Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Amica FK328.4X - Ciągła praca i nietrzymanie temperatury(duże wahania temp)

DyDa84 14 Lut 2016 09:06 1704 6
  • Amica FK328.4X - Ciągła praca i nietrzymanie temperatury(duże wahania temp)

Poziom 5  

Witam

Posiadam lodówkę Amica niecałe 2 lata. Kupiona nowa i od nowości stwarza problemy. Pierwszy raz chodziło o głośną pracę(trzaski,jęki itp) był serwis i stwierdził że tak może być i ustąpi to po ok miesiącu! Niestety ale objawy nie ustąpiły a było wręcz gorzej bo lodówka przestała chłodzić i przez noc cała zawartoś poszła do kosza! Kolejna wizyta serwisanta skończyła się wymianą czynnika i takiego miedzianego zbiorniczka na rurkach(był lutowany do tych rurek). Lodówka działała przez 1.5 roku do teraz. Objawy podobne do poprzednich tzn:
    -agregat pracuje cały czas,kratka z tyłu zimna,temperatura w lodówce i zamrażalniku rośnie,ścianka w środku się odszrania i przez kilka godz jest sucha i tak przez kilka kilkanaście godz. Raz na jakiś czas lodówka załapie i coś tam zaczyna chłodzić, temperatura powoli spada a kratka z tyłu jest wręcz gorąca ale tylko na samej górze(ok10cm od końca). Podczas dobowej pracy temp w chłodziarce waha się między 10 a 16stC a w zamrażarce między -20 a +3stC.

Czy na podstawie tych objawów można jednoznacznie stwierdzić co się uszkodziło?

0 6
  • Pomocny post

Poziom 11  

Witam

Ten zbiorniczek na rurce który wymieniał serwisant to filtr-odwadniacz.
    Objawy wskazywałby na ubytek czynnika, ale wówczas wahania temperatury wewnątrz nie byłyby raczej tak duże (-20 a +3stC. )...
    Może być to objaw przydławionego filtra lub kapilary. Czy filtr ma zbliżoną temperaturę na całej powierzchni czy przy jego wyjściu jest zimniejszy? Jeśli sprężarka faktycznie pracuje cały czas to ja sprawdziłbym również drożność kapilary(przedmuchać azotem), wymieniłbym filtr, próżnia i ponowne napełnienie wg wagi podanej przez producenta.

1
    Poziom 5  

Ta różnica to była maksymalna jaką zaobserwowałem w ciągu doby.
    W skrócie pracę lodówki moża napisać tak:
    Agregat pracuje,słychać szumy rozchodzenia się czynnika,ścianka chłodziarki jak i zamrażarki się szronią,kratka z tyłu gorąca od góry, temperatura chłodziarki plus 10-12stC,zamrażarki minus 16-18stC i tak sobie podziała 1-2godz. Następnie kompresor dalej działa ale nie słychać szumu rozchodzenia czynnika, kratka z tyłu zimna a temperatura w chłodziarce i zamrażarce powoli rośnie do odpowiednio plus 14-15stC oraz minus 5-7stC. Szron się skrapla a ścianka w środku wysycha na kilka kolejnych godz. Za każdym razem te temperatury są inne. Tak jak pisałem w ciągu kilku dni zaobserwowałem temeratury od +2.2 do +16stC w chłodziarce i od -22 do +2.6stC w zamrażarce chociaż najczęściej temp spadała do - 6/7stC .

Dodano po 3 [godziny] 5 [minuty]:

Na chwilę obecną w lodówce mam 15.2stC a w zamrażalniku -1.8stC agregat cały czas pracuje i wszystkie rurki jakie są z tyłu lodówki włącznie z kratką są zimne, ciepły jest tylko sam agregat. Dodam że termostat jest na poz 4 czyli optymalnej(połowa skali) do tej pory był na poz 3 i chłodził wystarczająco.

0
    Poziom 5  

Jak lodówka załapie to jest gorąca tylko jedna rurka wychodząca z agregatu która wchodzi do środka lodówki. W tym samym miejscu wychodzi druga rurka która idzie na samą górę kratki i ona też jest gorąca. Reszta jest zimna. Czy tak ma być?Amica FK328.4X - Ciągła praca i nietrzymanie temperatury(duże wahania temp)

1

Poziom 11  

Rurka tłoczna wychodząca ze sprężarki ( ta o mniejszej średnicy ) powinna być gorąca, natomiast powracająca do sprężarki o większej średnicy, czyli ssanie powinna być zimna. Górna część skraplacza( czyli "kratki z tyłu") powinna być również gorąca... a przesuwając się w dół skraplacza coraz to chłodniejsza, na końcu powinna być letnia.

Sądzę, że na własną rękę nic nie uda się tu zrobić, bo skoro sprężarka cały czas pracuje, a praca sprężarki raz jest, raz jej nie ma... tzn. że dzieje się coś po stronie gazowej. Proponuję zawołać fachowca.

1
    Poziom 5  

W tym tyg ma być serwis i zainstalować jakieś urządzenie pomiarowe(ma mierzyć temp,czas pracy,częstotliwość otwierania lodówki itp). Po rozmowie z serwisem mam wrażenie że chyba mi nie wierzą co do podawanych objawów.

Dzięki za zainteresowanie tematem :)
    Dam znać co i jak dalej.

0
    Poziom 5  

A więc tak:
    Po tygodniu pomiarów zjawił się serwisant i stwierdził przytkanie/przymarznięcie kapilary. Wymienił filtr/odwadniacz , "przedmuchał" układ i napełnił czynnik. Lodówka działa i trzyma temperature. Gwarancja przedłużona o 6mies. Oby znowu jej coś nie odbiło!

0