Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczne zamykanie klapy bagażnika - przekaźnik

zielony9 13 Feb 2016 16:48 3828 5
IGE-XAO
    zielony9
    Level 10  
    Witam , w moim samochodzie mam kapę z tyłu otwieraną automatycznie czyli silniki elektryczne , otwierać ją można za pomocą przycisku z pilota lub z przycisku w klapie ( tylna klamka ) . Zamknąć klapy z pilota się już nie da tylko z przycisku który jest na tapicerce klapy . Przeglądnąłem schematy elektryczne i doszedłem do tego że przycisk działa na zasadzie zwarcia dwóch kabelków. Do przycisku dochodzą dwa kabelki jeden to masa czyli obudowa auta a drugi idzie do sterownika silnika klapy .
    Postanowiłem spróbować zrobić automatyczne zamykanie za pomocą przekaźnika podającego masę . Gdy klapa jest otwarta i nacisnę przycisk na pilocie słychać tylko że zadziała elektromagnes otwierający zamek klapy , postanowiłem stamtąd wziąć sygnał czyli zasilanie cewki przekaźnika 12V , po takim podłączeniu jak nacisnę przycisk na pilocie słychać jak zwalnia elektromagnes zamek klapy oraz cyknięcie przekaźnika . Pod jeden z styków podłączyłem kabelek z masą stałą czyli np. z karoserii auta a pod drugi pod ten co po cyknięciu przekaźnika łączy styki podłączyłem kabelek i poprowadziłem go do styku w centralce silnika pod ten sam styk co przychodzi kabelek z przycisku z tapicerki klapy . I niestety nie działa :( spróbowałem w inny sposób czyli wziąłem kabelek i ręcznie jeden koniec dałem do masy a drugim końcem dotknąłem styku tego w centralce silnika i po dotknięciu od razu klapa zaczęła się zamykać , nie musiałem dać na stałe kabelka wystarczyło tylko dotknąć czyli dać krótki sygnał . Dlaczego więc nie działa z przekaźnika sygnał ?
    Aby się upewnić czy faktycznie podaje przekaźnik sygnał masy podłączyłem ten kabelek do żarówki a drugi kabelek z żarówki podpoiłem pod zasilanie plus , żarówka nie świeciła ale gdy nacisnąłem przycisk na pilocie słychać było jak elektromagnes zwalnia zamek klapy oraz cyknął przekaźnik i żarówka zapaliła się na około 1 sekundę czyli przekaźnik podaje masę.
    Czy trzeba cos dodatkowego zastosować do przekaźnika ?
  • IGE-XAO
    coperfild
    Level 35  
    Jaka marka auta, rok, czy to jakaś tajemnica ?
  • IGE-XAO
    zielony9
    Level 10  
    BMW 2012 rok
    coperfild
    Level 35  
    A jak to ma działać jak w tym samym czasie dostaje sterowanie na otwieranie.
    zielony9
    Level 10  
    hmmm a no właśnie oświeciłeś mnie , faktycznie centralka będzie dostawała też sygnał z pilota że otwieram auto . Czyli nie może być podłączone zasilanie przekaźnika pod elektromagnes zamka klapy. To z jakiego miejsca by można było wziąć krótki sygnał ?
    coperfild
    Level 35  
    Może da się zakodować taką funkcję. Zrobić by musiał układ który na otwartej klapie odłączy sterowanie otwierania i na odwrót, do tego pewno mechanizm ma swoje czujniki,krańcówki które widzą otwarcie zamknięcie, w starszych modelach BMW już były cuda świata.