Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastech MS8221C - Uszkodzony pomiar rezystancji

12 Lut 2016 04:21 1086 7
  • Poziom 18  
    Dziś na szybko mierząc wzmacniacz nie przekręciłem pokrętła na V i zmierzyłem dość spore napięcie na zakresie Ω. Buzer dziwnie zabrzęczał i teraz w trybie auto wyświetla ciągle wartość 1.8kΩ. Na zakresach ustawionych ręcznie na MΩ i Ω pomiar jest poprawny, ale na kΩ dalej 1.8. Zwarcie pokazuje 0. Żaden z rezystorów nie nosi śladów przegrzania. Czy jest szansa na odratowanie sprzętu, czy raczej za nowym się rozglądać. Jeżeli jest szansa to gdzie szukać uszkodzonych elementów?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam

Poniżej link do schematu:
    Mastech MS8221C

Masz do sprawdzenia kilka elementów w torze pomiarowym. Ze schematem powinno pójść sprawnie.
  • Poziom 19  
    Spróbuj jeszcze wyciągnąć baterię na chwilę, jeśli to nie pomoże, to spalił sie jakis element na wejściu, mimo elementów zabezpieczających. Szkoda, że fotka jest niewyraźna i niewiele widać.
  • Poziom 25  
    Na początek zmierz tranzystor Q1, lub od razu go wymień. Najczęściej jest to SS9013 lub SS9014. Można zastosować BC547, tylko kolejność wyprowadzeń ma odwrotną (zamieniony kolektor z emiterem).
  • Poziom 12  
    A czy ten miernik ma jakieś zabezpieczenia ??
    Dzis na zakresie pomiaru ciągłości przypadkiem zamknołem obwód 12 V czy mógł sie uszkodzić ?/
    Na oko wszystko działa
    Dzieki
  • Poziom 25  
    Przy 12V nie powinno nic się stać. Najczęściej uszkadza się tranzystor Q1.
  • Poziom 12  
    Ze schematu wynika że ten tranzystor to zabezpieczenie ??
  • Poziom 25  
    W większości mierników pełni taką rolę.