Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator Centra zmiana polaryzacji

Alexvelnexus 13 Lut 2016 10:51 2859 21
  • #1 13 Lut 2016 10:51
    Alexvelnexus
    Poziom 4  

Witam,
    Proszę o informację czy ktoś zetknął się z podobnym problemem dotyczącym akumulatora. Rok temu kupiłem do Toyoty Yaris nowy akumulator Centry 62Ah. Do niedawna było wszystko ok. Po wymianie uszczelki pod głowicą i sprawdzaniu pompy wody zaczął pojawiać się pisk zwłaszcza na zimnym samochodzie. Po jakimś czasie samochód trafił ponownie do mechanika z powodu innych napraw i przy okazji akumulator został uznany za popsuty, rozładowany i jednocześnie powodujący piszczenie. Po przywiezieniu akumulatora do domu podłączyłem go do prostownika żeby spróbować jeszcze go naładować. Na prostowniku pojawił się komunikat błędu F02 mówiący o złym podłączeniu kabli prostownika (zamiast + do + podłączono + do -). Jednak kable były podłączone dobrze. Po zmianie kabli miejscami i podłączeniu nieprawidłowym prostownik pokazał napięcie 14,2 V i zaczął ładowanie akumulatora. Prostownik jest dość nowy i jest mało prawdopodobne żeby był uszkodzony. Czy można coś z tym akumulatorem zrobić?

0 21
  • #2 13 Lut 2016 10:54
    xury
    Poziom 38  

Mnie to wygląda na podmianę akumulatora u mechanika.

0
  • #3 13 Lut 2016 10:56
    Alexvelnexus
    Poziom 4  

Ale wytłumacz czemu jest odwrotna polaryzacja.

0
  • #4 13 Lut 2016 11:01
    Xantix
    Poziom 40  

Alexvelnexus napisał:

Sam bym się chętnie dowiedział. Znam przypadki odwrócenia się polaryzacji ogniw NiCd przy bardzo głębokim rozładowaniu (prawie do 0 V), ale żeby taki przypadek miał miejsce w akumulatorze kwasowym? Pierwsze słyszę i wydaje mi się to niemożliwe. Nawet żeby to byłą prawdą, to wydaje mi się, że akumulator i tak jest już trwale uszkodzony...

0
  • #5 13 Lut 2016 11:07
    Alexvelnexus
    Poziom 4  

Nie jestem elektrykiem. Jak można sprawdzić najprościej domowymi sposobami polaryzację?

0
  • #6 13 Lut 2016 11:09
    Xantix
    Poziom 40  

Jak masz dostęp do jakiegoś multimetru to podepnij go do akumulatora i zmierz napięcie. Mierniki cyfrowe pokazują oprócz wartości napięcia także jego polaryzację.

0
  • #7 13 Lut 2016 11:10
    eurotips
    Poziom 35  

Alexvelnexus napisał:

A co z zaciskami? który jest grubszy bo to decyduje o biegunowości a nie nalepka na obudowie, nalepkę mógł praktykant dla jaj przekleić bo im się nudziło. Popatrz jeszcze raz na zaciski akumulatora, przyjrzyj się dokładnie który z nich jest grubszy.

0
  • #8 13 Lut 2016 11:11
    Alexvelnexus
    Poziom 4  

Sprawdzę i dam znać

0
  • #9 13 Lut 2016 11:15
    tzok
    Moderator Samochody

Jak najbardziej da się akumulator kwasowy naładować "odwrotnie"... może być, że akumulator się rozładował i ktoś przez nieuwagę odwrotnie podłączył go do zwykłego prostownika (transformator + mostek). To mogło doprowadzić do przebiegunowania się akumulatora. Samo się na pewno tak nie zrobiło. Podłączenie tak naładowanego akumulatora do samochodu miałoby poważne konsekwencje dla elektroniki w aucie, więc skoro samochód działa to raczej ten ktoś się zorientował co zrobił i nie podłączał już tego akumulatora do samochodu.

4
  • #10 13 Lut 2016 11:21
    Alexvelnexus
    Poziom 4  

Skłaniam się ku temu, że akumulator został rozładowany i naładowany odwrotnie (jeśli uważacie że to technicznie możliwe). O pomyłce w oznaczeniach nie ma mowy. Na aku są trwałe oznaczenia + i - na plastikowej obudowie a dodatkowo to L+ więc jasne gdzie jest +. Prostownik też ma wyrażne oznaczenia których nie można pomylić. Ale dla wszystkiego sprawdzę multimetrem (najpierw musze go kupić :-).

0
  • #11 13 Lut 2016 11:24
    Xantix
    Poziom 40  

tzok napisał:
    Jak najbardziej da się akumulator kwasowy naładować "odwrotnie"...

Ale to nie jest tak, że aby doszło do określonych reakcji elektrochemicznych w elektrolicie i na płytach potrzebna jest określona polaryzacja (przecież w akumulatorze mamy też do czynienia z prądem jonowym) wymuszona konstrukcją akumulatora? No bo przecież płyty aku dodatnie i ujemne są wykonane z różnych materiałów. Pytam, bo sam naprawdę jestem ciekaw czy to w ogóle możliwe i uzasadnione fizycznie?

PS. Odwołuję swoję słowa. Tak, kolega tzok ma całkowitą rację, da się akumulator kwasowy naładować odwrotnie. W momencie całkowitego rozładowania (napięcie ok. 0 V) obie płyty zbudowane są z siarczanu (VI) ołowiu PbSO4 i w momencie ładowania formującego można wybrać polaryzację elektrod, gdyż na jednej z nich zacznie się odkładać tlenek ołowiu PbO2 a na drugiej ołów metaliczny Pb co zdeterminuje na kierunek prądu przy rozładowaniu aku, a więc także jego polaryzację.

0
  • #12 13 Lut 2016 11:31
    andrzej20001
    Poziom 43  

Można ,można na 100% go przebiegunować zwykłym prostownikiem jak jest do zera rozładowany.

0
  • #13 13 Lut 2016 14:20
    Alexvelnexus
    Poziom 4  

Sprawdziłem multimetrem. Rzeczywiście się da. Przebiegunowany. Wydaje mi się, że teraz to aku już do wyrzucenia. Akumulator Centra zmiana polaryzacji

1
  • #14 13 Lut 2016 23:03
    zibi581
    Poziom 21  

Ponownie rozładować do zera i prawidłowo naładować, ale dużego pożytku nie będzie.

0
  • #15 14 Lut 2016 19:54
    kierbedz4
    Poziom 34  

Rozładuj go przez żarówkę samochodową o mocy rzędu 60W do tego stopnia aż żarówka zgaśnie a następnie ładuj ponownie podłączając prostownik aby plusowy przewód prostownika wylądował na grubszym trzonku akumulatora a kolejny przewód na minusowym cieńszym trzonku akumulatora.

0
  • #16 24 Cze 2016 18:50
    przemyx
    Poziom 9  

Witam
    Mam podobna sytuacje.Akumlator żelowy12v 6Ah
    Akumulator był podłączony do skutera przez okres zimowy.Calkowicie zapomniałem o wyjęciu akumulatora i naładowaniu.
    Wyładował się do zera i postanowiłem go naładować zwykłym prostownikiem który pożyczyłem od sąsiada ponieważ mój elektroniczny nie zaskoczy przy tak małym napięciu.Sasiad zapomniał mi powiedzieć ze ma pomylone oznaczenia na kablach czyli minus na czerwono!
    Prostownik ustawiłem na 2A i rozpocząłem ładowanie. A ze podłączyłem najpierw klemy to nie widziałem iskrzenia.
    Akumulator ładowałem przez jakieś 5h do około 12v i postanowiłem zamienić na elektroniczna ładowarkę.pokazal się błąd biegunowości.Dopiero zaskoczyłem ze biegunowość się zmieniła.
    Niektórzy piszą na forach ze to nie możliwe fizycznie! U mnie się przytrafiło.😉
    Próbuje teraz rozładować do zera znów i naładować odwrotnie,ale czy się uda....?

0
  • #17 24 Cze 2016 19:38
    andrzej20001
    Poziom 43  

Rozładuj na max. żarówką i naładuj zwykłym poprawnie.

0
  • #18 24 Cze 2016 20:21
    przemyx
    Poziom 9  

Akumulator rozładowany do 0,02V ale niestety prostownik zaczyna buczeć i klema się grzeje.Podczas takiej próby trwającej 5sec prąd przechodzi na poprawna stronę biegunowości do około 3,5V gdy odłączam prostownik przelatuje na -0,02V.
    Jest jakiś sposób na zastartowanie tego aku na normalnej polaryzacji?
    Czy już można sobiedarowac? Aku był nowy na jesień kupiony.

0
  • #19 24 Cze 2016 20:43
    andrzej20001
    Poziom 43  

Zostaw ta żarówkę na dobę. Co szkodzi jak nie pomoże pozostaje
    zakup nowego.

1
  • #20 25 Cze 2016 14:46
    rafbid
    Poziom 32  

przemyx napisał:
    Akumulator rozładowany do 0,02V ale niestety prostownik zaczyna buczeć i klema się grzeje.
    Ładuj w szeregu z żarówką(ograniczy prąd ładowania).

Xantix napisał:
    Ale to nie jest tak, że aby doszło do określonych reakcji elektrochemicznych w elektrolicie i na płytach potrzebna jest określona polaryzacja (przecież w akumulatorze mamy też do czynienia z prądem jonowym) wymuszona konstrukcją akumulatora? No bo przecież płyty aku dodatnie i ujemne są wykonane z różnych materiałów.
    Przy całkowicie rozładowanym akumulatorze obie płyty(dodanie i ujemne) wykonane są z tego samego materiału PbSO4 taki akumulator można jak najbardziej naładować lub przebiegunować.

0
  • #21 26 Lis 2016 09:48
    przemyx
    Poziom 9  

andrzej20001 napisał:
    Zostaw ta żarówkę na dobę. Co szkodzi jak nie pomoże pozostaje
    zakup nowego.

Tak zrobiłem i udało się naładować! Dzięki za podpowiedz,akumulator dobrze działa i dobrze trzyma.
    Pozdr.

0
  • #22 06 Sty 2017 01:15
    Wlodek22
    Poziom 27  

U ruskich znana i stosowana praktyka na zużytych/uszkodzonych akumulatorach. Jako, że w typowym aku jako pierwsze ulegają degradacji płyty dodatnie, to odwrócenie polaryzacji przywraca taki akumulator do częściowego życia.

0
  Szukaj w 5mln produktów