Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrodzenie - jakie słupki?

PchlaW81 11 Feb 2016 22:20 27513 61
 • #1
  PchlaW81
  Level 23  
  Witam

  Przymierzam się wstępnie do ogrodzenia działki.

  Chciałbym was prosić o opinie odnośnie słupków "systemowych", że tak to nazwę. Odpalając allegro, bo na razie tam wstepnie szacuje koszty, takowych słupków jest pełno, głownie ocynk z plastikową zaślepką, okrągłe lub prostokątne, do tego trzeba specjalne blaszki dokupić żeby zrobić przelotki.

  Patrząc na wiekowe płoty po wsi czy wsiach wiele stoi jak "pijane" ale głownie to powód płytkich fundamentów lub podmurówki, słupki owszem też są pokrzywione ale trzymają się w podmurówce prosto. Dlatego bliżej by mi było do słupków typowo metalowych okrągłych i dospawanie przelotek np. z nakrętek, a już najlepiej do takich z profila/kątownika w kształcie litery L krawędzie 5cm x 5cm i grubość 5mm, wywiercić dziurki na grubość drutu i już jest przelotka, jest to rozwiązanie zapewne trwałe, ale droższe.

  Oczywiście chciałbym jak najtaniej i może ktoś robił takie ogrodzenie i wie coś na temat solidności tych systemowych słupków? Bo jeżeli to jest dobre i trwałe to nie pchał bym sie w koszty.

  Generalnie mam zamiar wykopać dołki/pęczki na minimum 80cm, w to beton i słupek, i drut naciągowy i siatka ocynk powlekana PCV, nie mam zamiaru robić podmurówki, ewentualnie zastanawiam się czy w części działki gdzie jest dom nie dać gotowej podmurówki ale to mało ważna kwestia.
  Jeżeli zaś chodzi o osadzanie słupków, to fundament głeboki na 80cm, ale słupek też muszę do samego dna wsadzać czy wystarczy jak np. kupie słupki 2 metrowe i 50cm z tego słupka osadze w fundamencie? Wydaje mi sie ze wazne aby była odpowiednia głębokość fundamentu żeby mróz go nie poprzestawiał a sam słupek już nie musi iść tak głęboko w niego tylko tak żeby potem był odpowiednio stabilny, ale może się myle?
 • #2
  adam158
  Level 23  
  W tym roku robiłem ogrodzenie systemowe, słupek kwadratowy, panel 223x150 plus deska betonowa na dole ,robiła mi to jakaś firma kilkuosobowa płaciłem 120 zł za m. bieżący(materiał plus robocizna ), ale te systemowe ogrodzenia to widzę że to chinczyk z hipermarketu , kilka lat temu wróżę tylko.
 • #3
  PchlaW81
  Level 23  
  Chyba literówka i nie kumam, czyli co po paru miesiącach jesteś nie zadowolony z jakości materiałów z których powstało Twoje ogrodzenie "systemowe"?
 • #4
  adam158
  Level 23  
  Zadowolony jestem bo ładnie wygląda ,ale to wszystko takie delikatne ,aż strach dotykać,do solidnych słupków ogrodzeniowych z rury fi 50 z grubą ścianką to im daleko ,koło domu mam ogrodzenie z jednej strony z taki właśnie solidnych słupków robił jeszcze je dziadek 40 lat wstecz i dalej stoi,a te systemowe chińczyki tylko ładnie wyglądają.
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  PchlaW81
  Level 23  
  Dzięki Panowie, moje obawy mają jak widać podstawy w waszych przykładach tzn. te tanie słupeczki to jak zabawkowe, ewentualnie żeby coś z nich było to ścianka musi być grubsza. Wiadomo chciałbym najtaniej,ale nie zaryzykuje byle jakich słupków jeżeli opinie mają takie jakie mają, lepiej sie wstrzymać rok z ogrodzeniem i zrobić solidniejsze jak będzie większy budżet aniżeli odstawić lichawy płot.

  A wypowie się ktoś jak z tym osadzaniem słupków? Trzeba równo z dnem fundamentu czy słupek może być wyżej ważne żeby fundament był głeboko.
 • #7
  Anonymous
  Level 1  
 • #8
  PchlaW81
  Level 23  
  Dziękuje Ci bardzo, dwa odpowiedzi za jednym zamachem : ) Też mi chodziło po głowie jakby to ustawiać, ale to daleka droga. Swoją droga słupki raczej nie będą ocynk, tylko zwykłe stalowe fi 42, 45 albo 48 mm, musze określic budżet czy to jednak będzie już ten rok czy dopiero następny lub może jesień. Mam 160 metrów obwód, pasuje co 2m słupki, trzeba więc około 80ciu :)
 • #9
  kortyleski
  Level 43  
  Elaboraty o płocie z siatki :-D kup czarną rurę półtora cala, dziury wykop i do odpowiedniej głębokości zalej rzadkim betonem przemieszanym z gruzem. Na to słupek i oblac betonem gruzujac miejscami tak by stał prosto. Wsadzić go na 45 cm o ile planujesz płot 150. Później diaksem idealnie wyrównanasz wysokości. zaślepek multum jest w workach po 100 szt za grosze. Do tego dobra farba i masz lepsze niż system z marketu a cena wyjdzie podobna. Producent siatki jest w Zielonce pod Warszawą i ma niezłe ceny
 • #10
  wowka
  Level 28  
  Najlepiej ocynk lub ocynk + malowanie. Przejdź się po okolicy i popatrz u ludzi na bramy i płoty ze stali. Jak jest w miarę nowe to ładne ale jak zaczyna rdza wychodzić to wygląda to nieciekawie. Pomalowanie drugi raz już nie wygląda tak ładnie, no i dość szybko znowu rdza wychodzi.
  Najważniejsza w elementach ze stali jest pierwsza warstwa, nie przygotujesz, odtłuścisz materiału i pomalujesz byle jak i byle czym to po niedługim czasie rdza wyjdzie, a żeby to później uratować to trzeba albo piaskować albo szlifować do gołego metalu. A to pracochłonne i kosztowne.

  Niedawno jak robiłem sobie bramę to zdecydowałem się na cynkowanie. Koszt około 300zł ale jest spokój z malowaniem na wiele lat i nie będzie rdzawych zacieków.
 • #11
  PchlaW81
  Level 23  
  Muszę się rozejrzeć bo u sąsiada są słupki co 2m, a ja wyczytałem i już nawet widziałem że daje się co 2,5 metra bo taki jest standard gotowych podmurówek czy coś, ale dają też i co 3 czy 3,5 metra, a wtedy koszty ida w dół bo mniej słupków. Co do ocynku ... chciałbym do tego przelotki, a to nie przyspawa przecież tak łatwo. Swoją drogą, może mnie ktoś oświecić bo już któryś raz widzę, że przelotki są na płask, a chyba powinny być w pionie żeby drut przez nie szedł ????? Czemu tak? http://allegro.pl/slupki-ogrodzenie-gotowe-rura-51mm-dl-2m-promocja-i5958864716.html#thumb/1
 • #13
  PchlaW81
  Level 23  
  Wraca temat ogrodzenia. Będą słupki z kątownika 50x50x5, do tego gotowe podmurówki 250cm. Zdecydowany jestem na pólsuchy beton ktory będe ubijął w dziurze, tylko nadal myśle jak to sprawnie wszystko ustawić, chodzi mi po głowie dospawywanie jakiś starszych elelmentów stalowych, rurek, kątowników które mam koło domu, bo słupek będzie miał 2m w tym50cm w ziemi, ale trzeba dołek około metra, więc nie będe stawiał kupki z gruzu, zwłaszcza, że beton nie będzie mokry ale półsuchy, macie jakies pomysły? hm?
 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  supchem
  Level 21  
  A gdyby zastosować słupki betonowe? Nie wiem jak z ceną ale są dość trwałe.
 • #16
  PchlaW81
  Level 23  
  101pawel wrote:
  PchlaW81 wrote:
  ...macie jakies pomysły? hm?
  Post #7 wariant professional. Obrazki Ci się nie wyświetlają?

  Wyświetlają kolego, Twój pomysł jest jak na razie najlepszy : )

  Tzn. będę miał słupki z kątownika 50x50x5, będą dwu metrowe tj. pól metra w ziemi, reszta powyżej, ale dołek planuje metr gdzieś, beton półsuchy i ubijanie, dlatego nie moge nawalić za dużo gruzu, plan mam taki, żeby dospawać kawałki kątowników, profili, rurek które leżą mi jako złom do tych dwu metrowych słupków i ewentualnie na spodzie podłożyć minimalnie gruzu.

  Co o tym sądzisz?
  Wiem, że ustawiając takie słupki można dostać szewskiej pasji : )

  Jeszcze jest jedna kwestia, z jednej strony idzie mi ze spadem ogrodzenie, na 30 metrach będzie gdzieś około 30-40cm, w zasadzie to jest tak, że jest 30metrów ogrodzenia i dopiero na końcowych 10ięciu jest spadek, wydaje mi się, ze nie powinno być dramatu jak drut naciągowy będzie szedł lekko po skosie a z podmurówkami powinienem się jakoś wyrobić że nie będą śmiesznie wyglądać, jak się przyglądałem innym tego typu spadom przy ogrodzeniach to źle nie było, ale może masz podobnie i coś podpowiesz.
 • #17
  PchlaW81
  Level 23  
  A jaki byście ten pólsuchy beton polecili? B-15?
 • #18
  Anonymous
  Level 1  
 • #19
  PchlaW81
  Level 23  
  Kiedyś planowałem robić sam beton, ale pewne rzeczy zweryfikowały moje plany i najrozsądniejszym wyjściem wg mnie było by zamówić połsuchy beton, wstawić słupek, obijać w koło niego jakimś specjalnym ubijekiem własnej roboty hm?
 • #20
  Anonymous
  Level 1  
 • #21
  berlingo
  Level 22  
  Najtansze słupki na płot to złomowe rury ocynkowane ze szklarni rozbiórkowych ,które potem zalewa się rzadkim betonem w środku ,są bardzo tanie
 • #22
  PchlaW81
  Level 23  
  Ręcznie chcesz mieszać tyle betonu? : ) Powodzenia.

  Słuchaj, narobiłem się trochę w budownictwie, niekoniecznie w branży zewnętrznej czy betonowej, byłem narwany i jeszcze trzy lata temu, z namiętnością dałbym sobie popalić mieszając taką ilość betonu ręcznie, ale nie w obecnym czasie, kiedy w młodym wieku zdrowie już protestuje, dlatego tak jak kiedyś przeginałem w jedną stronę, tak teraz naginam ile mogę, żeby nie obciążać organizmu. Skoro profesjonalne ekipy już nie bawią się w betoniarki tylko zamawiają beton, to jaki jest sens mieszać go ręcznie u siebie na prywatnej działce :D

  Koniec tematu, dzięki, ze jako jedyny cierpliwie podpowiadałeś,

  P.S

  Robie po godzinach, ogrodzenie to jeden z wielu podpunktów jakie miałem w planie na ten rok który jest związany z okolicą i budynkami w moim gospodarstwie, chce sie wyrobić do konca sierpnai, trzymaj kciuki.

  Pozdraiam
 • #23
  PchlaW81
  Level 23  
  Jaką siatkę byście doradzili? Myślałem nad ocynkiem, ale sąsiad mówi, że najważniejsze to kupić "pewny" produkt, bo są takie siatki ocynkowane co od razu rdzewieją, z drugiej strony kolega mi mówi, że jak siatka jest powlekana to ta powłoka z czasem odłazi, no u sąsiada jest pare lat i nic takiego nie zaobserwowałem, jakie Wy macie doświadczenia?
 • #24
  supchem
  Level 21  
  Ja mam siatkę powlekaną od 7 lat i nic nie odłazi. Wygląda jak wtedy gdy montowałem. Mam też trochę ocynkowanej ale takiej wyprodukowanej w PRL-u, a zamontowanej 10 lat temu i nie rdzewieje. Ta ocynkowana jest z drutu 5mm i ma taką zaletę że w przeciwieństwie do powlekanej psy nie dadzą rady jej uszkodzić.
  Pozdrawiam
 • #25
  marqqv
  Level 32  
  Ja mam siatkę powlekaną od 21lat i nic się nie dzieje ważne by nie uszkodzić przy montażu a ocynkowaną mam pomalowaną lepikiem i jest już 35 lat :D
 • #26
  PchlaW81
  Level 23  
  Dziękuje za rady. Ważne pewnie, zeby powlekany był gruby drut, a nie że 2mm a reszta grubości to powlekanie : )
  Jutro musze sprawdzić ceny. pozdrawiam
 • #27
  Jarzabek666
  Level 38  
  101pawel wrote:
  Nie istnieje coś takiego jak beton B15 w konsystencji półsuchej. Beton to mieszanina cementu, wody i kruszywa, a proporcje tych składników w tej mieszaninie determinują jego klasę.


  Jest tyle odmian co dusza pragnie B15 jak najbardziej występuje w postaci półsuchej jak i B20 nie wspomnę o stabilizacji B5 czy B10. Beton C już nie, ale o tym najbardziej wiedzą fachowcy co kładą krawężniki obrzeza itd. Bez problemu taki beton ukręci ci TopBeton i inne firmy zajmujące się betonami. Bo konsystencja zależy już od zamawiającego.
 • #28
  jaktom3
  Level 10  
  Na słupki idealna jest rurka ocynkowana. Zamiast systemowych paneli lepiej dać siatkę z ocynkowanego drutu fi4mm z oczkiem 10x10. Siatka jest bardziej odporna na zniszczenie. Panele po wygięciu najszczęściej w całości nadają się do wymiany. Dobrze jest dać podmurówkę z prefabrykatów. Z doświadczenia wiem że podmurówek najlepiej szukać u miejscowych producentów. Warto popytać u sąsiadów i przejrzeć drobne ogłoszenia lokalne. Te podmurówki z allegro zrobione są z piasku z odrobiną cementu, zamiast zbrojenia mają drut. Lokalni producenci starają się ponieważ sprzedają dla klientów z najbliższej okolicy.
  Mam takie ogrodzenie od 4 lat i jestem zadowolony. Zrezygnowałem z paneli po rozmowie z firmą której zleciłem wykonanie ogrodzenia.
  Ogrodzenie - jakie słupki?
  PchlaW81 wrote:
  Dziękuje za rady. Ważne pewnie, zeby powlekany był gruby drut, a nie że 2mm a reszta grubości to powlekanie : )
  Jutro musze sprawdzić ceny. pozdrawiam
  Drut fi4mm z którego jest siatka jest tylko ocynkowany. Wiadomo że ma ocynk i jakiej jest grubości.
 • #29
  PchlaW81
  Level 23  
  jaktom3 wrote:
  Drut fi4mm z którego jest siatka jest tylko ocynkowany. Wiadomo że ma ocynk i jakiej jest grubości.


  Teraz i "ocynk" może rdzewieć, dlatego wiadomo, że im grubszy drut tym pewniejszy jakby nawet zaczął rdzewieć.
  Nie wiem czy to zdjęcie Twojego ogrodzenia ale ja tam nie widze solidnej ocynkowanej rury tylko chińskie słupki ocynkowane.
 • #30
  Jarzabek666
  Level 38  
  Przy ogrodzeniu ocynk galwaniczny jest do kitu słupek od środka będzie brało bo jest bez ochrony. Najlepsza metoda to ocynk ogniowy ma wady podglądowe ale dobrze wszędzie penetruje jest grubszy i trwalszy.