Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar częstotliwości generatora miernikiem CEM DT 9929

Morcinek92 12 Lut 2016 22:21 558 6
  • #1 12 Lut 2016 22:21
    Morcinek92
    Poziom 14  

Hejka,

Kupiłem sobie nowy miernik firmy CEM DT 9929 i jest w nim funkcja pomiaru częstotliwości, zmierzyłem w gniazdku sieciowym, wszystko ładnie pokazuje.

Dzisiaj budowałem generator o częstotliwości 100Hz na układzie ne555 chciałem go wyregulować potencjometrem no i podłączyłem miernik z myślą że sobie go ładnie skalibruję, no ale wiadomo nic nie pokazał :(

No i mam pytanko czy taki multimetr mierzy częstotliwości tylko dla napięcia przemiennego ??

Czy jest jeszcze jakaś metoda aby zmierzyć tą częstotliwość ? Oprócz oscyloskopu bo niestety aktualnie nie mam dostępu :((

• #2 12 Lut 2016 22:48
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam! Zanim użyjesz miernika, przeczytaj instrukcję!

Morcinek92 napisał:
    czy taki multimetr mierzy częstotliwości tylko dla napięcia przemiennego ??
    Napięcie nie-przemienne (czyli stałe) ma częstotliwość ZERO.
    A oscyloskop masz tutaj: https://www.zeitnitz.eu/scope i wykorzystujesz wejście karty muzycznej w Twoim komputerze. Musisz tylko zapewnić, aby poziom sygnału podawanego na wejście karty nie był wyższy, niż 1,5V (trzeba dać dzielnik lub potencjometr).

• #3 12 Lut 2016 22:56
    Morcinek92
    Poziom 14  

To było pierwsze co zrobiłem ! przeczytałem instrukcję :)

Korzystałeś z takiego typu oscyloskopu ?? Jutro spróbuje czy prawidłowo zmierzy mi częstotliwość w układzie .

• #4 12 Lut 2016 23:19
    freebsd
    Poziom 34  

@Morcinek92 Jakie napiecie i jakie wypełnienie przewidujesz na wyjściu zbudowanego generatora?

• #5 13 Lut 2016 00:18
    tzok
    Moderator Samochody

Czułość min. na zakresie Hz to 1V rms...

Morcinek92 napisał:
    jest w nim funkcja pomiaru częstotliwości, zmierzyłem w gniazdku sieciowym, wszystko ładnie pokazuje
    Dobrze, że to CEM a nie UNI-T, bo po takim zabiegu już by pewnie nic nie pokazywał...

Rzuuf napisał:
    Napięcie nie-przemienne (czyli stałe) ma częstotliwość ZERO.
    Tu bym się nie zgodził - napięcie przemienne to takie które "przechodzi" przez 0V, napięcie zmienne nie musi przechodzić przez 0V. Jeśli autor ma rację (a może mieć), to miernik zacznie mierzyć, jeśli podłączy go do swojego generatora przez kondensator o pojemności kilkudziesięciu-kilkuset nF.

• #6 13 Lut 2016 10:31
    Rzuuf
    Poziom 43  

tzok napisał:
    ... jeśli podłączy go do swojego generatora przez kondensator ...
    Też tak myślę, może to właśnie ta "składowa stała" była w jakiś sposób "dominująca", stąd niepowodzenie pomiaru.

• #7 13 Lut 2016 10:41
    tadkli9743
    Poziom 19  

Witaj

Jeżeli Ci to pomoże i masz dostęp do miernika hałasu z analizą widmową to zrób pomiar hałasu od transformatora sieciowego dużej mocy.
    Dźwięk emitowany przez transformator jest o częstotliwości pierwszej harmonicznej czyli 100 Hz możesz porównać z nim dźwięk z Twojego generatora.

Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo