Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić ze stałego 12 DC czystą sinusoide 50 HZ 230V 2KW

19 Cze 2005 23:17 9213 46
  • Poziom 21  
    Witam,
    Szukałem na elektrodzie ale nigdzie nie mogę znaleźć, jak w jaki sposób? Chodzi mi o schemat!!. Uzyskać z akumlatora samochodowego czystą sinusoide 50Hz 230 V o wynadjności 2KW.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 20  
    2kW????? wow spoko:) wystarczy wpisac pzretwornica 12/220V policz sobie ile ten akumulator przy obciazeniu 2kW pochodzi :)
    Schematy sa uzyj SZUKAJ
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 42  
    ROTFL!

Coraz śmieszniejsze pomysły ludziska mają :-D

RoMan
  • Poziom 20  
    Samochodowego ? Zakładając typową sprawność takiej potworniczki to będzie tak jakby wlączyć rozrusznik przy rozgrzanym silniku ...
  • Poziom 18  
    Witam , pozdrawiam .

Pomijajac straty przetwornicy :
    2KW = 2000W / 13,6V = 147A ( + straty okolo 40 - 60% ) .
    Czyli by pobierac ta moc z akumulatora potrzebujesz taki akumulator o pojemnosci okolo 150Ah by moc pracowac przez okolo 50 minut a akumulator bedzie goracy . Alternator w samochodach posiada moc okolo 500 - 1000 W czyli nie bedzie zbyt wielka pomoca by w miedzyczasie doladowywac akumulator .

Czy nie Sensowniejszym rozwiazaniem bedzie kupic "generator pradu" , agregat pradotworczy z silnikiem spalinowym ? Urzadzenia o tej mocy sa dostepne w sklepach i maja wymiary troszke wieksze niz sredniej wielkosci odkurzacz a wage okolo 30Kg . Przystosowane sa do pracy ciaglej i az tak wiele paliwa nie potrzebuja .

Pozdrawiam .
  • Poziom 21  
    saper3791 napisał:

Czy nie Sensowniejszym rozwiazaniem bedzie kupic "generator pradu" ,

Właśnie chciałbym samemu zrobić coś takiego, wykorzystując silnik kosiarki, który łąduje akumlator a on daje prąd dla mieszkania. Te 2KW oczywiście to maxymalny pobór. Nie wiem dlaczego wszyscy myślą że te 2KW bym pobierał non stop. Ale chcialbym mnieć sporo mocy zapasu.
    Pozdrawiam
    PS: Przeszukałem całą elektrode i nie znalazłem przetwornicy z 12 na 230 50 HZ SINUS!!. Są jakieś o małej wydajności i na wyjściu nie jest sinus tylko KWADRAT.
    Dlatego czekam na kogoś, kto wkońcu wykona taką przetwornice z prawdziwego zdarzenia:).
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Dobrze :
    Silnik z kosiarki ma ladowac akumulator ...
    Do tego trzeba alternator samochodowy albo silnik elektryczny na DC o odpowiedniej mocy i napieciu by nie zagotowac akumulatora .
    Ale zakladam , ze te czesci masz i wiesz jak to mechanicznie polaczyc by nie rozlecialo sie po 5 minutach pracy .
    Z akumulatora o odpowiedniej pojemnosci podajesz energie na przetwornice i zasilasz to co chcesz . Wszystko teoretycznie jest dobrze przemyslane . Przetwornice jednak maja na wyjsciu napiecie zblizone do sinusa ale to jest najmniejszy problem . Przyznaje , ze jestem w posiadaniu schematu przetworniczki okolo 500W ale nie jestem w stanie Ci go przeslac bys mogl to zmodyfikowac bo jestem w trakcie przeprowadzki i nie wiem sam gdzie co mam ;-) . Musisz poszperac tutaj na Elektrodzie lub np. na Google ( przetwornica DC/AC lub na Google.com - DC/AC Konwerter albo Google.de - DC/AC Spannungwandler ) . Przy budowie takiego urzadzenia bedziesz mial problem z transformatorem , ktory bedzie w stanie "przerobic" ta moc , ktora okreslasz jako maxymalna . Przy rdzeniach metalowych masz spore straty , przy ferrytowych ...problem by dostac takie "trafo" a i uzwojenia musza byc na pierwotnej stronie nawiniete miedzianym "olowkiem" by wytrzymal te 147A max. przy maxymalnym obciazeniu .

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    wydaje mi sie ze silnik spalinowy<>pradnica<>akumulator<>przetwornica to baardzo zly pomysl , bo wystepuje tyle elementow w tym ukladzie ktore sa baaardzo stratne , bardziej wydajnym ukladem wedlug mnie bedzie silnik spalinowy i jakis silnik pierscieniowy wtedy beda wystepowac tylko 2 elementy ukladu ! i beda mniejsze straty tego jestem pewien :O a i bedzie IDEALNA sinusoida :)
  • Poziom 21  
    wydaje mi się ze silnik spalinowy<>pradnica<>akumulator<>przetwornica to baardzo zly pomysl , bo wystepuje tyle elementow w tym ukladzie ktore sa baaardzo stratne , bardziej wydajnym ukladem wedlug mnie bedzie silnik spalinowy i jakis silnik pierscieniowy wtedy beda wystepowac tylko 2 elementy ukladu ! i beda mniejsze straty tego jestem pewien :O a i bedzie IDEALNA sinusoida :)

Wydaje się że dobry pomysł sugerujesz, ale gdzie taki silnik pierścieniowy mogę zdobyć o odpowiednich parametrach?
    Druga sprawa, podłączenie silnika spalinowego który napędza silnik pierścieniowy i tą sinusoide bezpośrednio do gniazdka? Czy trzeba zastosować jakieś filtry ? czy od razu do gniazdka?
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    BRON CIE PANIE BOZE BYS PODLANCZAL SWOJ GENERATOR DO GNIAZDKA !!!
    Uffff... potrafisz podniesc poziom adrenaliny we krwi ... ;-) .
    NIGDY nie probuj podlaczyc tego generatora do sieci domowej !!!
    Mozesz bez obaw podlaczyc odbiorniki na napiecie zmienne do tego generatora jesli :
    - NAPIECIE WYNOSI TYLE CO POWINNO .
    - CZESTOTLIWOSC JEST ZBLIZONA DO 50Hz +/- 5Hz
    Ale musisz zastosowac calkowicie oddzielna instalacje ( przedluzacz czy cos podobnego ) z oddzielnymi gniazdkami .

Pozdrawiam .

P.S. Ja nie wiem gdzie mozna takie silniczki kupic .
  • Poziom 21  
    saper3791 napisał:

Heh :). Jeszcze nie analizowałem jak biegnie u mnie sieć w domu, ale oczywiście podlączyłbym to tylko po odłoczeniu od sieci z zewnątrz. Ale chyba bedzie niezbędne postawienie drugiej sieci, bo przecież musze ominąć zegar. To by było dopiero jakby mi jeszcze naliczało mój własny prąd :P

Co do silnika to znalazłem u siebie silnik dość spory. Podobny do tego na zdjęciu i na aukcji :

http://allegro.pl/show_item.php?item=55168970
    Mój jest sprawny i też trójfazowy.
    Nie wiem tylko czy wymaga on przeróbki żeby dawał prąd czy wystarczy aby kosiarka "obracała" ten silnik a prąd sie pojawi tam gdzie powinno sie go podawać?
    Czy jednak musze rozkręcić i coś przerobić??
    Proszę o pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    saper3791 napisał:
    NIGDY nie probuj podlaczyc tego generatora do sieci domowej !!!
    Mozesz bez obaw podlaczyc odbiorniki na napiecie zmienne do tego generatora jesli :
    - NAPIECIE WYNOSI TYLE CO POWINNO .
    - CZESTOTLIWOSC JEST ZBLIZONA DO 50Hz +/- 5Hz
    Ale musisz zastosowac calkowicie oddzielna instalacje ( przedluzacz czy cos podobnego ) z oddzielnymi gniazdkami .

Pozdrawiam .

P.S. Ja nie wiem gdzie mozna takie silniczki kupic .

cheh albo odlaczyc zasilanie w isntlacji domowej i sie zasilac z wlasnego zrudla :P korki wystarczy wyrkecic , btw ja mam taki generatorek wojskowy :o nikt nie chce kupic ;/
    najlepszy silnik to pierscieniowy i do tego 1 fazowy bo taki silniczek od kosiarki nie ma duzo mocy , kazdy silnik moze pracowac jako pradnica wystarczy mu dostarczyc odpowiednia predkosc i zasilic jego uzwojenie twornika :) , dla 1 fazowego silnika nie wymaga sie zadnych filtrow na wyjsciu takiej pradnicy , no ale dlawik by sie przydal na wyjsciu
  • Poziom 15  
    a nie lepiej wykorzystac starego UPS-a o odpowiedniej mocy?dolozyc akumulatory o odpowiednio wiekszej pojemnosci skoro chcesz mieszkanie zasilac to zeby ci to chociarz godzinke pochodzilo,Mam ups-a APC i on ma prawie idealna sinusoide jak wiekszosc z tej firmy.Moze w taki sposob by cie to taniej i prosciej wyszlo i bezpieczniej dla sprzetu w domu,pozdrawiam.Aha,i jesli chcesz miec taka moc dostepna to licz sie z tym ze bedzie to zasilane z 24 lub 48 volt.
  • Poziom 21  
    Zaraz zaraz.Z tego co prawie wszyscy wiedza to nie da sie uzyskac czystej sinusoidy za pomoca przewornicy z 12 V DC.A moze sie myle

Pozdro
  • Poziom 22  
    osobiscie mi sie wydaje ze w gniazdku jest raczej przebieg kwadratowy niz sinusoida. jesli zle mowie to prosze o poprawe.
  • Poziom 35  
    elektryk1e napisał:
    osobiscie mi się wydaje ze w gniazdku jest raczej przebieg kwadratowy niz sinusoida. jesli zle mowie to prosze o poprawe.

ten post powinen isc do dzialu na wesolo ;/ tragedia , w "gniazdku" jest sinus bo tam prad jest generowany przy pomocy hydro i turbo generatorow .... widzsz nie grzmisz ?
  • Poziom 21  
    elektryk1e napisał:
    osobiscie mi się wydaje ze w gniazdku jest raczej przebieg kwadratowy niz sinusoida. jesli zle mowie to prosze o poprawe.

W gniazdku z całą pewnością jest sinus:). Zresztą tak zawsze słyszałem. Nie sprawdzałęm oscyloskopem, ale na 100% jest sinus.

Co do silnika mam tylko ten trójfazowy i na nim spróbuje. Jeśli ktoś wie jak do tego silnika podłaczyć kosiarke żeby jak najwięcej wyciągnąć z tego prądu to proszę o wskazówki.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • Poziom 21  
    madart napisał:

Na wyjściu nie ma sinusa i za słabe.

Nie Panowie nie chodzi mi o zakup, bo kupić to może każdy i wiem o istnieniu takich urządzeń. Chcialbym wykonać samodzielnie taką konstrukcje z silnika trójfazowego. Co potrzebuję aby to zadziałało i jak szybkie to mają być obroty jak to obliczyć?
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    50Hz to :
    50 cykli na sekunde czyli :
    50 razy 60 = 3000 ( obrotow na minute ) jesli sie nie myle .
    Podlaczyc mechanicznie silnik spalinowy do silnika elektrycznego , podac na uzwojenie elektrycznego napiecie by wzbudzic pole E.M. , odpalic spalinowy i koszykiem przelewac elektrony do przedluzacza ;-) .
    Jareks juz wszystko chyba zostalo napisane w tym temacie tylko dosc chaotycznie . Wiec jesli jeszcze jakies problemy mialyby wystapic to wiesz , ze my tu jestesmy :-) .

Pozdrawiam i powodzenia zyczymy .
  • Poziom 20  
    jareks91 napisał:
    Witam,
    Szukałem na elektrodzie ale nigdzie nie mogę znaleźć, jak w jaki sposób? Chodzi mi o schemat!!. Uzyskać z akumlatora samochodowego czystą sinusoide 50Hz 230 V o wynadjności 2KW.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

Takie przetwornice , dokładnie takie tylko dużo mniejsza moc . były produkowane przez warsztat łaczności w Zakładzie Energetycznym w Płocku i dostarczane także do innych zakładów w kraju . Popytaj po zakładach - mogą mieć z demontazu - uywali tego do zasilania magnetofonów szpulowych na posterunkach energetycznych . Płock (o ile jeszcze istnieje jakaś resztka tego warsztatu ) miał dokumentację . Takie przetwornice lub dokumentację może mieć również Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku - zasilano z tego na kombajnach rejestratorygraficzne . Możesz zrobic to także samemu . Tamte przetwornice były zbudowane z generatora sinusoidy 50Hz i wzmacniacza przeciwsobnego z transformatorem podwyższającym napięcie na wyjściu .
  • Poziom 21  
    Wszystko już rozumiem i w najbliższym czasie zabiorę się do zrobienia tego. Jednak jednej rzeczy nie rozumiem. Piszesz że musze podać pierwsze prąd na zwoje silnika. Tylko w jaki sposób?? bo nie bardzo rozumiem to.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Ubawiłem się po pachy ;D najbardziej tym silnikiem klatkowym 11KW o nieznanej liczbie par biegunów i prędkości obrotowej, ale wątek ciekawy powiem szczerze dawno się tak dobrze nie bawiłem czytając po koleji te jakże ciekawe pomysły.

Zastanawiam się po co robić takie urządzenie wogóle? 12/230 2KW ktoś chce gotować wodę w czajniku?
    Najpierw była przetwornica 12DC na 230V 2KW do samochodu, potem okazało się że to do instalacji wewnątrz budynku, potem silnik pierścieniowy który okazał się nie być silnikiem pierścieniowym ten znaleziony na allegro, nastepnie kosiarka i pomysł przetwarzania w wymyślny sposób energii, potem agregat prądotwórczy, potem znów UPS, ......podziwiam, a więc w końcu do czego to ma być? i czy ktoś zastanawiał się nad sprawnością tych układów?

Osobiście używam /i proponuje - bo coraz bardziej tanieje/ koszt takiej instalacji do oświetlenia z baterii słonecznej,
    Bateria słoneczna i tu rózne wymiary, moce, sprawności i ceny oczywiście od 1tys zaczyna się 50W albo 70W jeśli dobrze pamiętam.
    przetwornica12/230V 250W lub większa nawet nie warto tego na tą chwile robić tylko kupić gotową - bo po prostu się nie opłaca.
    i akumulator 72Ah lub większy, wszystkie żarówki energooszczędne 11W, więc łatow policzyć ile można siedzieć przy zapalonym świetle, czy pooglądać TV /oczywiście nie każdy/

Przez dzień się ładuje a wieczorem odzysk energii.

Pozdrawiam wszystkich
    Sniady
  • Poziom 42  
    Ale koszt takiej instalacji to ponad 6 kPLN a agregat 650W na Alledrogo za niecałe 400 PLN z przesyłką kupisz i pożytek z tego wiekszy. A jak faktycznie ktoś potrzebuje więcej, to może kupić większy agregat - podawałem przykład agregatu 2 kW za 999 PLN.

Co do 'żarówek energooszczędnych' - ja jednak wolę halogeny - nadal dają przyjemniejsze światło. Poza tym np. u mnie w domu pracują stale 3 komputery, lodówka a i herbaty też chciałbym się czasem napić, nie zważając na dzikie pomysły energetyków. 650W wystarczy może do oświetlenia, komputerów i lodówki. Ale już do czajnika potrzeba 2 kW.

RoMan
  • Poziom 21  
    saper3791 napisał:
    50Hz to :
    50 cykli na sekunde czyli :
    50 razy 60 = 3000 ( obrotow na minute ) jesli się nie myle .

To nawet się bardzo dobrze skłąda bo moja kosiarka ma 3000 obrotów na min lub 3200 obrotów na min. A Moc którą posiada to 1.7 KW lub 3.5 KW nie jestem wstanie tego stwierdzić bo w dokumentacji pisze inaczej a na kosiarce inaczej. Ale silnik na oko wyglada mi na 3.5 KW i 3200 obrotów.
    Natomiast ten silnik elektryczny ma moc 5,5 KW.
    zatem wygląda wszystko okej.

Może jeszcze dziś odkręce silnik. I zobaczymy co tam słychać, ale z tego co piszesz wynika jeśli bedę kręcił ręcznie silnik np o częstotliwości 2HZ to powinienem otrzymać prąd o takiej częstotliwości, taki powinien się indukować.
    A czy ma wpływ w którą stronę się kręci?

saper3791 napisał:

podac na uzwojenie elektrycznego napiecie by wzbudzic pole E.M.

O co tutaj chodzi??

Pozdrawiam:)
  • Poziom 18  
    - Nie wiem jak chcesz krecic recznie tym silnikiem by uzyskac te 2Hz ale
    widocznie masz jakis pomysl .
    - Silniki z kosiarek maja najczesciej 3,5 lub 4,5 KM .
    - Jesli podlaczysz do tego generatora zbyt duze obciazenie to nie mysl ,
    ze ten silnik spalinowy to "uciagnie" ... rozleci sie i tlok albo inne czesci
    pojda przez obudowe ... na piffo :-(
    - W silniku elektrycznym o tej mocy nie ma magnesow stalych a wiec nie
    ma jako takiego pola magnetycznego czy elektromagnetycznego , ktore
    jest niezbedne do "generowania" pradu . Tak wiec musisz podac
    napiecie na silnik by zainicjowac pole magnetyczne i dopiero wtedy
    zacznie "wytwarzac" energie gdy go wprawisz w ruch obrotowy .

Najlepiej bedzie jak podjedziesz do warsztatu , w ktorym przewijaja silniki by popatrzono , sprawdzono i wytlumaczono dokladnie gdzie , co i jak podlaczyc bo tutaj nietety nie ma mozliwosci by w 100% to powiedziec . Wszystko zalezy od rodzaju silnika . A i ja sam nie daje gwarancji , ze jestem nieomylny ... wrecz odwrotnie :-) .