Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung N145+ jako NAS - Serwer własnej roboty z możliwością zdalnego dostępu

Zyt 12 Feb 2016 03:10 1026 0
    Zyt
    Level 10  
    Witam,
    od pewnego czasu zgłębiam temat domowych serwerów plików typu NAS. Celem mojego projektu jest wykorzystanie nieużywanego sprzętu i dostępnego oprogramowania do stworzenia domowego serwera NAS, który zintegrowałby pozostałe urządzenia w sieci, a jednocześnie zapewniał możliwość rozbudowy sieci o nowe elementy. Zasadniczym elementem (i celem) całego projektu ma być możliwość uzyskania dostępu do części plików z zewnątrz. Podstawowym założeniem jest oczywiście minimalizacja kosztów :D. Ponieważ na sieciach znam się w takim stopniu jak wujek Google, postanowiłem uruchomić ten temat by poradzić się bardziej rzetelnych i doświadczonych źródeł wiedzy. Temat jest dość rozległy, bo dotyczy hardware'u, software'u i sieci więc miałem kłopot z umiejscowieniem tematu, ale sieci stanowić będą największy problem więc postanowiłem umieścić temat właśnie tutaj.

Aktualne wyposażenie sieci:
    - Router Ubee EVW3226 z internetem 60Mbit/s.
    - Laptop z kartą sieciową AC i WIN10
    - Komputer stacjonarny z kartą 1Gb Ethernet i WIN8
    - Smart TV LG
    - Smartphone'y Nokia, Samsung

Idea polega na wykorzystaniu nieużywanego już netbooka Samsung N145 Plus jako serwera NAS, który umożliwi tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych i backupów systemów i plików, umożliwi dostęp do części plików z zewnątrz (z zapewnieniem odpowiedniego poziomu ochrony). Niewykluczone jest także uruchomienie pozostałych funkcji, takich jak synchronizacja plików i strumieniowanie mediów oraz utworzenie w przyszłości macierzy RAID 1+0 lub 0+1.

Dane platformy pod NAS:
    - Procesor Intel Atom N450 1,66GHz (1 rdzeń, dwa wątki),
    - 1GB pamięci RAM DDR2 1,33GHz (planowana rozbudowa do 2GB)
    - Dysk HDD 160GB SATA2 (planowana wymiana na SSD 16 GB)
    - 3x USB 2.0
    - Karta sieciowa 100Mbit/s
    - Seagate Expansion 1TB (planowany zakup drugiego, identycznego dysku)

Zdecydowałem się wykorzystać ten Netbook jako platformę ponieważ ma niewielkie rozmiary, długo trzymającą baterię, niewielki pobór mocy (zasilacz ma Pmax= 40W) i wystarczającą dla moich potrzeb moc obliczeniową (Większość tanich dedykowanych NASów mają o wiele słabsze parametry). Na razie rozwiązanie jest w fazie testowej, więc nie czynię żadnych inwestycji zanim nie uruchomię i nie sprawdzę wszystkich funkcji. Komputer jest więc na fabrycznych podzespołach, system zamontowany jest na zewnętrznym USB 4GB, a jako dyski służą mu Karta SD 32GB, pen drive 32GB (testy macierzy RAID) oraz wewnętrzny dysk HDD 160 GB.

Póki co, serwer pracując na dysku wewnętrznym HDD, nie wykazuje żadnych oznak niestabilnego działania. Wykonane dotąd czynności:

- Utworzenie hasła dostępu routera,
    - Utworzenie loginów zabezpieczonych hasłem i Kaspersky IS,
    - Utworzenie grupy domowej - komputery widzą udostępniane zasoby oraz drukarkę
    - Nadanie stałych adresów IP wewnątrz sieci domowej,
    - Uruchomienie systemu FreeNAS,
    - Ustawienie hasła dostępu do NAS,
    - Konfiguracja adresu e-mail do wysyłania komunikatów na skrzynkę pocztową,
    - Utworzenie ZFSów na backupy oraz na pliki,
    - Utworzenie użytkowników w NAS oraz przydzielenie ich do utworzonej grupy,
    - Uruchomienie protokołu S.M.A.R.T. na NAS,
    - Uruchomienie protokołu CIFS do wymiany plików między NAS i Laptopem

I tu pojawia się pierwszy problem:

Wczoraj system działał prawidłowo: widoczne były katalogi i dysk działał bez zarzutu, bo udało mi się na nim wykonać kopię zapasową. Dziś jednak nie mogę się do niego dostać.

System łączy się z serwerem, ale nie widać na nim żadnych folderów...