Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 500B MT z płytą H-IG41-uATX - po wymianie procesora nie uruchamia się

12 Lut 2016 14:32 2424 17
 • Poziom 9  
  Witam,
  Postanowiłem trochę "wzmocnić" komputer HP 500B MT w pracy wrzucając mu maksymalną ilość RAM i zmienić procesor z Pentium Dual Core E5800 3.20GHz na Core 2 Quad Q9400 2.66GHz. Komputer posiada płytę H-IG41-uATX rev.: 1.1 i zgodnie ze specyfikacją tutaj Link powinno wszystko grać.

  Niestety po przekładce nie startuje i mam jeden krótki sygnał i jeden długi co mi kompletnie nic nie mówi przy bios American Megatrends. Wersja bios 6.10.

  Czy macie jakieś pomysły co mogłem spartolić?
 • Poziom 30  
  Najpierw zrób tak:
  Generalnie to jeden krótki sygnał i po nim następujący jeden długi sygnał informują o błędzie sumy kontrolnej Biosu, która występuje m.in. po wymianie procesora.
  Standard: BIOS CHECKSUM error.
  Mówiąc po polsku, wyczyść ustawienia biosu, na płycie głównej odpowiednią zworką (u Ciebie: E18), przestawiając ją na ok. 10 sek. z poz. 2-3 na poz. 1-2

  Opis czyszczenia biosu tej płyty głównej za pomocą jumpera E18: http://support.hp.com/us-en/document/c01903990

  Jeśli to nie pomoże, znalazłem informację: http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02221674, z której wynika, że dla tej płyty jeden krótki sygnał i po nim następujący jeden długi sygnał mówią w przypadku tej płyty o problemach z działaniem pamięci RAM wskazując na błąd pamięci lub błąd konfiguracji pamięci. Jeśli nie pomoże resetowanie biosu, to problem będzie po stronie zainstalowanych pamięci.
 • Poziom 9  
  Spróbuje jeszcze raz zrobić reset biosu. Do tej pory było tak, że jak wsadziłem zakupiony procesor następowało piszczenia a w przypadku gdy zamieniałem go na stary piszczenie ustawało co utwierdzało mnie w przekonaniu, że pamięć powinna być ok.
 • Poziom 30  
  Zapoznaj się dokładnie z moim opisem.
 • Poziom 9  
  Witam, bios zresetowany zgodnie z instrukcją i niestety nie pomogło. Kolejnym krokiem było wyjcie baterii wyłączenie wszystkiego z sieci oraz pozbycie się pamięci z płyty. Po tych krokach wciąż są te dwa sygnały, które wrzuciłem w pliku mp3 w poście.

  Pomysłów brak. Zaczynam się zastanawiać czy aby na pewno ten procesor nadaje się do tej płyty lub czy jest sprawny.
 • Poziom 30  
  Proszę podać markę i typ zasilacza w komputerze, może jest problem z zasilaniem całości.
 • Poziom 30  
  Hm... wygląda na to że na początek, zmień zasilacz na inny, o większej mocy >= 400W i sprawdź działanie komputera.
 • Poziom 31  
  Obstawiam, że wymiana zasilacza na niewiele się zda. Jeśli masz jakiś na próbę to możesz podłączyć ale zakup można sobie darować.
 • Poziom 9  
  Mam kilka nowych 450W w magazynku więc jutro z rana podłączę jeden i sprawdzę czy to zmieni sytuację.

  EDIT
  Przed chwilą podmieniłem zasilacz na 350W i w następnej kolejności 400W. Sytuacja bez zmian. W dalszym ciągu słychać te same dwa sygnały.

  Scaliłem. RADU23
 • Poziom 31  
  Z linku który podałeś wynika, że: Note: please treat this list as a guide; while we strive to maintain accuracy for all our components we cannot guarantee that our data is 100% accurate.
 • Poziom 18  
  Odnośnie procesora dorzucę swoje trzy grosze. Zdarzyło mi się wymieniać procesor w podobnej generacji komputera HP tylko core2duo wstawiałem zamiast celerona.
  Procesor był parę lat świeższy niż komputer i po jego zamontowaniu również maszyna nie startowała - musiałem na starym procesorze wykonać upgrade biosu dopiero zaczął działać poprawnie.
  Z tego co zrozumiałem na starym procesorze komputer jeszcze startuje, czy masz nowoczesną cegłę?
 • Poziom 9  
  Jeśli chodzi o wersję bios to mam 6.10 i nic nowszego nie udało mi się znaleźć. Podniesiony został do tej wersji przed podmianą procesora.
 • Poziom 31  
  Na starym ramie jest to samo? Płyta obsługuje wg hp max 2 X2Gb i jak to ze starymi chipsetami intela bywa nie trawi pewnie modułów o organizacji które teraz są do kupienia - trzeba szukać wśród staroci.
  Dlatego też strona do której linka podałeś jest mało wiarygodna - u nich płyta wspiera moduły 4Gb
  - pewnie dlatego że po kliknięciu można u nich od razu zakupić te pamięci :)
 • Poziom 9  
  Temat ROZWIĄZANY dzięki chłopakom ze sklepu gdzie zakupiłem procesor. Problemem była pamięć a właściwiej jej typ. Wyszło na to, że była ona zgodna ze specyfikacją płyty ale nie z procesorem. Musiałem zamienić obecne jednostronne na dwustronne i zaczęło pracować. Prawdopodobnie nie przyszło by mi to do głowy.
 • Poziom 30  
  Pisałem o problemie pamięci w #2 tego wątku.
 • Poziom 9  
  Z mojej strony nie przyszło mi do głowy, że może być coś nie tak z pamięciami w przypadku gdy działają [poprawnie z poprzednim procesorem. Brakło wiedzy...