Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XMEGA32-E5 - Najgłupsze pytanie roku ?

m72 13 Lut 2016 19:54 1416 16
  • #1 13 Lut 2016 19:54
    m72
    Poziom 12  

Mam prawdopodobnie głupie pytanie.
    Do procka podłączam 10 LED-ów ot linijka diodowa.
    8 LED-ów do poru C, 2 LED-y do A, jak na obrazku.
    Czemu mogę zaświecić LED-y tylko z jednego albo drugiego portu tzn...
    Konkretnie, jeśli wszystkie linie są niezakomentowane to świci tylko 8 LED-ów, te z portu C, port A nie działa.
    Dopiero po zakomentowaniu (jak w kodzie) pozostałe 2 LED-y odpalają.
    Nie mogę zapalić wszystkich na raz.
    Jaka cholera ?

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Wyczałem własnie że coś jest nie tak z wydajnością prądową ???
    Czy portA ma mniejszą wydajność ?
    Pytam bo zauważyłem że jak się zapali po jednej diodzie z portu a i c to działa.
    Czym więcej zapalam z portu C to te z A przygasają coraz bardziej

0 16
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 13 Lut 2016 20:04
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Brak rezystorów...

0
  • #3 13 Lut 2016 20:06
    m72
    Poziom 12  

Na schemacie tego nie wrysowywałem ale katody do masy są spuszczone przez potencjometr (tymczasowo żeby ograniczyć prąd).
    Mimo tego czemu porty się nie zachowują jednakowo ?

0
  • #4 13 Lut 2016 20:10
    michalko12

m72 napisał:
    Na schemacie tego nie wrysowywałem ale katody do masy są spuszczone przez potencjometr (tymczasowo żeby ograniczyć prąd).

Jeden potencjometr na wszystkie diody? No brawo!
    Zaaplikuj po jednym rezystorze na każdą diodę i sprawa się wyjaśni. Prawo Ohma się kłania.

0
  • #5 13 Lut 2016 20:18
    m72
    Poziom 12  

To czemu na Xmedze128A3U to działa a na E5 nie ?
    ps. wiem że powinny być rezystory i jeden potencjometr wspólny to wiocha ale to przecież nie tłumaczy faktu że diody świecą baardzo nierówno.
    Docelowo róznież nie będzie rezystorów (miniaturyzacja) tylko napięcie będę zbijał do odpowiedniego diodami prostowniczymi na wspólnej katodzie. Zasilanie będzie 3V więc zbicie go do 2,5V bo na tyle są LED-y nie będzie problemem.
    Czy aby ten port A nie ma jakiejś innej charakterystyki w serii XMEGA-E5 ?
    Pytam bo już w kilku miejscach miałem problemy z tą serią, i dzięki kolegom z forum się okazywało że seria E5 jest inna niż pozostałe w konfiguracji.
    ps. na atmedze8 to też działało !

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #6 13 Lut 2016 20:29
    michalko12

m72 napisał:
    ps. wiem że powinny być rezystory i jeden potencjometr wspólny to wiocha ale to przecież nie tłumaczy faktu że diody świecą baardzo nierówno.

Tłumaczy.

m72 napisał:
    Docelowo róznież nie będzie rezystorów (miniaturyzacja) tylko napięcie będę zbijał do odpowiedniego diodami prostowniczymi na wspólnej katodzie. Zasilanie będzie 3V więc zbicie go do 2,5V bo na tyle są LED-y nie będzie problemem.

Taaa, naprawdę proponuję zacząć od podstaw elektroniki, a potem brać się za projektowanie czegokolwiek. Jeśli uważasz, że wiesz lepiej i że przecież tak można to proszę nie kontynuuj już dyskusji na ten temat, żeby inni nie szli Twoimi śladami.

0
  • #7 13 Lut 2016 21:36
    m72
    Poziom 12  

Specjalnie dla ciebie. Dolutowałem rezystory 2.2k na wszystkich diodach.
    Dalej to samo !
    Port A, nawet jak świeci sam, to słabiutko, tak jakby nie był skonfigurowany jako wyjście a przecież jest.

ps. jeszcze raz podkreślam, na xmedzeA3U to działało (a dokładnie płytce testowej xdil-64 Leona) w każdej kombinacji: z rezystorem, bez rezystora (nie przeciążał się procek) i z diodami zbijającymi napięcie.

Dodano po 40 [minuty]:

Poprzedni post wyklucza to że przyczyną jest brak rezystorów bo jak widać na fotkach problem pozostaje nawet z nimi.
    Teraz zrobiłem wersję hardkorową.
    Wywaliłem rezystory, podpiąłem 20 LED-ów. 8 na porcie C i 8 na D a pozostałe 4 na A.
    To jest linijka diodowa 2 kolorowa.
    Na poniżym zdjęciu zapalone jest 8 ledów na porcie C i 2 na A. (ZIELONE)
    Nasępne zdjęcia to 8 ledów na C i 2 na A (CZERWONE)
    Ostatnie zdjęcie to zapalone wszystkie diody (SUMA - POMARAŃCZOWA) łącznie w tym 16 pełną parą !
    Więc nawet jak procek pracuje na przeciążeniu to nie tłumaczy tego że LED-y z portu A świecą słabieńko.
    Prośba do moderatora żeby może przerzucił temat do innego niż "początkujący" (i nie będzie to "kosz") bo jak widać rozwiązania nikt tu nie zna.

XMEGA32-E5 - Najgłupsze pytanie roku ? XMEGA32-E5 - Najgłupsze pytanie roku ? XMEGA32-E5 - Najgłupsze pytanie roku ?

0
  • #8 13 Lut 2016 22:40
    michalko12

Na innych pinach tego portu próbowałeś?

0
  • #9 13 Lut 2016 23:10
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@m72 A wszystkie piny GND i Vcc (AVcc) procka połączyłeś z zasilaniem?
    Jest też możliwość (aczkolwiek niewielka), że uszkodziłeś procka łącząc piny bezpośrednio z diodami bez rezystorów. Takie połączenie jest niedopuszczalne.

1
  • Pomocny post
    #10 13 Lut 2016 23:16
    dondu

m72 napisał:
    Czym więcej zapalam z portu C to te z A przygasają coraz bardziej

Oj kolego, czytaj dokumentację i nie męcz mikrokontrolera: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.html

... i podstawy elektroniki dot. LED: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Dioda-LED-elektroluminescencyjna.html

0
  • #11 13 Lut 2016 23:46
    m72
    Poziom 12  

W sumie nie mam wszystkich podłączonych Vcc i GND, zaraz podłączę i sprawdzę.
    Ale wytłumaczcie mi jeszcze jedno. Czemu nie można obniżyć prądu poprzez połączenie katody zbiorczej do minusa przez kilka diod prostowniczych do tego stopnia żeby uzyskać przepisowy prąd na pinach ?
    Wiem że to nie jest "po bożemu" ale chodzi o skrajną miniaturyzację. Mniej zajmuję 4-5 diod smd niż 20 rezystorów.

0
  • Pomocny post
    #12 13 Lut 2016 23:55
    dondu

m72 napisał:
    W sumie nie mam wszystkich podłączonych Vcc i GND, zaraz podłączę i sprawdzę.

No nie żartuj :D :D :D
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

m72 napisał:
    Ale wytłumaczcie mi jeszcze jedno. Czemu nie można obniżyć prądu poprzez połączenie katody zbiorczej do minusa przez kilka diod prostowniczych do tego stopnia żeby uzyskać przepisowy prąd na pinach ?
    Wiem że to nie jest "po bożemu" ale chodzi o skrajną miniaturyzację. Mniej zajmuję 4-5 diod smd niż 20 rezystorów.

Fizyki nie oszukasz. Czytaj książki, artykuły i dokumentację.

m72 napisał:
    Wiem że to nie jest "po bożemu" ale chodzi o skrajną miniaturyzację.

A to możesz kombinować np. multipleksując i podłączając tak:

lub na wiele innych kombinacji.

0
  • #13 14 Lut 2016 00:10
    m72
    Poziom 12  

BINGO!

Panowie, dzięki, myślałem że skoro nie używam ADC to nie trzeba do niego załączać zasilania. Jam niedzielny, wiejski hobbysta :D i trudno przeczytać i zrozumieć całą dokumentację procka jeśli raz na rok robię potężne projekty typu linijka diodowa ;)

20 LEDÓW jara pełną mocą a z procka się nie dymi ;) (jednak Xmegi są dzielne)
    Ale próbując znormalizować sytuację....... wrócę do pytania z diodą prostowniczą bo dalej nie kumam.
    Przyjmijmy że maksymalny sumaryczny prąd na jeden port to 100mA.
    Obniżam napięcie diodami prostowniczymi (między wspólną katodą a GND) do momentu aż prąd będzie mniejszy od dopuszczalnego zarówno na pinie jak i łącznie - na całym porcie. Co jest złego w takim rozwiązaniu skoro nic nie przeciążam ?
    ps. dodam że własnie dałem 2 zwykłe krzemówki prostownicze i wszystko ładnie działa.

0
  • Pomocny post
    #14 14 Lut 2016 00:14
    BlueDraco

Istnieją śliczne poczwórne rezystory SMD, mniejsze od diod SMD. żadną diodą prostowniczą nie ograniczysz natężenia prądu LED - tam MUSZą być rezystory! Jednym wspólnym rezystorem ograniczysz prąd sumaryczny, a jego rozkład na diody może być losowy. Tak się po prostu nie robi, bo to nie działa.

Można wysterować 20 diod z pięciu wyjść uC, używając pięciu rezystorów, ale to chyba nie propozycja dla Ciebie przy Twoim stopniu zaawansowania.

0
  • #15 14 Lut 2016 01:08
    m72
    Poziom 12  

Nawet mam takie rezystory :)
    Jak widać na zdjęciu faktyczne są mikroskopijne.
    Tylko właśnie dla tego tak kombinuję z tymi diodami żeby uniknąć rezystorów, nawet tych poczwórnych, bo może są one małe ale gąszcz ścieżek które powstają przez ich zastosowanie nie jest już taki mały.
    Sory że dalej wałkuję temat diod ale nie niepojęte dla mnie jest stwierdzenie

Cytat:
    żadną diodą prostowniczą nie ograniczysz natężenia prądu LED

Skoro obniżam diodami prostowniczymi napięcie, to spada automatycznie prąd co można nie dość że zmierzyć to nawet zobaczyć bo diody świecą wiele ciemniej (nawet niemrawo przy 3 diodach) czego na zdjęciu może za bardzo nie widać ale wierzcie na słowo.
    Losowo zapalone diody.

Żeby nie było że wpadam w jakąś paranoję to tłumaczę dla tego tak cuduję. Ogólnie rzecz biorąc robię linijkę diodową mierzącą napięcie w instalacji motocyklowej która ma uwzględniać zakresy napięć od skrajnego rozładowania akumulatora do przepięć 30-40V które czasem się zdarzają w niektóych motocyklach np Honda Africa Twin (ot taka wada fabryczna tych motorów). Wystarczy że się zluzuje kabel przy regulatorze napięcia i mamy niezły pasztet co raz widziałem osobiście.
    Odpowiednio do napięcia w instalacji będą wyświetlane różne sygnały świetlne. Przetwornice na LT1933 już zrobiłem, świetnie działa, stabilizuje napięcia od 4,5V do 36V (dalej nie próbowałem żeby nie zjarać) na 3,3V. --> wiem że skrajnie paskudna ale to tak na szybko jako prototyp
    Płytkę chcę wepchnąć między nóżki linijki, w pionie a następnie zalać żywicą. Chcę docelowo otrzymać urządzenie jakby bez obudowy - "plasikową kostkę". Docelowo będzie xmega32-e5 ale w najmniejszej obudowie - 4x4mm .
    Stąd te cyrki.
    Panowie dziękuję za pomoc !

0
  • #16 14 Lut 2016 09:42
    BlueDraco

Bzdury. Popatrz na charakterystykę diody LED i uwzględnij to, że przesuwa się ona w poziomie wraz ze zmianą temperatury. Ta zmiana temperatury spowoduje np. 10-krotną zmianę natężenia prądu - chyba nie o to Ci chodzi. W dodatku i na LED i na diodzie prostwniczej napięcie przewodzenia spada wraz z temperaturą.

Nie kombinuj - diodzie LED trzeba stabilizować natężenie, a nie napięcie - i to z grubsza załatwia głupi rezystor, a nie załatwi tego żadna dioda.

0
  • #17 14 Lut 2016 10:03
    oloam
    Poziom 20  

m72 napisał:
    Tylko właśnie dla tego tak kombinuję z tymi diodami żeby uniknąć rezystorów, nawet tych poczwórnych, bo może są one małe ale gąszcz ścieżek które powstają przez ich zastosowanie nie jest już taki mały.

Zamiast stosowac resistor network (te poczworne na twoim zdjeciu) zastosuj pojedyncze rezystory w obudowie 0402 - beda prawdopodobnie grubosci sciezki w twoim projekcie, albo i mniejsze, wtedy sciezki bedziesz mogl prowadzic jakby nie bylo tych rezystorow.

0