Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie dyszy w palniku olejowym

12 Lut 2016 08:40 1272 8
  • Poziom 26  
    Witam.
    Kocioł Vitorond 200 i palnik Girsch.
    Na pierwszej konserwacji kotła serwisant (instalator autoryzowany Viessmann) zaproponował zmianę dyszy palnika z 0,45 na 0,40. Na takim rozmiarze kocioł pracował kolejne 12 lat. Jak dla mnie pracował OK, a analizy spalin i sprawności kotła zawsze były pomyślne.
    Z przyczyn zewnętrznych ostatnią konserwację kotła przeprowadził inny serwis (niezależny). Tradycyjnie na poprzednim serwisancie sucha nitka nie została :cry: i z powrotem założono dyszę 0,45.
    Minęło dwa sezony grzewcze i stwierdzam, że przepał wzrósł o 16-20%.
    Z kolei jeszcze inny serwisant stwierdził, że ten kocioł jest żeliwny i ewentualne zwiększenie ilości skroplin z powodu mniejszej dyszy nie jest dla niego szkodliwe.
    Moje pytanie... jakiej wielkości dysza powinna (może) być zainstalowana.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Za mało danych. Jaki rodzaj rozpylania dyszy był wcześniej (S,H,B) a jaka jest obecnie?
    Masz wydruki z analiz spalin?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jaki to model palnika?
    Trzeba spojrzeć, w jakim zakresie mocy może pracować. Wtedy będzie można coś powiedzieć.
    Jeżeli chodzi o ekonomię, lepiej jest, jak kocioł pracuje z mniejszą mocą długimi ciągami. Nie można też obniżać za bardzo mocy palnika, ponieważ można wyjść poza jego zakres pracy i mogą być problemy z ustawieniem właściwych parametrów spalin. Drugim aspektem obniżenia mocy palnika są spaliny o niskiej temperaturze i wykraplanie się wody z pary wodnej w spalinach, co może skutkować moczeniem przewodu kominowego.
    Ale z jednego i drugiego powodu za bardzo bym nie demonizował.
    Robię pomiary i wszystkie parametry odpowiednio dobieram.
    pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Typ palnika GG55-V-K-56-18. Nie mam dokumentacji i nie wiem na pewno, jaka dysza była zamontowana od nowości.
    Dysze montowane na przeglądach we wszystkich przypadkach to Danfoss 60S.
    Wydruków z pomiarów nie posiadam. Przy pierwszych przeglądach, kiedy była dysza 0,40 i kiedy się tym interesowałem - wydruki pomiaru były książkowe. Wydruku z ostatniego przeglądu nawet nie czytałem, ponieważ poprzedni serwisant
    jakością swojej pracy oduczył :) mnie patrzenia "na ręce".
    Po otwarciu otworu wyczystkowego w kominie (Schiedel) widzę nieznaczne rude zacieki z przewagą czystej powierzchni wkładu. Ale komin nie jest zadaszony, więc to może być również zwykła woda deszczowa.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Z DTR-ki tego palnika wynika, że ma zakres pracy od 12 do 60 KW.
    W zależności od żądanej mocy stosuje się dysze od 0.30 do 1.25 o charakterystyce S.
    Kluczowe jest, jakie Twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło przy -20 st C. I na taką moc należy ustawić palnik.

pozdrawiam
  • Poziom 26  
    irus.m napisał:

Kluczowe jest, jakie Twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło przy -20 st C. I na taką moc należy ustawić palnik.
    pozdrawiam

Czyli jeżeli przy dyszy 0,40 nie było problemu z utrzymaniem temperatury w domu 22° przy mrozach na poziomie 26-28° (np. zima 2010r.), przy jednocześnie relatywnie niewysokim spalaniu w porównaniu z podobnymi domami i instalacjami CO, to znaczy że taką dyszę można dalej montować ?..
    Zastanawia mnie tylko, czemu ostatni serwisant był tak zbulwersowany i wrócił do dyszy 0,45 ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Pewnie nie ma nawyku czytania dokumentacji, może ma braki w wyszkoleniu?.
    Może chciał być ważny. Może nie miał takiej dyszy. A może miał racjonalne powody, na przykład za niska temperatura spalin w czopuchu, co mogło by skutkować kondensacją pary wodnej ze spalin?.
    Jego musisz spytać.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Borutka napisał:
    Zastanawia mnie tylko, czemu ostatni serwisant był tak zbulwersowany i wrócił do dyszy 0,45 ?
    Podejrzewam, że ostatni serwisant ma doświadczenie podręcznikowe i niewiele praktycznego podczas gdy pierwszy miał jedno i drugie:
    Borutka napisał:
    Na takim rozmiarze kocioł pracował kolejne 12 lat.
  • Poziom 26  
    Dziękuję kolegom za zainteresowanie i wyjaśnienie.