Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7 Pro 64 - Windows alokuje dodatkową znaczną pamięć na dysku?

Myopic 12 Lut 2016 15:14 762 12
  • #1 12 Lut 2016 15:14
    Myopic
    Poziom 11  

Zdecydowałem się oddać komputer do diagnozy do serwisu Komputronika, bo dyski SSD znikały z systemu w trakcie pracy komputera. Czekałem 3,5 tygodnia, aby otrzymać ekspertyzę, w której nie stwierdzono usterki. Wykonano za to upgrade BIOSa. W dniu wczorajszym odebrałem komputer po diagnostyce. Następnie sformatowałem dysk systemowy SSD SanDisk 240GB i zainstalowałem na nim nowy system Windows 7 Professional 64 bit (produkt oryginalny, który był już wcześniej instalowany na tym komputerze). Nie zainstalowałem jeszcze całego oprogramowania, którego używam, kiedy to zauważyłem, że na dysku systemowym C jest tylko 70GB wolnego miejsca. Zwróciło to moją uwagę dlatego, że wcześniej gdy robiłem reinstalację systemu i oprogramowania, po zainstalowaniu wszystkiego na dysku systemowym miałem około 120GB wolnego miejsca. Dziś postanowiłem przeinstalować system jeszcze raz wcześniej formatując dysk. Po zainstalowaniu samego systemu operacyjnego okazało się, że zajęte miejsce na dysku wynosi prawie 70GB!, a po zaznaczeniu wszystkich folderów i plików na tym dysku, kliknięciu prawym klawiszem myszki i wybraniu właściwości okazuje się, że obiekty te zajmują tylko niecałe 16GB… Postanowiłem więc wypiąć ten dysk i zainstalować system na drugim takim samym dysku SSD SanDisk 240GB, który posiadam. Okazało się, że na tym drugim dysku sytuacja wygląda podobnie. W czym jest problem? Przed oddaniem komputera do serwisu nie było takiego problemu. Załączam zrzut ekranu, na którym widać tę dziwną sytuację.

0 12
  • #2 12 Lut 2016 15:22
    safbot1st
    Poziom 43  

Może byś chociaż wkleił widok na partycje z diskmgmt.msc?
    Zacznij się posługiwać terminami partycje i dyski odpowiednio, bo się nie dogadamy.

Dodano po 46 [sekundy]:

Myopic napisał:
    po zaznaczeniu wszystkich folderów i plików na tym dysku, kliknięciu prawym klawiszem myszki i wybraniu właściwości okazuje się, że obiekty te zajmują tylko niecałe 16GB…

A pliki ukryte i systemowe (też ukryte)?

0
  • #3 12 Lut 2016 15:40
    Myopic
    Poziom 11  

Nie mam podziału na partycje na moich dyskach.
    Zaznaczyłem wszystkie pliki, ukryte i systemowe i razem wskazało niecałe 16GB.

0
  • #4 12 Lut 2016 16:07
    safbot1st
    Poziom 43  

Myopic napisał:

Jesteś pewien?
    safbot1st napisał:
    widok na partycje z diskmgmt.msc?

Zamieścisz?

0
  • #5 12 Lut 2016 16:10
    Dra98
    Poziom 41  

Myopic napisał:
    Zaznaczyłem wszystkie pliki, ukryte i systemowe i razem wskazało niecałe 16GB.

Jeszcze plik wymiany, hibernacji jeśli jest włączona, ponadto przywracanie systemu.
    Zasadniczo mozna ręcznie ustawić plik wymiany, wyłączyć hibernację i usunąć wszystkie niepotrzebne punkty przywracania systemu. Można się wspomóc narzędziem oczyszczanie dysku [start, uruchom i wpisać.]

0
  • #6 12 Lut 2016 17:45
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Myopic napisał:
    Po zainstalowaniu samego systemu operacyjnego okazało się, że zajęte miejsce na dysku wynosi prawie 70GB!, a po zaznaczeniu wszystkich folderów i plików na tym dysku, kliknięciu prawym klawiszem myszki i wybraniu właściwości okazuje się, że obiekty te zajmują tylko niecałe 16GB…

A w opcjach folderów masz zaznaczone by nie pokazywać ukrytych i systemowych folderów i plików, oraz do niektórych nie masz dostępu - stąd różnica. Tak jak kolega wyżej wspomniał, plik wymiany, hibernacji i przywracanie systemu, to pliki i foldery przez które możesz mieć taki stan rzeczy, należy wszystko sprawdzić. Przede wszystkim rozmiar wyżej wspomnianych plików i ustawienia przywracania systemu.

0
  • #7 12 Lut 2016 18:28
    Myopic
    Poziom 11  

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
    Problem w tym, że system jest goły, zaraz po instalacji, więc nie ma zapisanych punktów przywracania. Plik stronicowania zmniejszyłem do 8GB, co tylko nieznacznie zwiększyło wolną przestrzeń na dysku.
    A co najważniejsze dokładnie w ten sposób instalowałem Windowsa zawsze wcześniej i było znacznie więcej miejsca na dysku, bez wykonywania dodatkowych konfiguracji systemu.

0
  • #8 12 Lut 2016 18:39
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

To odznacz odpowiednią opcję w opcjach folderów i zobacz co zajmuje tyle miejsca. Ewentualnie tam, gdzie jest 0 bajtów rozmiar sprawdź, czy masz dostęp do tego folderu i jeśli nie to nadaj sobie uprawnienia. Sprawdź też, ile możesz zwolnić miejsca na dysku.

0
  • #9 12 Lut 2016 18:41
    Matuzalem

Poziom 43  

To przestaje mieć jakikolwiek sens. Odpowiadający proszą Pana o coś, a Pan tylko powtarza to samo.
    Skoro więc my mamy wierzyć Panu na słowo, to dlaczego Pan nam uwierzyć nie chce, że to widać na umieszczonym przez Pana, w poscie nr 1, zrzucie ma się nijaki do tego co na dysku jest, a czego nie widać w tym rozliczeniu.
    Jeżeli ma pan awersję do "zdradzania własnych tajemnic(?)", to proszę pobrać choćby darmową wersję Glary Utilities i obejrzeć dane statystyczne dla dysku, przez jedną z opcji tego programu przedstawiane czy skorzystać, w tym samym celu, z WinDirstat i samemu dojść do tego co "brakującą" przestrzeń zajmuje (a nam przestać czas zabierać).

0
  • #10 12 Lut 2016 18:49
    Myopic
    Poziom 11  

A tutaj spóźniony nieco zrzut ekranu z menedżera dysków:

0
  • #11 12 Lut 2016 19:07
    safbot1st
    Poziom 43  

Myopic napisał:

To tyle w kwestii podziału na partycje (taki byłeś pewien), ale to zupełnie nieważne w temacie. Ja bym się skupił na uprawnieniach.
    @Myopic Najlepiej nie mąć już, tylko przez bootowalnego linuxa wejdź na C: i bedziesz wszystko miał jak na talerzu.
    Tym razem możesz mi uwierzyć tak jak wyżej z partycjami. Ewentualnie Total Commander użyj bo explorer.exe będzie Cię oszukiwał ciągle.

0
  • #12 12 Lut 2016 22:56
    Myopic
    Poziom 11  

Wygląda na to, że błądziłem. Wykonałem taki test, że zainstalowałem system ponownie, ale tym razem na dysku talerzowym, aby sprawdzić ile będzie miejsca zajętego po instalacji systemu. No i sytuacja taka sama - 63GB. Zmniejszyłem wielkość pliku stronicowania do 8GB, i wtedy miejsce zajęte zajmowało około 40GB. Wtedy też dopiero włączyłem widoczność ukrytych plików systemowych (wcześniej miałem widoczne tylko zwykłe pliki ukryte) i wtedy po zaznaczeniu wszystkich obiektów na dysku C i kliknięciu właściwości pokazała się wartość właśnie około 40GB. Tutaj jakby przestałem błądzić. Jednak ciekawi mnie jeszcze ile będzie wynosić zajętość na dysku C po zainstalowaniu wszystkich programów, które używam. Na laptopie z dyskiem SSD o takiej samej pojemności, czyli 240GB, po zainstalowaniu wszystkiego co używam, posiadam jeszcze 101GB wolnego miejsca.

0
  • #13 13 Lut 2016 14:30
    Myopic
    Poziom 11  

Tym razem po zainstalowaniu systemu i wszystkiego czego używam na PC pozostało jeszcze nieco ponad 100GB wolnego miejsca, czyli tak jak miałem zawsze wcześniej, no i tak jak mam na laptopie. Ciekawe, że tym razem pliki na dysku SSD poukładały się w dobry sposób.

0