Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MikroTik [RouterOS] - Kilka pytań o konfigurację QoS

whizzo 12 Feb 2016 14:53 2934 7
    whizzo
    Level 13  
    Przyznam, że dopiero uczę się Mikrotika i coraz bardziej mi się możliwości tego systemu podobają. Bawię się trochę kolejkami, mangle'em itd.
    Mam jednak pytanie związane jak się zabrać za pisanie reguł tak by wyszło jak najbardziej efektywnie. Raczej zależy mi na dynamicznym podziale niż stałym
    Dążę do:
    - Stałe pasmo o najwyższym priorytetcie dla Fritzboxa (który działa w trybie IP Client) i bez względu na to czy się pali czy nie rozmowy VoIP mają mieć najwyższy priorytet.

W tym wypadku rozumiem, że wystarczy dokonać wpisu w 'Single Queue' dodając gwarantowane pasmo i priorytet na 1 i to powinno załatwić sprawe VoIP.

- Sytuacja się komplikuje w drugim przypadku. Na jednym z NASów mam zainstalowane różne aplikacje, które muszą zostać potraktowane przez QoS skrajnie odmiennie. Mowa o Logitech Media Server (port 9001) (dawniej Squeezebox Server). Aplikacja streamingowa, która też musi mieć wysoką niezawodność oraz pyLoad (port 8100), który powinien jak najniższy priorytet z uwagi na dużą skłonność do zapyachania łącza.

Jak w takim razie wyłapać i skategoryzować ruch na NASie? Próbowałem ustawiać w 'mangle' wyłapywanie pakietów i połączeń, ale nie potrafiłem tego zrobić prawidłowo. Robiłem to po 'porcie', ale nie zadziałało. W przypadku Logitech Media Server udała się ta sztuczka i Mikrotik wspaniale wyłapywał ruch na porcie 9001 i odpowiednio go priorytetyzował. Podejrzewam, że na porcie 8100 w pyload mam tylko dostęp do webpanelu. Reszta odbywa się na innych portach. Możliwe to? Jeśli tak to jak wyłapać taki ruch?

Ktoś z doświadczonych Mikrotikowców mógłby wspomóc radą jak się za to zabrać?;-)
    Bardzo dziękuję z góry i pozdrawiam
    witux
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Cały ruch możesz przepuszczać przez kolejkę główną z niskim prio. Następnie dzielisz pasmo wyłapując w mangle odpowiednie usługi po portach. Utworzone marki podczepiasz pod kolejkę główną nadając im odpowiednie priorytety. Reszta idzie niskim prio.
    Do końca nie zrozumiałem Twojego problemu, chociaż czytałem to 3 razy.
    whizzo
    Level 13  
    witux wrote:
    Cały ruch możesz przepuszczać przez kolejkę główną z niskim prio. Następnie dzielisz pasmo wyłapując w mangle odpowiednie usługi po portach. Utworzone marki podczepiasz pod kolejkę główną nadając im odpowiednie priorytety. Reszta idzie niskim prio.
    Do końca nie zrozumiałem Twojego problemu, chociaż czytałem to 3 razy.

Przepraszam. Może za bardzo poszedłem w szczegóły i sens problemu zaginął.
    W skrócie chodzi o uporządkowanie przepływu pakietów. I tak:
    1. Rozmowy VOIP to najwyższy priorytet. Do tego mam Fritzboxa działającego jako centralka. Tu jest prosto. Priorytet dla IP bez wchodzenia w szczegóły.

2. Tu chyba niezbyt precyzyjnie wyjaśniłem problem. Jest sobie NAS z zainstalowanymi różnymi aplikacjami. Jedna mają mieć wysoki priorytet (Logitech media Server) a inne niski (Pyload). Pierwsza działa na porcie 9001 i tu Mikrotik wychwytuje ruch bez problemu. Drugi teoretycznie działa na porcie 8100 i tego ruchu Mikrotik nie wyłapuje. Stąd moje przypuszczenie, że na porcie 8100 jest tylko dostęp do webpanelu a cała reszta odbywa sie na innych portach. Jak znaleźć te port(y)?

Reguła były zrobiona tak jak napisałeś. 'Markowanie' połączeń' i 'pakietów' i ustawienie priorytetu.

W przypadku Fritzboxa wstawiłem jego IP w 'Single queue' i ustawilem wysoki priorytet. Przy okazji pytanie. Kiedy używamy 'Single queue' a kiedy 'Queue tree'?

Mam nadzieję, że teraz udało mi się być bardziej precyzyjnym. Jeśli nie udało mi się ponownie będę probowal do skutku. Bardzo mi zależy na zrozumieniu Mikrotikowego QoS.
    Pozdrawiam
    bogiebog
    Level 43  
    whizzo wrote:
    Stąd moje przypuszczenie, że na porcie 8100 jest tylko dostęp do webpanelu a cała reszta odbywa sie na innych portach. Jak znaleźć te port(y)?

googlaj co inny znależli lub komputer + dwie karty sieciowwe + ICS + wireshark

(net) ==== (komputer + ICS + wireshark) ==== (nas)
    whizzo
    Level 13  
    bogiebog wrote:
    whizzo wrote:
    Stąd moje przypuszczenie, że na porcie 8100 jest tylko dostęp do webpanelu a cała reszta odbywa sie na innych portach. Jak znaleźć te port(y)?

googlaj co inny znależli lub komputer + dwie karty sieciowwe + ICS + wireshark

(net) ==== (komputer + ICS + wireshark) ==== (nas)

A jeszcze jedno pytanie mam. Mogło umknąć. Jaka jest różnica pomiędzy 'Single queue' a "Queue tree' i w jakich przypadkach ich używamy?
    Poz