Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić ze stałego 12 DC czystą sinusoide 50 HZ 230V 2KW

jareks91 22 Cze 2005 21:43 9264 46
    jareks91
    Poziom 21  
    saper3791 napisał:

- W silniku elektrycznym o tej mocy nie ma magnesow stalych a wiec nie
    ma jako takiego pola magnetycznego czy elektromagnetycznego , ktore
    jest niezbedne do "generowania" pradu . Tak wiec musisz podac
    napiecie na silnik by zainicjowac pole magnetyczne i dopiero wtedy
    zacznie "wytwarzac" energie gdy go wprawisz w ruch obrotowy .

No więc rozumiem :) tylko że tak. Rozkręciłem ten silnik i nie mam możliwości dojść do zwojów silnika, nie mam odpowiedniego narzędzia. Mam tylko dostęp do 6 kabli wychodzących z silnika.
    3 kable to faza 1 kabel to zero a dwa pozostałe kable są to przelącznika gdzie jest narysowany trójkąt lub gwiazda.

Rozumiem że te napięcie np z bateri 9V musze podać podczas "kręcenia silnikiem" na jedną z faz czyli plus do kabla z fazą i minus do zera. I w tym samym miejscu ma się pojawić prąd tak?

Druga sprawa co włąściwie znaczy polączenie silnika w trójkąt lub gwiazdę?

Pozdrawiam
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    saper3791
    Poziom 18  
    Trojkat :
    - Do silnika sa poprzez trzy kable podlaczone trzy fazy ( do kazdego kabla jedna faza ) ale zero nie jest podlaczone w zaden sposob do uzwojen silnika . Uzwojenia przebiegaja od fazy do fazy tworzac trojkat .

Gwiazda :
    - Do silnika sa podlaczone trzy fazy poprzez trzy kable i do jednego kabla jest podlaczone zero . Na schemacie wyglada to tak , ze zero jest w srodku i poprzez uzwojenia laczy sie z podlaczonymi fazami - dlatego gwiazda (trzyramienna) .

Bateria np. 9V ???? ;-) :-) ;-) :-) ;-) :-) masz poczucie chumoru ...
    jareks91
    Poziom 21  
    saper3791 napisał:
    Trojkat :
    - Do silnika sa poprzez trzy kable podlaczone trzy fazy ( do kazdego kabla jedna faza ) ale zero nie jest podlaczone w zaden sposob do uzwojen silnika . Uzwojenia przebiegaja od fazy do fazy tworzac trojkat .

Gwiazda :
    - Do silnika sa podlaczone trzy fazy poprzez trzy kable i do jednego kabla jest podlaczone zero . Na schemacie wyglada to tak , ze zero jest w srodku i poprzez uzwojenia laczy się z podlaczonymi fazami - dlatego gwiazda (trzyramienna) .
    .

O dziękuje bardzo za wytłumaczenie. Teraz rozumiem :) i chyba silnik powinienem ustawić jako gwiazde aby idnukowal prąd bo potrzebuje przecież zero :).

saper3791 napisał:

Bateria np. 9V ???? masz poczucie chumoru ...

Gdzieś slyszałem że wystarczy tylko 12 V wiec dlaczego Bateria miałąby nie wzbudzić? Zresztą muszę jakoś silnik wzbudzić bez akumlatora i bez dostępu do sieci elektrycznej wiec zostaje tylko bateria :D
    Pozdrawiam
  • Fabryka Prądu
    Sniady
    Poziom 15  
    Silnik o którym tak kolega pisze i się zachwyca to silnik asynchroniczny budowy klatkowej z tego co widać na obrazku. Zasada działania jak w piszesz w google silnik indukcyjny albo klatkowy powinno się rozjaśnić, to że wystaje 6 przewodów na tabliczke zaciskową nie ma nic w tym dziwnego może ich być i 12 jeśkli silnik np jest dwu-biegowy albo z przełacznikiem gwiazda trójkat albo po prostu z dzielonymi uzwojeniami.
    Proponuje poszukać o polu wirującym i jak je wytworzyć w maszynie indukcyjnej. Proponuje również poczytać i poszukać w b.dobrej książce Antonii Plamitzer "Maszyny i napęd elektryczny" - wszystkie odpowiedzi tam będą na 100%. Jeśli za ciężka książka to wystarczy podręcznik do Maszyn Elektrycznych dla technikum.

Pozdrawiam i życze miłej lektury a potem szukania pomysłów jak kosiarką napędzić silnik którego parametrów takich jak moment bezwładności czy moment znamionowy nie znamy, nie znamy również układu połaczeń w stojanie więc od tego bym zaczął a potem zastanowił się jak go napędzić do prędkości synchronicznej aby pojawił się poślizg, ale to wyjaśni się po lekturze.

Kosiarke zostawiłbym w spokoju a dodatkowo poczytałbym jeszcze na miejscu kolegi o napędzie, przekładniach, i sprawności tych wszystkich urządzeń

Pozdrawiam

Sniady
    jareks91
    Poziom 21  
    saper3791 napisał:

Bateria np. 9V ???? ;-) :-) ;-) :-) ;-) :-) masz poczucie chumoru ...

Dziś zrobiłem testy warunkami domowymi, obyło się bez ofiar :).
    I zauważyłem że mój silnik dziwnie się zachowuje, bez namagnesowania, czyli bez podlączenia prądu stałego sam zaczyna się wzbudzać!!.
    Tzn na mierniku otrzymałem ok 2 V zmiennego bo bardzo wolno kręciłem, ale zamierzam podłączyć do tego silnika coś szybszego, może drugi silnik elektryczny który mi to będzie napędzał i zrobie pomiary. Dopiero potem pobawie się z kosiarką:)
    Pozdrawiam
    jareks91
    Poziom 21  
    Witam,
    Zrobiłem testy na silniku elektrycznym z pralki ale on ma tylko 60 W i uzyskałem bez specjalnych przekłądni 100 obrotów. Przy 100 obrotach wyciągnąlem 3 volty ;) ładnie świeciła mi dioda czerwona :).
    Mam zatem takie pytanie czy na silniku 60 W poprzez przekładnie otrzymam 3000 obrotów i 220V na wyjściu? czy raczej nie?
    silnik trójfazowy ma 5,5 KW. a silnik spalinowy 3.5 KW. Czy tym silnikiem otrzymam 3000 obrotów? Wiem że nie otrzymam 5,5 KW ale w takim razie ile moge otrzymać? Czy jednak musze zastosować spalinówke o mocy większej niż 5,5 KW??
    pozdrawiam

PS
    sniady napisał:
    Antonii Plamitzer "Maszyny i napęd elektryczny"

posiadasz taką książke gdzie można kupić i za ile? na allegro nie ma
    jareks91
    Poziom 21  
    jezeli masz silnik 3,5kw otrzymasz maxymlanie 3kw na wyjsciu , najlpesze silniki to silniki pierscieniowe do takich pradnic nie klatkowe ! przy silniku pierscieniowym mozna uzyskac zadane napiecie juz przy nizszych predkosciach podajac wieksze napiecie na uzojenie twornika :o

Dzięki już rozumiem.
    CZytałem jednak że trzeba między fazy wpiąć kondensatory pracy. CZy mógby mi ktoś teoretycznie wyjaśnić po co??
    Pozdrawiam
    octanq
    Poziom 12  
    Jak przełożysz 100obr na 3000obr to moment [Nm] silnika spadnie 30 razy.
    Moment to tak jakby siła z jaką się kręci silnik. Przy tak pomniejszonym momencie silnik może nie pokonać oporów rozruchu (tarcia mechanicznego, sił dynamicznych - rozpędzania, i obciążenia zewn.). Poza tym, do tego potrzebnaby była 6-stopniowa przkładnia lub przekładnia planetarna (pewnie z pół tony).

Ciepło spalin silnika kosiarki mógłbyś wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej :)

Temat jest ciekawy. To doświadczenie kwalifikuje się na doktorat :)
    jareks91
    Poziom 21  
    octanq napisał:

Ciepło spalin silnika kosiarki mógłbyś wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej :)

Ciekawe :) ale taki silniczek kosiareczki nie nagrzeje wystarczająco dużo wody w dość krótkim czasie żeby byłą faktycznie ta energia użyteczna:)

CrMo napisał:

co ty chcesz z tego uruchomić?

Wiem, już mniej wiecej jak zbudować taki agregat na kosiarce, jednak porzuciłem pomysł. Gdyż taka platforma sporo by miejsca zajmowala a i też nie malybyłby koszt zrobienia czegoś takiego.
    Moze kiedyś spróbuje to wykonać:)
    Pozdrawiam
    rami8
    Poziom 20  
    Łah.. ja takie cosik robiłem i stwierdzam, że to nie warte zachodu.Faktycznie generator spalinowy jest tu rozwiązaniem o wiele skuteczniejszym. Osiągnąłem moc około 500W ale przy stracie około 40% co poszło w ciepło nie tylko tranzystorów. Ścigałem to z akumulatora 12V 170Ah. Nie pamiętam poboru prądu ale długo to nie szpulało. Jesli kogoś interesuje schemat to zapraszam GG7169216:D
    tofiel
    Poziom 12  
    Może to będzie głupie rozwiązanie ze względu na straty mocy, ale gdyby zastosować generator RC do wytworzenia sinusa i podłączyć go do nazwyklejszego transformatora sieciowego? Oczywiscie jest kwestia dostosowania układu do prądów przez niego płynących (równoległe podłączenie kilku transformatorów, to samo z tranzystorami rozładowującymi kondensatory). Co sądzicie o takiej opcji?
    kinderm
    Poziom 14  
    Generatorem fali prostokątnej chcesz wytworzyć sinusa? Niby jak? Prostokąt może by poszedł.
    Ten pomysł może by był dobry, ale za dużej wydajności z tego nie otrzymasz. Musiałbyś poza tym zastosować niezłe tranzystory mocy przed trafem. No i samo trafo musiałbyś mieć dość mocne.

Pozdrawiam.
    tofiel
    Poziom 12  
    No ale jak odpowiednio ustawi się RC to coś na kształt sinusa (lub raczej piły) wyjdzie. Przecież kondensator nie ładuje sie po kwadracie tylko po asymptocie. Ma ktoś może schemat generatora sinusa? Co do skuteczności to się zgadzam, że uzyska się grzejnik dający około połowe prądu wejściowego. Ma ktoś jakiś pomysł na zmiane przebiegu kwadratowego z wyjścia przetwornicy na sinus?
    witold23
    Poziom 15  
    Witam
    Dołączam schemat wyszperany na elektrodzie inwertor
    ok 500W z małą przeróbką do zrobienia sporo tranzystorów Mosowych
    i z takim obciążeniem najlepiej zastosować napięcie 24V lub 48V
    mniejsze prądy po stronie pierwotnej

Jest rozbudowana automatyka zabezpieczenia akumulatora przed nadmiernym rozładowanie i kontrola napięcia 220V

Pozdrawiam