Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 500B MT z płytą H-IG41-uATX - po wymianie procesora nie uruchamia się

andluk 12 Lut 2016 14:32 1545 17
  • #1 12 Lut 2016 14:32
    andluk
    Poziom 9  

Witam,
    Postanowiłem trochę "wzmocnić" komputer HP 500B MT w pracy wrzucając mu maksymalną ilość RAM i zmienić procesor z Pentium Dual Core E5800 3.20GHz na Core 2 Quad Q9400 2.66GHz. Komputer posiada płytę H-IG41-uATX rev.: 1.1 i zgodnie ze specyfikacją tutaj Link powinno wszystko grać.

Niestety po przekładce nie startuje i mam jeden krótki sygnał i jeden długi co mi kompletnie nic nie mówi przy bios American Megatrends. Wersja bios 6.10.

Czy macie jakieś pomysły co mogłem spartolić?

0 17
  • #2 12 Lut 2016 14:44
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Najpierw zrób tak:
    Generalnie to jeden krótki sygnał i po nim następujący jeden długi sygnał informują o błędzie sumy kontrolnej Biosu, która występuje m.in. po wymianie procesora.
    Standard: BIOS CHECKSUM error.
    Mówiąc po polsku, wyczyść ustawienia biosu, na płycie głównej odpowiednią zworką (u Ciebie: E18), przestawiając ją na ok. 10 sek. z poz. 2-3 na poz. 1-2

Opis czyszczenia biosu tej płyty głównej za pomocą jumpera E18: http://support.hp.com/us-en/document/c01903990

Jeśli to nie pomoże, znalazłem informację: http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02221674,, z której wynika, że dla tej płyty jeden krótki sygnał i po nim następujący jeden długi sygnał mówią w przypadku tej płyty o problemach z działaniem pamięci RAM wskazując na błąd pamięci lub błąd konfiguracji pamięci. Jeśli nie pomoże resetowanie biosu, to problem będzie po stronie zainstalowanych pamięci.

0
  • #3 12 Lut 2016 15:07
    andluk
    Poziom 9  

Spróbuje jeszcze raz zrobić reset biosu. Do tej pory było tak, że jak wsadziłem zakupiony procesor następowało piszczenia a w przypadku gdy zamieniałem go na stary piszczenie ustawało co utwierdzało mnie w przekonaniu, że pamięć powinna być ok.

0
  • #4 12 Lut 2016 15:11
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Zapoznaj się dokładnie z moim opisem.

0
  • #5 15 Lut 2016 14:56
    andluk
    Poziom 9  

Witam, bios zresetowany zgodnie z instrukcją i niestety nie pomogło. Kolejnym krokiem było wyjcie baterii wyłączenie wszystkiego z sieci oraz pozbycie się pamięci z płyty. Po tych krokach wciąż są te dwa sygnały, które wrzuciłem w pliku mp3 w poście.

Pomysłów brak. Zaczynam się zastanawiać czy aby na pewno ten procesor nadaje się do tej płyty lub czy jest sprawny.

0
  • #6 15 Lut 2016 14:58
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Proszę podać markę i typ zasilacza w komputerze, może jest problem z zasilaniem całości.

0
  • #8 15 Lut 2016 16:30
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Hm... wygląda na to że na początek, zmień zasilacz na inny, o większej mocy >= 400W i sprawdź działanie komputera.

0
  • #9 15 Lut 2016 20:43
    irondick
    Poziom 31  

Obstawiam, że wymiana zasilacza na niewiele się zda. Jeśli masz jakiś na próbę to możesz podłączyć ale zakup można sobie darować.

0
  • #10 15 Lut 2016 21:43
    andluk
    Poziom 9  

Mam kilka nowych 450W w magazynku więc jutro z rana podłączę jeden i sprawdzę czy to zmieni sytuację.

EDIT
    Przed chwilą podmieniłem zasilacz na 350W i w następnej kolejności 400W. Sytuacja bez zmian. W dalszym ciągu słychać te same dwa sygnały.

Scaliłem. RADU23

0
  • #11 16 Lut 2016 13:24
    irondick
    Poziom 31  

Z linku który podałeś wynika, że: Note: please treat this list as a guide; while we strive to maintain accuracy for all our components we cannot guarantee that our data is 100% accurate.

0
  • #12 16 Lut 2016 21:38
    bobycob
    Poziom 16  

Odnośnie procesora dorzucę swoje trzy grosze. Zdarzyło mi się wymieniać procesor w podobnej generacji komputera HP tylko core2duo wstawiałem zamiast celerona.
    Procesor był parę lat świeższy niż komputer i po jego zamontowaniu również maszyna nie startowała - musiałem na starym procesorze wykonać upgrade biosu dopiero zaczął działać poprawnie.
    Z tego co zrozumiałem na starym procesorze komputer jeszcze startuje, czy masz nowoczesną cegłę?

0
  • #13 17 Lut 2016 08:52
    andluk
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o wersję bios to mam 6.10 i nic nowszego nie udało mi się znaleźć. Podniesiony został do tej wersji przed podmianą procesora.

0
  • #14 17 Lut 2016 23:03
    strucel
    Poziom 28  

Na starym ramie jest to samo? Płyta obsługuje wg hp max 2 X2Gb i jak to ze starymi chipsetami intela bywa nie trawi pewnie modułów o organizacji które teraz są do kupienia - trzeba szukać wśród staroci.
    Dlatego też strona do której linka podałeś jest mało wiarygodna - u nich płyta wspiera moduły 4Gb
    - pewnie dlatego że po kliknięciu można u nich od razu zakupić te pamięci :)

0
  • #15 18 Lut 2016 14:32
    andluk
    Poziom 9  

Temat ROZWIĄZANY dzięki chłopakom ze sklepu gdzie zakupiłem procesor. Problemem była pamięć a właściwiej jej typ. Wyszło na to, że była ona zgodna ze specyfikacją płyty ale nie z procesorem. Musiałem zamienić obecne jednostronne na dwustronne i zaczęło pracować. Prawdopodobnie nie przyszło by mi to do głowy.

0
  • #16 18 Lut 2016 14:36
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Pisałem o problemie pamięci w #2 tego wątku.

0
  • #17 18 Lut 2016 15:03
    andluk
    Poziom 9  

Z mojej strony nie przyszło mi do głowy, że może być coś nie tak z pamięciami w przypadku gdy działają [poprawnie z poprzednim procesorem. Brakło wiedzy...

0