Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NAS - dysk sieciowy do domu

rzuber 12 Feb 2016 22:40 1206 5
    rzuber
    Level 20  
    Witam

Szukam dysku sieciowego do domu, w którym posiadam:

-smart TV
    -3 laptopy
    -tablet
    -smartfony
    -amplituner z DLNA

Chciałbym, by NAS służył głównie jako domowa biblioteka mediów i przechowalnia zdjęć.

Zależy mi na:

RAID na 2 HDD
    cicha praca (najlepiej pasywny)
    DLNA
    klient torrent
    ewentualnie chmura domowa (OwnCloud lub podobne)

Budżet do 1000 pln (optymalnie ok 700 zł)

Ktoś coś poleci?
    rafk
    Level 12  
    W tym budżecie na pewno się coś znajdzie, np. jakiś QNAP lub Synology (konkurujący producenci oferujący podobne rozwiązania), nawet poniżej 700zł. Oczywiście to cena samego urządzenia bez dysków.

Posiadam akurat model jednodyskowy ale bardzo sobie chwalę. Oprócz wspomnianych DLNA, torrentów i chmury korzystam jeszcze m.in. z:
    - podłączony tuner tv usb pozwala na oglądanie tv na komputerze, tablecie czy też telefonie,
    - podpiąłem też kartę dźwiękową usb, co w połączeniu z MPD (music player daemon) daje odtwarzacz z możliwością sterowania z dowolnego urządzenia,
    - serwer VPN (openVPN),
    - bawiłem sie kiedyś zrobionym na atmega8 projektem LCD2USB, gdzie na wyświetlaczu można było prezentować różne parametry pracy urządzenia bądź też aktualnie odtwarzany przez MPD utwór :-)
    - jako ciekawostkę testowałem współpracę z odbiornikiem IR i możliwość sterowania przy pomocy pilota, też działa (np. sterowanie wspomnianym wyżej odtwarzaczem),
    - stacja monitoringu.

Możliwości są więc spore.
    Całkiem bezgłośne urządzenie nie jest, ale wentylator ze zmienną prędkością nie przeszkadza za bardzo.
    Są również modele chłodzone pasywnie, w obudowie podobnej np. do tunera sat, ale cenowo wykraczają już znacznie powyżej 1000zł.
    dr_Henio
    Level 16  
    Stoję przed podobnym problemem dlatego zapytam:
    Lepszy dedykowany dysk sieciowy czy przerobiony stary komputer pc?
    jakie transfery uzyskujecie w swojej sieci przy połączeniu z dyskiem?
    ja mam aktualnie 11MB/s do 5MB/s
    dr_Henio
    Level 16  
    10 MB/s = 80 Mbps to nie jest tak źle u mnie,
    jaki masz sprzęt?
    rafk
    Level 12  
    U mnie 80..90Mbps. NAS ma wprawdzie interfejs 1Gbps ale aktualnie nie mam żadnego urządzenia szybszego niż 100Mbps więc nie wiem ile się da wyciągnąć maksymalnie.