Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem 12V - MSP430

11 Lut 2016 22:04 999 8
  • Poziom 5  
    Przede wszystkim witam wszystkich.

Robię pierwsze kroki z elektroniką i napotkałem problem z uruchomieniem przekaźnika przy pomocy mikrokontrolera MSP430.

Czy brakuje mi czegoś pomiędzy pinem P2.3, a pinem IN w przekaźniku?

Coś o schemacie podłączenia:
    Przekaźnik SRD-12VDC-SL-C (low level trigger) - zasilany poprzez 12V DC
    Przekaźnik załącza się przy przyłożeniu GND (od zasilacza 12V) do pinu IN.
    Przy przyłożeniu masy z kontrolera do pinu IN przekaźnika nic się nie dzieje - to samo w przypadku podłączenia pinu na którym przesyłam sygnał LOW / HIGH.

Mikroprocesor MSP430- zasilany kablem USB 5V
    Poniżej wgrany SOFT. Przy podłączeniu pinu P2.3 (output) z P2.4 (input) oprogramowanie wydaje się poprawnie steruje układem i wykrywa sygnał wysoki i niski (sygnalizacja diodami zamieszczonymi w układzie).

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 5  
    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie stabilizatora napięcia.

Czy jest on konieczny przy podłączeniu szeregowo przekaźnika 5V i czujnika PIR, który pracuje na napięciach 5-20V (zasilając całość 12V)?

U = 12 - 5 = 7V
    No i resztę (7V) "przejąłby" czujnik?

Czy zastosować układ równoległy z dwoma stabilizatorami L7805?

Nie chce przerostu formy nad treścią, chciałbym zrobić zwykłe zapalanie światła w szafie sensorem ruchu. Całość zasilana na 12V z użyciem LED.

EDIT: i czy dla bezpieczeństwa wsadzić jakiś rezystor na to?
  • Poziom 12  
    Czegoś nie łapie, po co chcesz dać szeregowo pir i przekaźnik?
  • Poziom 5  
    Chciałbym podpiąć jednak przekaźnik przeznaczony na 5V. Jako, że zasilanie mam 12V, to mam 7V za dużo.

Czy ze względu, że tam jest niskie zużycie prądu na przekaźniku, to mógłbym zastosować po prostu rezystor do zbicia tych ~7V, czy lepiej połączyć z czujnikiem PIR, który "zużyłby" resztę, jako, że napięcie na jakim działa, to 5-20V?
  • Poziom 12  
    Jak możesz daj jakiś schemat co chcesz zrobić bo z tego co piszesz to jakąś głupote. Napisz po co i jak chcesz łączyć czujnik pir z przekaznikiem. Podaj model czujnika pir jaki chcesz użyć.
    Staram się Ciebie zrozumieć ale wnioskuję że popełniasz więcej błędów niż ustawa przewiduje.

Zobacz http://mikrokontrolery.blogspot.com/ tam się sporo nauczysz. Z tego co widzę masz marną wiedzę w temacie elektroniki, ja rozumiem że możesz być początkujący ale takie podstawy znajdziesz wszędzi w necie i nie rozumie po co sięgasz po procesor MSP430. Jest dużo rozwiązań tańszych i z dużą bazą gotowych rozwiązań jak PIC i AVR. Choć używanie mikrokontrolera do tak trywialnego zadania jak to jest w mojej opini marnowaniem sprzętu.
  • Poziom 5  
    Zacznę może od początku.

Chcę przy wykorzystaniu czujnika ruchu zapalać diody LED w szafie.

Czujnik PIR: HC-SR501 (IN: 5-20V, OUT:3,3V)
    Przekaźnik: SRD-12VDC-SL-C

Jako, że nie posiadam żadnej niskonapięciowej diody, która sygnalizowałaby mi wykrycie ruchu, wyciągnąłem z szuflady stary mikrokontroler, który mogłem w prosty sposób wykorzystać do testów. No i programowanie go do tego typu zadań jest zabawnie proste. Oczywiście w finalnym projekcie nie chcę używać mikrokontrolera - tak jak wspomniałeś, problem trywialny i marnowanie sprzętu.

Jako, że MSP430 ma tylko 3,3V na pinach, podłączyłem vcc i GND czujnika do zasilania 12V. Sukces, czujnik wykrywa ruch. Poszedłem krok dalej. Podłączyłem w ten sam sposób przekaźnik. Tutaj już nie było tak kolorowo. I tutaj zaczął się mój temat - jak podłączyć poprawnie przekaźnik 12V. Z linka, którego podesłałeś zrozumiałem, że mam za niskie napięcie, by wyłączyć przekaźnik (sam przekaźnik załącza się pod niskim stanem).

Przestudiowałem przekaźniki 5V i stwierdziłem, że taki będzie dla mnie najodpowiedniejszy. Napięcie wyjściowe czujnika (3,3V), będzie w stanie nadać sygnał wysoki i tym samym wyłączyć, bądź włączyć przekaźnik (przy kupnie na stan niski i wysoki).

Tutaj padło moje drugie pytanie - nie chciałem zakładać kolejnego tematu.
    Czy mogę podłączyć szeregowo pod zasilanie 12V DC - przekaźnik 5V i czujnik 5-20V?
    Dodatkowo dopytałem, czy jak podłączę równolegle, to zastosować stabilizator napięcia czy też jakiś rezystor? Z mojego krótkiego doświadczenia z diodami led wiem, że napięcia się łączą, tylko nie wiem co w przypadku, gdy sprzęt działa na zakresie napięć, jak powyższy czujnik.

Poniżej schemat dla podłączenia szeregowo i równoległego: (tak, wiem, rezystory rysuje się podłączone wzdłuż)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Komplikujsze panie komplikujesz, z tego co widzę przekaźnik możesz wysterować łatwo z czujnika pir bez kombinacji. Minutę poświęciłem http://www.spikenzielabs.com/Catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=948 nie patrząc nawet na schemat modułu. A wręcz jeszcze bym to uprościł i zamiast przekaźnika poleciał bym z diodami.

A to po 2 min szukania https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3021781.html

Ja osobiście bym się nie bawił z modułem przekaźnika tylko sterował za pomocą tranzystora ledami.

Niestety zasugerowałem się tym iż nie było mowy o modułach tylko o przekaźniku i czujniku PIR, stąd moje domysły o popłnianiu błędów. Mogłeś to na starcie napisać obeszło by się bez zbędnego pisania.
  • Poziom 5  
    Dziękuję. Wszystko jasne.
    Porzucam pomysł z przekaźnikiem i zastosuję się do schematu z pierwszego linku - wykorzystanie tranzystora.