Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa, wymiana tranzystora

dd042 13 Lut 2016 19:31 1353 17
  • #1 13 Lut 2016 19:31
    dd042
    Poziom 4  

Witam posiadam taki tranzystor CSD18532KCS (ACTIVE)
    60-V N-Channel NexFET™ Power MOSFET podejrzewam że jest uszkodzony mam takie pytanie czy da się go zastąpić jakimś innym bo nigdzie go nie mogę znaleźć? Z góry dziękuję za pomoc.

0 17
  • #2 13 Lut 2016 19:43
    Rtęciówka94a
    Poziom 11  

dd042 napisał:
    60-V N-Channel NexFET™ Power MOSFET podejrzewam że jest uszkodzony mam takie pytanie czy da się go zastąpić jakimś innym bo nigdzie go nie mogę znaleźć? Z góry dziękuję za pomoc.

Dobrze poszukaj. A jeżeli mogę spytać to : do czego go potrzebujesz ? I upewnij się czy ów tranzystor jest zapsuty, możliwe, że coś ****** poza nim. A jeżeli by był to z mosfetami ( pod względem dostępności ), problemu nie ma.

0
  • #3 13 Lut 2016 20:21
    dd042
    Poziom 4  

Rtęciówka94a napisał:
    dd042 napisał:

Dobrze poszukaj. A jeżeli mogę spytać to : do czego go potrzebujesz ? I upewnij się czy ów tranzystor jest zapsuty, możliwe, że coś ****** poza nim. A jeżeli by był to z mosfetami ( pod względem dostępności ), problemu nie ma.

Przeszukałem już kilkanaście stron to jest amerykańska firma, urządzenie to dobijarka akumulatorowa 18V z Wielkiej Brytani, wylutowałem tranzystor i znalazłem na yt poradnik jak sprawdzić taki tranzystor za pomocą multimetru na zakresie dioda i na nóżce baza kolektor mam 574 a na baza emiter nie mam nic a według poradnika powinno być tak samo. Problem jest taki że gdy wolno wciskam spust dobijarka chodzi tzn. wrzeciono się kręci po nagłym naciśnięciu spustu dioda zamontowana w niej miga,(dioda miga też wtedy gdy np. dokręcamy wkręt i już go nie może dokręcić, zabezpieczenie przed przeciążeniem) nie mam pojęcia co w niej jest nie tak posiadam drugą taką samą sprawną, próbowałem mierzyć napięcia itp. na tej sprawnej i porównywać z tą zepsutą ale nic mi to nie pomogło, tylko podczas pomiaru napięcia na wciśniętym spuście ześlizgnęła mi się sonda z nóżki i zrobiła połączenie pomiędzy bazą a kolektorem i wtedy dobijarka zadziałała po raz pierwszy, wcześniej na nic nie reagowała, od tamtej pory działa tak jak napisałem powyżej przy wolnym naciskaniu działa a przy szybkim dioda świeci i tak jakby nie mogła obrócić. Mogę podesłać zdjęcia jak to wszystko wygląda, bo dalej to nie wiem co mam z tym dalej zrobić.

1
  • #5 13 Lut 2016 20:32
    dd042
    Poziom 4  

Wszystko sprawdziłem tak jak na filmie tylko rozładowując przez te 3 sekundy po przyłożeniu sond miernik piszczy pokazuje na półsekundy raz 1346 albo 745 i z chodzi do zera i piszczy, czy oznacza to że jest on zepsuty , da się go zastąpić jakimś innym dostępnym w Polsce, tutaj są dane http://www.ti.com/product/csd18532kcs?HQS=TI-null-null-sf-df-pf-SEP-wwe

0
  • #7 13 Lut 2016 20:47
    dd042
    Poziom 4  

A nie da się go zastąpić jakimś innym dostępnym w Polsce żeby go nie ściągać z USA bo przesyłka wynosi 110 +12,45= 122,45zł, jest to równowartość prawie połowy urządzenia.

0
  • #8 13 Lut 2016 21:41
    kazikszach
    Poziom 33  

Można spróbować STP140NF75.

0
  • #9 18 Lut 2016 18:39
    dd042
    Poziom 4  

Byłem z tranzystorem u znajomego i wygląda na to że jest sprawny, przesyłam kilka zdjęć może ktoś będzie wiedział co może być przyczyną takiego działania urządzenia lub ewentualnie co należało by jeszcze sprawdzić. Naprawa, wymiana tranzystora Naprawa, wymiana tranzystora Naprawa, wymiana tranzystora

0
  • #10 15 Wrz 2016 16:27
    lenka1908
    Poziom 5  

Witam jak rozwiązałeś problem ? Mam ten sam , i nie wiem czy kupować tranzystorek czy można to jakoś ominąć ?

0
  • #11 15 Wrz 2016 16:36
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

A ,,bateryjka w porząsiu" :cry: ? Sprawdziliście chociaż, zanim zaczęliście bez pojęcia grzebać w elektronice ?

0
  • #12 15 Wrz 2016 16:39
    lenka1908
    Poziom 5  

TAK , poszedł tranzystor , po zlutowaniu 2 jego nóżek i "ominięciu" dobijarka działa z tym że nie ma regulacji obrotów ... po naciśnieciu działa cały czas na full obrotach

0
  • #13 15 Wrz 2016 16:47
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

lenka1908 napisał:
    TAK , poszedł tranzystor , po zlutowaniu 2 jego nóżek i "ominięciu" dobijarka działa z tym że nie ma regulacji obrotów ... po naciśnieciu działa cały czas na full obrotach
    To wspaniale. Brak regulacji obrotów => brak kontroli prądu pobieranego z akumulatora, momentu obrotowego wrzeciona i prądu pobieranego przez silnik. Doskonała naprawa - gratuluje. :D

0
  • #14 15 Wrz 2016 16:49
    lenka1908
    Poziom 5  

Boziu , zamiast pomagać denerwujesz ..
    Zlutowałem po to aby sprawdzić czy to tranzystor czy nie , czy to takie trudne ?
    Teraz pytanie ,czy to na 100% ten tranzystorek ?

0
  • #15 15 Wrz 2016 16:59
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Koleżko miły - w takich elektronarzędziach naprawe zaczyna się od sprawdzania spadku napięcia na akumulatorze podczas pracy, a nie od zwierania tranzystora kluczującego PWM. Tranzystor jest elementem wykonawczym regulatora obrotów i zarazem elementem odcinającym akumulator w razie jakiś nieprawidłowości - choćby zbytniego spadku napięcia na nim.

0
  • #16 15 Wrz 2016 17:01
    lenka1908
    Poziom 5  

Jak mam sprawdzić spadek napięcia podczas pracy skoro urządzenie nie pracuje .

0
  • #17 15 Wrz 2016 17:22
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jakie jest napięcie na naładowanej baterii ?? Masz zapasowa ? Ładowarka sygnalizuje, że ładowanie było poprawne i zakończyło się ? Do takich napraw niezbędny jest niestety oscyloskop, by zobaczyć, co się dzieje na bramce tego MOSFETa. Przy jego braku i braku umiejętności pozostała ci tylko wymiana tego tranzystora, ale jeżeli nie przyniesie to skutku, to co dalej ?

0
  • #18 15 Wrz 2016 17:23
    lenka1908
    Poziom 5  

hmmm byłem pewny ze to tranzystor skoro po zlutowaniu działa a po rozlutowaniu cisza nawet nie drgnie

2