokol27je napisał:
    instancja z 3/4 a grzejnik na pewno mniejsze rurki wysyłałem linka, czyli z czego lepiej 16 czy 20?(chodzi mi tylko o poprawność działania mojej instalacji)

W linku nie podano jakie są króćce w grzejniku ale obstawiam że 1/2 cala, sam grzejnik ma przepływ dwu rur czyli 3/4, króćce przyłączeniowe ograniczają ten przepływ do 1/2, poza tym zastosujesz tu zawory 1/2, więc dalej jak dasz pex 20 to nie wiem czy Ci coś pomoże, sam nie mam doświadczenia z ponad 20 m pex w podłodze na grawitacji i jeszcze z brakiem spadku. Jeżeli wstawisz później pompę w obieg, to pex 16 wystarczy.

Pozdrawiam

0
  • #20 19 Lut 2016 13:16
    sokol27je
    Poziom 6  

Sstalone napisał:
    Witam,

W linku nie podano jakie są króćce w grzejniku ale obstawiam że 1/2 cala, sam grzejnik ma przepływ dwu rur czyli 3/4, króćce przyłączeniowe ograniczają ten przepływ do 1/2, poza tym zastosujesz tu zawory 1/2, więc dalej jak dasz pex 20 to nie wiem czy Ci coś pomoże, sam nie mam doświadczenia z ponad 20 m pex w podłodze na grawitacji i jeszcze z brakiem spadku. Jeżeli wstawisz później pompę w obieg, to pex 16 wystarczy.

Pozdrawiam

Tak, przyłącze grzejników to 1/2 cal, "drabinka" także z 1/2 cała zaś pionowe ruru blisko 1 cal (sam to wyliczałem).
    Kiedyś przy instalacji grzejników faveir w hali 15m hydraulik polecił dać na powrót grubsze rury niż na wejscie tłumacząc to sprawniejszym powrotem wody stad moja sugestia 20mm pex bo widze ze jest tez taka dostepna...
    pozdr

0