Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

whirlpool AKZ447 programowanie po wymianie mikro-kontrolera

sysop 12 Lut 2016 10:49 2427 10
  • #1 12 Lut 2016 10:49
    sysop
    Poziom 10  

Witam

Chyba porwałem się z motyką na księżyc, ale stało się wymieniłem uszkodzony mikrokontroler na płycie głównej piekarnika AKZ447 o numerze 8585544701003, teraz potrzebuję rzetelnej pomocy w jego programowaniu. Wiem że można to zrobić przez złącze takie dwużyłowe wyprowadzone do obudowy a podłączone do płyty na piny RX/TX oraz VSS które jak prześledziłem idą do mikro-kontrolera na odpowiednie piny.
    Proszę czy jesteś w stanie mi podpowiedzieć co zrobić ??

Pozdrawiam
    Tadek F.

0 10
  • #2 15 Lut 2016 16:52
    Loker
    Poziom 38  

Wrzuć zdjęcie elektroniki i typ mikrokontrolera.

0
  • #3 15 Lut 2016 19:54
    sysop
    Poziom 10  

To jest mikrokontroler 72f324j6t6 jak na zdjęciu

Tadek whirlpool AKZ447 programowanie po wymianie mikro-kontrolera

0
  • #4 15 Lut 2016 20:09
    Loker
    Poziom 38  

Tutaj masz datasheet. Normalnie programowany przez IIC ale możliwe jest użycie bootloader'a. A masz czym go zaprogramować?

0
  • #5 15 Lut 2016 20:42
    sysop
    Poziom 10  

Zamówiłem taki programator https://sklep.avt.pl/avt937.html
    Myślę że się nada, nie chcę pójść w jakieś koszta wiec szukam czegoś taniego.
    Według opisu działa z programem ST Visual Programmer i z tą serią mikrokontrolerów, więc zamierzam ściągnąć soft z wylutowanego i wgrać go do tego już na płytce.
    Jestem w tym nowicjuszem i wszelakie wskazówki mile widziane.

Tadek

Z góry dzięki

0
  • Pomocny post
    #6 15 Lut 2016 21:16
    Loker
    Poziom 38  

Nie chcę Cie martwić, ale tego typu procesory są zwykle zabezpieczone przed odczytem zawartości pamięci.

0
  • #7 15 Lut 2016 21:28
    sysop
    Poziom 10  

O cholera o tym nie pomyślałem, nie da się tego pominąć ?

0
  • #8 19 Lut 2016 07:22
    młody2066
    Poziom 17  

Jest ręczna procedura programowania takich piekarników,może w ten sposób.

0
  • #9 19 Lut 2016 18:51
    sysop
    Poziom 10  

Chętnie bym ją poznał

0
  • #10 19 Lut 2016 22:39
    młody2066
    Poziom 17  

Sprawa jest dosyć skomplikowana,opisywanie całego procesu ręcznej konfiguracji jest bez sensu,będzie to trwać wieki.Naj lepiej jak by przyjechał ktoś kto potrafi to zrobić.

1
  • #11 20 Lut 2016 21:18
    bartek_1
    Poziom 10  

Żadna procedura programowania nie pomoże jak podstawisz czysty procek z czystym flashem, kupując moduł flash masz zaprogramowany, konfigurujesz tylko EEPROM. Żaden serwisant nawet autoryzowany Whirlpoola nie zaprogramuje Ci czystego procka Flashem, bo nikt serwisowi flasha nie udostępnia, serwisy AGD zazwyczaj na okoliczność wysypanego EEPROMU wymieniają moduły.
    Da się odczytać wsad tak Flash jak i EEPROM, są firmy, które to robią za kilkadziesiąt do kilkaset USD w zależności od typu procesora.
    Zazwyczaj całkowite zniszczenie procesora jest powodem aby go wymienić, a w takim stanie raczej ciężko będzie z odczytem. Warto dodać, że nie ma w nim supertajnych danych tak, że koszt odczytania nie ma znaczenia, mówimy o module, który można za kilkaset zł kupić a sens całej operacji jest taki, aby parę zł zaoszczędzić.
    Nie raz o takiej operacji myślałem i przeliczyłem, zapewniam, że nawet przy module za 600 zł jest to zupełnie nieopłacalne, chyba, że dla satysfakcji, gdy koszty się nie liczą.
    Chyba, że kolega planuje napisać swój wsad.
    Co się stało z prockiem, skąd wiadomo, że padł, jest to zwykły, stary piekarnik, na znanym portalu taki moduł kupi się z odzysku za kilkadziesiąt zł.
    Wstaw foto całego modułu, a nie tylko procka.

0